Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/„Ginące zawody” czyli nowa wystawa ze zbiorów (..)

„Ginące zawody” czyli nowa wystawa ze zbiorów raciborskiego Muzeum

2023-04-25
 

Chcesz się dowiedzieć czym zajmował się kichlarz, rymarz czy druciarz lub do czego służyły drejfusy? Koniecznie przyjdź na otwarcie wystawy „Ginące zawody” - 5 maja (piątek) o godzinie 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Od 5 maja 2023 roku Muzeum w Raciborzu udostępni zwiedzającym nową wystawę czasową pt. „Ginące zawody” ze zbiorów Muzeum w Raciborzu. Zaprezentuje ona zabytki kilkunastu gałęzi rzemiosła (piernikarstwo, drukarstwo tkanin, kowalstwo i druciarstwo, bednarstwo, kołodziejstwo, rymarstwo, garncarstwo, stolarstwo, wikliniarstwo, szewstwo).

Zawody te w większości nie funkcjonują w czasach współczesnych, niektóre pozostały tylko w niewielkiej liczbie. Wiele przedmiotów związanych z tymi zawodami stało się eksponatami muzealnymi. Do takich należą zabytkowe formy piernikarskie z XVIII-XIX w., misternie wykonane przez snycerzy z drewna owocowego, a użytkowane przez piernikarzy zwanych również kichlarzami. Z tego samego okresu, równie piękne i kunsztowne są klocki do druku tkanin, którymi posługiwano się powszechnie podczas farbowania tkanin.

Na wystawie prezentowane będą narzędzia pracy rzemieślników: narzędzia kowalskie – strugi do kopyt końskich, punktaki i inne, kobylica - narzędzie bednarza, stolarza i kołodzieja, stolik szewski, szydła, kopyta szewskie dreifusy, różnego rodzaju strugi, świdry i tarniki itp. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną również wytwory rzemieślnicze m.in. wozy i koła szprychowe wykonane przez kołodziejów; beczki, naczynia klepkowe, cebry, masielnice wytworzone przez bednarzy; przedmioty kute z żelaza przez kowali (okucia do drzwi i wozów, zamki i klucze do drzwi, wywieszki kowalskie, podkowy, także dla kulejącego konia); różnego rodzaju kosze wyplatane przez plecionkarzy: kosze do sadzania kur (koszki), do suszenia serów, wiersze do połowu ryb, słomianki do chleba; piękne naczynia gliniane o wielorakich kształtach i zdobione różnymi technikami.

Przy okazji wystawy przypomniani będą lokalni rzemieślnicy, którzy świadczyli usługi dla miejscowej ludności m.in. kowal Alojzy Socha z Bieńkowic, kołodziej J. Kałuża z Owsiszcz, szewc Stanisław Szymków, a także garncarze Wilhelm Słowik i Kazimierz Tabacharniuk.

Ginące zawody ze zbiorów Muzeum w Raciborzu zaprezentuje wiele ciekawych przedmiotów i informacji. Ekspozycja będzie dostępna do 5 lipca 2023 roku.

 

 

 

do góry