Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 08.09.2024

Ogólnopolski Konkurs Literacki „Racibórz prozą zaczarowany”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 26. 06. 2024 do 21. 09. 2024
kategoria: Biblioteka
Kryminał z Raciborzem w tle XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” pod Patronatem Prezydenta Miasta Racibórz, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu. Do udziału w konkursie zakwalifikowane zostaną prace pisane prozą (nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron znormalizowanego maszynopisu), zawierające intrygę kryminalną lub sensacyjną zlokalizowaną w Raciborzu. Prace konkursowe opatrzone godłem literowym / pseudonimem (bez danych osobowych) należy przesłać na adres Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu w zaklejonej kopercie z dopiskiem „Racibórz prozą zaczarowany”. W odrębnej zaklejonej kopercie opatrzonej tym samym godłem należy dołączyć formularz zgłoszeniowy zawierający: tytuł pracy, imię i nazwisko autora oraz jegowiek, dane kontaktowe teleadresowe. W przypadku gdy uczestnikiem Konkursu jest osoba niepełnoletnia, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy zawierający zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.   Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne oraz wyróżnienia książkowe. Termin nadsyłania prac: 21 września 2024 Ogłoszenie wyników nastąpi 11 października 2024 w trakcie Kryminalnej Nocy Bibliotek. Regulamin i formularze zgłoszenia poniżej.

Projekt #młodzieżczyta: Gdzie się czyta w Raciborzu-konkurs fotograficzny

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 30. 07. 2024 do 30. 09. 2024
kategoria: Biblioteka
Konkurs fotograficzny pod tytułem "Gdzie się czyta w Raciborzu" ma za zadanie rozwinąć pomysłowość młodzieży i przedstawić Racibórz oraz okolice z ich perspektywy. Konkurs polega na ciekawym wpleceniu książki w krajobraz lub miejsce na mapie miasta, w którym autor zdjęcia lubi czytać. Im bardziej zaskakujące, nieoczywiste zdjęcie z ciekawym kadrem lub perspektywą tym większa szansa na wygraną! Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody. Najlepsze prace zostaną wyeksponowane na wystawie.   Prace konkursowe należy przesłać na adres: konkursy@biblrac.pl do 30 września. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny: „W świecie Muminków”

miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Kasprowicza 12
data: 8. 08. 2024 do 16. 11. 2024
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym zorganizowanym w ramach obchodów 110 rocznicy urodzin Tove Jansson, autorki książek o Muminkach, malarki i ilustratorki. Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji, kukiełki, pracy komputerowej lub pracy przestrzennej związanej z serią książek o Muminkach. Prace wraz z odpowiednimi formularzami zgłoszenia należy dostarczyć lub przesłać do biblioteki do 16 listopada. Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi 5 grudnia o godz. 16:00 w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

17 Piknik Modelarski

miejsce: Racibórz
data: 7. 09. 2024 do 8. 09. 2024
kategoria: Ogólne

Szczegóły już wkrótce :)

XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej

miejsce: Kościół św. Jana Chrzciciela
data: 8. 09. 2024
godzina: 18:00
kategoria: RCK
Roberto Noferini (skrzypce),  Donato D’Antonio (gitara) 
z programem pt „ Paganini inaczej”

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej jest jedynym festiwalem w świecie, prezentującym zapomniane i odnalezione utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku w Tarnowie oraz kilkunastu miejscowościach Polski Południowej.
https://inter-art.com.pl/festiwal

W programie:

Luigi Mozzani (1865 – 1943)  - 6 capricci  

Arcangelo Corelli ( 1653 – 1713)  - Sonata e moll .5 n.3 

Preludio -  Allemande- Sarabanda -  Gigue 

Nicolò Paganini (1782 – 1840) - Duetto Amoroso Op. 63 

Principio- Preghiera- Acconsentito- Timidezza- Contentezza- Lite- Pace- Segnali d'Amore- Notizia della Partenza- Distacco

Nicolò Paganini  -  Sonata n.4 Op. 3 

Andante largo - Allegretto 

Nicolò Paganini - Sonata Concertata 

- Allegro spiritoso- Adagio assai espressivo - nRondeau 

Béla Bartók (1881- 1945) - Tańce rumuńskie

- Joc cu bata – Braul- Pe loc - Buciumeana - Porga - Maruntel 

 

Roberto Noferini ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Verdiego w Mediolanie. Jest laureatem wielu nagród renomowanych międzynarodowych konkursow (m.in. Postacchini di Fermo, Lipizer di Gorizia, Perosi di Biella). Po debiucie w wieku 12 lat  rozpoczął intensywną działalność koncertową. Występował na   festiwalach  znaczących  włoskich instytucji koncertowych oraz  w stolicach Europy, w Ameryce Południowej, Japonii i Egipcie. Uznawany za jednego z najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia, występował jako solista oraz kameralista (w zespołach  z B. Canino, D. Zardim, S. Accardo, C. Rossim, Donato D'Antonio, B. Giuranną).. Nagrał kilka CDs dla wytwórni Bongiovanni w duecie z Bruno Canino i kilka płyt dla wytworni  Tactus (24 Capricci Paganiniego, pelny komplet „Sonate” Giuseppe Sartiego). Uczy gry na skrzypcach w szkole średniej „Gioachino Rossini” w Pesaro, a także w Szkole Muzycznej „Giuseppe Sarti” w Faenza.

Donato D'Antonio ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium „Bruno Maderna” w Cesenie. Jest laureatem znaczących  kursów mistrzowskich, m.in. Imola w klasie kameralistyki Pier Narciso Masi. W Konserwatorium  „G. B. Martini” w Bolonii uzyskał dyplom z wyróżnieniem.

Jako solista i kameralista koncertował w najważniejszych salach koncertowych i teatrach w Europie, Azji, Japonii, Ameryce Środkowej i Południowej, Kanadzie, Dalekim Wschodzie, Afryce. Uczestniczy także w festiwalach, wystawach i ważnych sezonach koncertowych Włoch. Współpracowal  z zespołami : „Open Quartet”, „Trio”, „Quartetto Ottocento”, „Tango Tres” i „Grupo Candombe”. Regularnie gra w duecie ze skrzypkiem Roberto Noferinim, flecistą Vannim Montanarim, gitarzystami Tiitem Petersonem i Marko Ferim, a także z pianistą Matteo Ramonem Arevalosem. Współpracował z międzynarodowymi instrumentalistami, takimi jak: Sharon Isbin, Gustavo Costa, Massimo Mercelli, Saša Dejanović oraz z wieloma współczesnymi kompozytorami.  Na swoim koncie ma także  koncerty i pierwsze  wykonania dla „Rai Radio 3”, „Radio Nacional Argentina”, „Radio Slovenja uno”, „Radia Koper Capodistria”, „RSI Radiotelevisione Svizzera di lingua italiana”. Nagrał płyty dla wytwórni „Mobydick”, „ERP”, „Borgatti”, „Materiali Sonori”, „RMN music” i „Tactus”. Jest także wiceprezydentem Festiwalu Emilia-Romagna, kuratorem  muzycznym Muzeum Carlo Zauli oraz koordynatorem  artystycznym i edukacyjnym w Scuola Comunale G. Sarti w Faenza. Jest także  pedagogiem  Liceo Musicale Statale Antonio Canova w Forlì.

Donato D’Antonio i Roberto Noferini koncertują w duecie  od 2007 roku, kiedy to  po raz pierwszy zagrali razem na koncercie dla „Suoni dell’Appenino”. W ich repertuarze znajdują się najważniejsze utwory na gitarę i skrzypce. W 2021 roku wydali za pośrednictwem wytwórni Tactus  płytę CD poświęconą Nicolò Paganiniemu, która otrzymała wysokie uznanie krytyków i była prezentowana  m.inn w „Rai Radio 3” i „Radio Svizzera Italiana RSI”.

 

Wstęp wolny

do góry