Szansa dla raciborskiej siatkówki
Siatkówka w naszym mieście ma bardzo długą i bogatą historię. Sport ten poza piłką nożną i zapasami, wciąż jest jednym z najchętniej uprawianych w Raciborzu. Tym bardziej zadziwiające jest, że wciąż brakuje nam drużyny, która miałaby szanse walczyć o sukcesy w wyższych ligach. To jednak może się w najbliższym czasie zmienić…
Kluczowe w tej kwestii jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia, know-how w szkoleniu młodzieży i odpowiednich partnerów w realizowanym sportowym projekcie.
Ramię w ramię z Mistrzem Polski
W powrocie raciborskiej piłki siatkowej na należne jej miejsce pomóc ma współpraca z aktualnym Mistrzem Polski w siatkówce – Jastrzębskim Węglem. List intencyjny w sprawie szkolenia młodzieży został podpisany przez Prezydenta Miasta Racibórz Dariusza Polowego oraz Prezesa klubu z Jastrzębia-Zdroju Adama Gorola 10 grudnia 2021 roku. Współpraca została podjęta w ramach pierwszego w Polsce Centralnego Akademickiego Ośrodka Sportowego realizowanego w ramach najlepszej w naszym kraju Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla. Inicjatywa ma pomóc młodym siatkarzom rozwijać swoje umiejętności i pogodzić rozwój sportowy z nauką. Bardzo ważna jest w tym rola raciborskich szkół oraz PWSZ-u.
W sporcie współpraca z najlepszymi to sposób aby osiągać dobre wyniki i nieustannie się rozwijać. Widzimy to już na przykładzie Unii, gdzie po podpisaniu umowy z Rakowem Częstochową kadra szkoleniowa wciąż doskonali swoje kompetencje co już zaprocentowało w wynikach sportowych. Jestem przekonany, że podobnie będzie z siatkówką w Raciborzu i nasi siatkarze dostarczą nam wiele pozytywnych sportowych emocji – mówił po grudniowej wizycie w Jastrzębiu Prezydent Raciborza Dariusz Polowy.
Pierwszy cel – druga liga
Potencjał raciborskiej siatkówki został doceniony. Stworzenie odpowiednich struktur drużyny raciborskiej ma pomóc młodym sportowcom w zostaniu zauważonymi. Nie bez znaczenia więc jest podejście do szkolenia i rozgrywek w sposób profesjonalny i przyszłościowy. Otwarcie mówi się już, że jasnym celem powinno być zadomowienie się Raciborza przynajmniej w siatkarskiej drugiej lidze. Centralny Akademicki Ośrodek Sportowy, w którego tworzeniu partycypuje nasze miasto to nowa inicjatywa, co nie zmienia faktu, że już można usłyszeć o niej pozytywne komentarze od siatkarskich ekspertów, a to dobrze rokuje na przyszłość.
Nowy rozdział w historii siatkówki w Raciborzu
Wczoraj (27.01) odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli władz Raciborza, środowiska sportowego, placówek oświatowych w naszym mieście i Jastrzębskiego Węgla (Andrzej Pawłowski – dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego „Jastrzębski Węgiel” w Jastrzębiu-Zdroju oraz Dariusz Luks – trener koordynator Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla). Tym razem odbyło się ono w Urzędzie Miasta.
Tematem spotkania były szczegóły umowy, która powstaje w następstwie podpisania listu intencyjnego pomiędzy Miastem Racibórz a Akademią Talentów w sprawie utworzenia pierwszego w Polsce Centralnego Akademickiego Ośrodka Siatkarskiego w porozumieniu z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. Szczegóły umowy są jeszcze w opracowaniu, ale można przekazać, że równocześnie prowadzone są podobne rozmowy z przedstawicielami PWSZ w Raciborzu.
W spotkaniu uczestniczył również prezes Klubu Siatkarskiego Racibórz Tomasz Błaszczok, który postrzega tę współpracę jako szansę na zapisanie nowego rozdziału w historii raciborskiej siatkówki.
Podjęcie współpracy na linii Miasto Racibórz - Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel w ramach Centralnego Akademickiego Ośrodka Siatkarskiego jest okazją do rozpoczęcia nowego rozdziału w historii Klubu Siatkarskiego Racibórz, a także całej raciborskiej siatkówki. Stworzenie na łamach współpracy fundamentu w postaci systemu szkolenia siatkarskiego w raciborskich szkołach podstawowych, spowoduje znaczący wzrost i ujednolicenie jakości kształcenia młodych siatkarzy oraz pozwoli w pełni wykorzystać ich potencjał i możliwości. Rolą Klubu Siatkarskiego Racibórz będzie zapewnienie ciągłości szkolenia siatkarskiego w grupach młodzieżowych począwszy od minisiatkówki, a kończąc kolejno na sekcjach młodzików, kadetów i juniorów. Mając w perspektywie taki fundament i silnych partnerów możemy myśleć o odbudowie drużyny seniorów, dążąc do przywrócenia w Raciborzu siatkówki seniorskiej na co najmniej drugoligowym poziomie. Liczymy, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu i współpracy odbudujemy pozycję Raciborza na siatkarskiej mapie Polski, a także pozyskamy kolejnych partnerów i sponsorów, którzy umożliwią pomyślną realizację projektu, a także dalszy rozwój raciborskiej siatkówki – mówił Tomasz Błaszczok.
O podpisaniu listu intencyjnego z Jastrzębskim Węglem pisaliśmy TUTAJ.