Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Dlaczego wszyscy jesteśmy gwiazdami? Wycieczka w Śląskim (..)

Dlaczego wszyscy jesteśmy gwiazdami? Wycieczka w Śląskim Planetarium z RCK

2023-07-25

Uczestnicy mogli zaobserwować z bliska różne zjawiska pogodowe i przyrodnicze42 uczestników wakacyjnych zajęć organizowanych przez Raciborskie Centrum Kultury odwiedziło Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Na początku wizyty w Śląskim Planetarium uczestnicy odwiedzili Park Nauki. Tam poznali budowę układu słonecznego, poszczególne planety oraz historię Ziemi — tego jak zmieniała się na przestrzeni miliardów lat. Wycieczka odwiedziła też niezwykle ciekawą ekspozycję stałą pn. „Geofizyka”. Tam, młodzi odkrywcy podzieleni na 5 grup zwiedzali z przewodnikiem eksponaty naukowe symulujące różne zjawiska pogodowe i przyrodnicze. Mogli z bliska zobaczyć wyładowania atmosferyczne, proces powstawania tornad, poczuć trzęsienia ziemi czy kopalniane tąpnięcia. Były też kapsuły termiczne, gdzie można poczuć względność temperatury w różnej wilgotności, ciepło i zimno różnych zakątków świata na własnej skórze.

Zwieńczeniem wizyty w planetarium był oczywiście trójwymiarowy seans filmowy, podczas którego uczestnicy wycieczki mogli przekonać się, dlaczego wszyscy "Jesteśmy gwiazdami". Bo ”choć rzadko na co dzień zdajemy sobie z tego sprawę, składamy się z tych samych pierwiastków, z których stworzone są gwiazdy, mgławice i odległe galaktyki”.

Wycieczkę, w której udział wzięło 42 uczestników w wieku od 6 do 14 lat, Raciborskie Centrum Kultury zorganizowało w ramach akcji LATO W MIEŚCIE 2023.

23 zdjęć

Dlaczego wszyscy jesteśmy gwiazdami? Wycieczka w Śląskim Planetarium z RCK

do góry