terminarz dnia 05.08.2024
Olimpijskie Lato z Biblioteką
miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Kasprowicza 12
data:
25.
06.
2024
do
29.
08.
2024
godzina: 11:00
kategoria: Biblioteka
Przygotuj się na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu! Raciborska biblioteka zaprasza na tematyczne zajęcia w klimacie sportowym – czekają na Was profesjonalne treningi, spotkania ze sportowcami i trenerami, zajęcia plastyczne i literackie oraz całe mnóstwo beztroskiej zabawy! Ponadto biblioteka zaprasza na warsztaty ClassVR które przeniosą Was wprost na olimpijski stadion oraz dwie wycieczki: do Bajki Pana Kleksa w Katowicach oraz Szkoły Magii i Czarodziejstwa na Zamku w Mosznej (bo nie samym sportem człowiek żyje!). Dodatkową atrakcją będą warsztaty tworzenia tradycyjnych słowiańskich laleczek-motanek. Pamiętaj! Wakacje w mieście nie muszą być nudne gdy spędzasz je z raciborską biblioteką!
Zajęcia od 25 czerwca do 29 sierpnia w każdy wtorek i czwartek w godz. 11.00-14.00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12.
WARSZTATY
10.07 i 21.08 Warsztaty ClassVR- wirtualne laboratorium przedmiotowe
Ponad 1500 modeli 3D, 600 scen, 1000 pokoi… Skocz na spadochronie i wyląduj w środku naczyń krwionośnych, potem weź w dłoń model 3D ludzkiego serca, żeby stamtąd przenieść się pod Burdż Khalifa czy na nowojorski Times Square, a następnie przenieś się na gorące piaski Bora – Bora…
Zajęcia dla dzieci od 7 lat. Koszt: 50 zł
Zapisy: EUREKA- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
15.07 MOTANKI – warsztaty tworzenia lalek
Stwórz krok po kroku własną motankę – tradycyjną słowiańską laleczkę spełniającą życzenia! Warsztaty poprowadzi ukraińska artystka Nina Burnevich.
Warsztaty w ramach projektu „Welcome – Library for Everyone” dofinansowanego z funduszy Ambasady i Konsulatu USA w Polsce.
Zajęcia dla dzieci od 9 lat. Udział bezpłatny!
Zapisy: EUREKA- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
WYCIECZKI
25.07 Bajka Pana Kleksa w Katowicach
KLEKS. MAGIA KINA to jedyna w swoim rodzaju multimedialna wystawa filmowa odkrywająca tajniki produkcji filmowej oraz niezwykłe ciekawostki z planu zdjęciowego nowej Akademii Pana Kleksa. Dzieci będą mogły m.in. zbliżyć się na wyciągnięcie ręki do głównych bohaterów obecnych na ekspozycji w postaci wiernie oddających rzeczywistość figur, zobaczyć oryginalne rekwizyty filmowe, zasiąść na tronie Króla Wilków, czy skłonić mechatroniczne wilkusy do oddania pokłonu.
Wycieczka dla dzieci od 7 lat. Koszt: 120 zł
Zapisy: EUREKA- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
27.08 Szkoła Magii i Czarodziejstwa na Zamku w Mosznej
Zapraszamy wszystkich chętnych adeptów magii, oraz wszystkich fanów książek o młodym czarodzieju na zwiedzanie Polskiej Szkoły Magii i Czarodziejstwa na Zamku w Mosznej. Za pomocą naszej Tiary Przydziału odnajdziesz swój dom oraz nowych przyjaciół! Na uczestników czeka wiele atrakcji, między innymi zwiedzanie zamkowych komnat w szacie jednego z domów oraz zapierająca dech w piersiach lekcja magii i eliksirów.
Wycieczka dla dzieci od 7 lat. Koszt: 120 zł
Zapisy: EUREKA- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Ogólnopolski Konkurs Literacki „Racibórz prozą zaczarowany”
miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data:
26.
06.
2024
do
21.
09.
2024
kategoria: Biblioteka
Kryminał z Raciborzem w tle
XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” pod Patronatem Prezydenta Miasta Racibórz, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu.
Do udziału w konkursie zakwalifikowane zostaną prace pisane prozą (nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron znormalizowanego maszynopisu), zawierające intrygę kryminalną lub sensacyjną zlokalizowaną w Raciborzu.
Prace konkursowe opatrzone godłem literowym / pseudonimem (bez danych osobowych) należy przesłać na adres Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu w zaklejonej kopercie z dopiskiem „Racibórz prozą zaczarowany”.
W odrębnej zaklejonej kopercie opatrzonej tym samym godłem należy dołączyć formularz zgłoszeniowy zawierający: tytuł pracy, imię i nazwisko autora oraz jegowiek, dane kontaktowe teleadresowe. W przypadku gdy uczestnikiem Konkursu jest osoba niepełnoletnia, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy zawierający zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.
Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne oraz wyróżnienia książkowe.
Termin nadsyłania prac: 21 września 2024
Ogłoszenie wyników nastąpi 11 października 2024 w trakcie Kryminalnej Nocy Bibliotek.
Regulamin i formularze zgłoszenia poniżej.
Projekt #młodzieżczyta: Gdzie się czyta w Raciborzu-konkurs fotograficzny
miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data:
30.
07.
2024
do
30.
09.
2024
kategoria: Biblioteka
Konkurs fotograficzny pod tytułem "Gdzie się czyta w Raciborzu" ma za zadanie rozwinąć pomysłowość młodzieży i przedstawić Racibórz oraz okolice z ich perspektywy.
Konkurs polega na ciekawym wpleceniu książki w krajobraz lub miejsce na mapie miasta, w którym autor zdjęcia lubi czytać. Im bardziej zaskakujące, nieoczywiste zdjęcie z ciekawym kadrem lub perspektywą tym większa szansa na wygraną!
Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody. Najlepsze prace zostaną wyeksponowane na wystawie.
Prace konkursowe należy przesłać na adres: konkursy@biblrac.pl do 30 września.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
DYPLOMY 2024: Fotografia artystyczna
miejsce: Galeria Gawra, ul. Kasprowicza 12
data:
5.
08.
2024
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
Prezentowana wystawa jest efektem realizacji autorskich projektów dyplomowych z zakresu szeroko rozumianej fotografii w ramach specjalizacji – fotografia artystyczna. Autorkami prac są: Natalia Bondarewicz, Weronika Krasek, Katarzyna Kubala, Izabela Lenort, Zuzanna Pacia, „Bianka” Rusiewicz, Alicja Szymańska i Inga Wardenga. Fotograficzne projekty dyplomowe realizowane były pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz.
Projekt zatytułowany „Dekada buntu – lata 70-te” autorstwa Natalii Bondarewicz odnosi się do modowych skrajności lat siedemdziesiątych. Autorka w formie zestawu dziewięciu wielkoformatowych fotografii (100x70cm) ilustruje charakterystyczne trendy świata mody, kreowane głównie przez gwiazdy rocka. Celem pracy jest ukazanie trzech na pozór kompletnie różnych środowisk: Glam Rock, Punk i „Dzieci Kwiaty”.
„ECO forma - fotografia hybrydowa”, to tytuł projektu dyplomowego autorstwa Weroniki Krasek, którego założeniem jest próba zwrócenia uwagi na piękno unikatowych form świata przyrody. Metodą eksperymentu fotograficznego – poprzez wielokrotne powiększenie świadomie wybranego fragmentu organicznego detalu – autorka tworzy wielkoformatowe (100x70cm) obrazy FOTO-graficzne.
Katarzyna Kubala w swoim projekcie „Odkrywanie piękna formy w świecie kwiatów” wskazuje na wyrafinowane kształty kwiatów Kalii (łac. Cantedeskia). Wykorzystując możliwości makrofotografii autorka w postaci wielkoformatowego tryptyku i dyptyku w niekonwencjonalny sposób obrazuje fragmenty roślin.
Źródłem inspiracji twórczej Izabeli Lenort stały się “Postacie mitologii słowiańskiej w obiektywie”. Najciekawszym dla dyplomantki i zarazem fundamentalnym filarem tej mitologii są najróżniejsze demoniczne istoty i bestie, które przekładają się na ludzkie przekonania czy obawy. Pani Izabela w swojej pracy dyplomowej koncentruję się na konkretnych przykładach mitologicznych demonów, łącząc fotografię portretową z autorską charakteryzacją.
Tematem pracy dyplomowej Zuzanny Paci jest „Mowa dłoni – fotografia artystyczna”. Zestaw sześciu monochromatycznych ujęć dłoni bliskich autorce osób, ujętych w kwadratowych kadrach (50x50cm) zwraca uwagę na istotę światła w iluzji trój-wymiaru. Źródłem inspiracji jest w tym przypadku twórczość Tima Bootha, autora projektu „Show of the hands”.
Założeniem projektu dyplomowego „Bianki” Rusiewicz z zakresu fotografii artystycznej jest wykonanie portretów prezentujących makijaż charakterystyczny dla Starożytnego Egiptu i nawiązujący do czasów współczesnych. Autorka dokonuje próby zilustrowania różnic w zakresie technik stosowanych dawniej i dziś.
Praca dyplomowa Alicji Szymańskiej „Mowa cieni – fotografia artystyczna” stanowi próbę interpretacji formy ludzkiej sylwetki jako tworzywa artystycznego. Celem projektu fotograficznego było ukazanie efektów procesu twórczego, zmierzającego do wykonania zestawu wielkoformatowych obrazów fotograficznych (100x70cm). Prace te mogą pełnić funkcję dekoracyjną wystroju wnętrz lub zdobić przestrzenie miejskie w formie podświetlanych kasetonów reklamowych a także stanowić motywy do druku na tkaninach, okładkach magazynów reklamowych lub opakowaniach kosmetyków.
Pomysłem na wykonanie fotograficznego projektu dyplomowego Amerykański sen. Powrót do przeszłości autorstwa Ingi Wardengi była estetyka mody lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Ameryki, inspirowana osobowością i twórczością Lany del Rey - współczesnej, amerykańskiej artystki, a także piosenkarki, poetki i kompozytorki. Artystka śpiewa w stylu popu, rocka i muzyki alternatywnej. Czerpie inspiracje z różnych źródeł, w tym filmu noir, hollywoodzkiego glamouru lat 50. i 60. oraz klasycznego rock and rolla.
Emilia Wawoczny jako miłośniczka poezji zdecydowała o nawiązaniu w pracy dyplomowej Utopia w zgiełku miasta - fotografia konceptualna do literatury pięknej. Wybrała wiersz Utopia autorstwa Wisławy Szymborskiej, ponieważ fascynuje w nim nie tylko wymowa, a także rozbudowane epitety opisujące obiekty przyrodnicze, takie jak drzewo, jezioro czy też jaskinia. W wybranym utworze zainteresował Emilię podmiot liryczny, który niczym przewodnik opisuje tajemniczą wyspę. Przedstawione obrazy zawsze wyobrażała sobie bardzo dosłownie, natomiast ich ukryte, głębsze znaczenie czyni niekonwencjonalną zależność między słowem, a obrazem.