Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Invest in Raciborz/Aktualności gospodarcze/Jaki jest Twój pomysł na Racibórz?

Jaki jest Twój pomysł na Racibórz?

2021-02-17
Ruszyły konsultacje z mieszkańcami w ramach prac nad nową strategią Miasta na lata 2021-2030, fot: Julia.Anna Maluje
Ruszyły konsultacje z mieszkańcami w ramach prac nad nową strategią Miasta na lata 2021-2030, fot: Julia.Anna Maluje

Otwartym spotkaniem on-line rozpoczęły się prace nad strategią Raciborza. Zaproszenie do udziału w tej pierwszej - ale nie ostatniej - formie konsultacji przyjęło kilkadziesiąt osób. Aktywni mieszkańcy zwracali uwagę na wyzwania jakie stoją przed miastem. Mowa była m. in. o potencjale związanym z położeniem transgranicznym, walorach przyrodniczych Raciborza i potrzebie ich maksymalnego wyeksponowania, roli raciborskiej uczelni, rynku pracy i edukacji, jakości życia, jak i zjawiskach z którymi zmaga się większość miast jak smog, depopulacja i starzenie się społeczeństwa.

– Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w spotkaniu inaugurującym prace nad stworzeniem Strategii Rozwoju Raciborza 2030+. Już dzisiaj przekazaliście nam Państwo uwagi i co dla mnie osobiście bardzo ważne: odkryliście wartości, które są dla Was (ale i dla nas) ważne. Na tym można budować wspólne cele! – podkreśla wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk, który przewodniczy pracom nad strategią.

Spotkanie z mieszkańcami poprowadził dr Marcin Baron – moderator prac nad strategią. Udział wzięli także Luk Palmen (odpowiedzialny za stworzenie planu dziedzinowego do nowej strategii pn. Program Wspierania Przedsiębiorczości), dr Piotr Gibas – ekspert od diagnozy miast i zagospodarowania przestrzennego oraz prezydent Raciborza Dariusz Polowy.


- Dzisiejsze spotkanie to nie czas na pogłębioną analizę, a jedynie na zasygnalizowanie pewnych kwestii. Już teraz zapraszam Państwa do udziału w planowanych spotkaniach i warsztatach branżowych podczas których będziemy mogli szczegółowo omówić Państwa pomysły. Jeśli jakiś temat będzie wymagał dodatkowej analizy i sięgnięcia po wiedzę ekspercką zadbamy o to - zapewniał na wczorajszym spotkaniu prezydent Dariusz Polowy.


 Tymczasem udostępniona została ankieta elektroniczna, w której wszyscy zainteresowani mogą podzielić się opinią dotyczącą rozwoju Raciborza oraz pomysłami na przyszłość miasta. Wyniki badania ankietowego będą jedną z podstaw definiowania zapisów strategii Raciborza do 2030 r.


- Ankieta to kolejny ważny krok. Żeby postawić trafną diagnozę musimy zebrać jak najwięcej państwa głosów. Zachęcam aby nie poprzestali Państwo na wypełnieniu ankiety, ale zachęcili do tego, także swoich bliskich, rodzinę, przyjaciół, sąsiadów i współpracowników. Tylko strategia która będzie odzwierciedleniem wizji mieszkańców będzie nas w stanie popchnąć do przodu – zachęca wiceprezydent Dawid Wacławczyk.


Ankietę znajdziecie tutaj: https://www.surveymonkey.com/r/raciborzKolejnym etapem prac będą spotkania Rady Liderów, warsztaty branżowe i spotkania w dzielnicach. W drugiej połowie roku przystąpimy do wymaganych prawem procedur administracyjnych, by po wszystkich uzgodnieniach u progu zimy przedstawić dokument Radzie Miasta. 


Zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt e-mailowy: jestemstrategiem@um.raciborz.pl

Więcej o tym czym jest strategia przeczytacie tutaj.

do góry