Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 14.09.2024

Ogólnopolski Konkurs Literacki „Racibórz prozą zaczarowany”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 26. 06. 2024 do 21. 09. 2024
kategoria: Biblioteka
Kryminał z Raciborzem w tle XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” pod Patronatem Prezydenta Miasta Racibórz, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu. Do udziału w konkursie zakwalifikowane zostaną prace pisane prozą (nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron znormalizowanego maszynopisu), zawierające intrygę kryminalną lub sensacyjną zlokalizowaną w Raciborzu. Prace konkursowe opatrzone godłem literowym / pseudonimem (bez danych osobowych) należy przesłać na adres Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu w zaklejonej kopercie z dopiskiem „Racibórz prozą zaczarowany”. W odrębnej zaklejonej kopercie opatrzonej tym samym godłem należy dołączyć formularz zgłoszeniowy zawierający: tytuł pracy, imię i nazwisko autora oraz jegowiek, dane kontaktowe teleadresowe. W przypadku gdy uczestnikiem Konkursu jest osoba niepełnoletnia, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy zawierający zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.   Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne oraz wyróżnienia książkowe. Termin nadsyłania prac: 21 września 2024 Ogłoszenie wyników nastąpi 11 października 2024 w trakcie Kryminalnej Nocy Bibliotek. Regulamin i formularze zgłoszenia poniżej.

Projekt #młodzieżczyta: Gdzie się czyta w Raciborzu-konkurs fotograficzny

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 30. 07. 2024 do 30. 09. 2024
kategoria: Biblioteka
Konkurs fotograficzny pod tytułem "Gdzie się czyta w Raciborzu" ma za zadanie rozwinąć pomysłowość młodzieży i przedstawić Racibórz oraz okolice z ich perspektywy. Konkurs polega na ciekawym wpleceniu książki w krajobraz lub miejsce na mapie miasta, w którym autor zdjęcia lubi czytać. Im bardziej zaskakujące, nieoczywiste zdjęcie z ciekawym kadrem lub perspektywą tym większa szansa na wygraną! Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody. Najlepsze prace zostaną wyeksponowane na wystawie.   Prace konkursowe należy przesłać na adres: konkursy@biblrac.pl do 30 września. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny: „W świecie Muminków”

miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Kasprowicza 12
data: 8. 08. 2024 do 16. 11. 2024
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym zorganizowanym w ramach obchodów 110 rocznicy urodzin Tove Jansson, autorki książek o Muminkach, malarki i ilustratorki. Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji, kukiełki, pracy komputerowej lub pracy przestrzennej związanej z serią książek o Muminkach. Prace wraz z odpowiednimi formularzami zgłoszenia należy dostarczyć lub przesłać do biblioteki do 16 listopada. Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi 5 grudnia o godz. 16:00 w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Klub Ojca: spotkanie z technikami kryminalistyki

miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Kasprowicza 12
data: 14. 09. 2024
godzina: 11:00
kategoria: Biblioteka
Po wakacyjnej przerwie Klub Ojca wznawia swoją działalność! Zapraszamy ojców z dziećmi na spotkanie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalistyki KPP w Raciborzu, którzy odsłonią tajniki swojej pracy.

Europejskie Dni Dziedzictwa: Historyczna bitwa na mikrofony - stand-up w wykonaniu redaktora Józefa Krzyka i doktora Łukasza Zimnocha

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 14. 09. 2024
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa redaktor Józef Krzyk i doktor Łukasz Zimnoch skrzyżują mikrofony spierając się o przeszłość Śląska. Gawęda nabierze rumieńców dzięki historiom, których próżno szukać w podręcznikach. Dowcipnie i ze swadą o spełnionych marzeniach i zaprzepaszczonych szansach i o tym, co by się stało, gdyby nie pech i odrobina szczęścia. Nie zabraknie wątków o Raciborzu. Józef Krzyk – redaktor z zamiłowaniem do historii. Autor i współautor książek, m.in. "Korfanty. Silna bestia", "Plagi. Historia bez końca. 26 chorób, które zmieniły świat". Łukasz Zimnoch - doktor nauk politycznych, menadżer medialny, pracuje jako rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.   Projekcja filmu „Książęta Lichnowsky i ich kulturalne kontynuacje” autorstwa Natalii Klimaschki oraz rozmowa z twórczynią. Beethoven, Mozart, Goethe, Paganini, Liszt, Picasso, Kokoschka, Rilke, Hauptmann, Scholtis. Nie było chyba żadnej innej autochtonicznej rodziny, która miałaby takie artystyczne powiązania w całej Europie jak Lichnowscy. Nikt nie wywarł tak wielkiego wpływu na rozwój ziemi raciborskiej jak właśnie oni. Natalia Klimaschka poświęciła Lichnowskim swój film.

Bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży. Koduj z Gigantami - Cyberprzygoda w świecie AI

miejsce: Racibórz ul. Nowa 1, budynek PSS Społem , ostatnie piętro.
data: 14. 09. 2024 do 15. 09. 2024
godzina: 9:00-20:00
kategoria: Ogólne

Głównym celem akcji jest wspieranie młodych ludzi, którzy pragną postawić pierwsze kroki w świecie programowania. Dodatkowo na zajęciach każdy z uczniów może liczyć na pomoc w zrozumieniu zasad działania cyfrowego świata oraz nauczyć się bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych technologii. Zapisy przez stronę www.kodujzgigantami.pl

do góry