• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/„Inkubator Przedsiębiorczości” relacja z kwietniowego (..)

„Inkubator Przedsiębiorczości” relacja z kwietniowego szkolenia na sali Kolumnowej

2023-04-05
 

Dziś (5 kwietnia) 2023 r. o godzinie 10.00 na sali Kolumnowej w Urzędzie Miasta Racibórz odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące funduszy europejskich. Prowadził je Marcin Faruga, specjalista ds. funduszy europejskich w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich.

Grupą docelową tego spotkania były małe i średnie przedsiębiorstwa z uwzględnieniem sektora dużych przedsiębiorstw.

Celem spotkania było zapoznanie raciborskich przedsiębiorców z możliwościami dotacyjnymi dla ich firm. Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 dysponują rekordową pulą środków, bo blisko 5,14 mld euro, co stanowi ok. 15% całej alokacji przyznanej na programy regionalne. Jak zauważył otwierający spotkanie wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk, to prawdopodobnie ostatnie tak duże pieniądze, które trafią do nas z unijnej kasy, dlatego warto po nie sięgnąć. Nasz staż w Unii Europejskiej jest coraz dłuższy, nasz dystans do unijnej czołówki zmniejsza się, stąd i środki w kolejnych okresach programowania będą coraz mniejsze, bo zostaną przekierowane do mniej rozwiniętych krajów.

Na sumę Funduszy Europejskich dla Śląskiego składają się środki z trzech funduszy:

- Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 2 009 mln EUR;

- Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+): 830 mln EUR (439,3 mln EUR Departament EFS);

- Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST): 2 200 mln EUR  (118 mln EUR Departament EFS).

Inkubator Przedsiębiorczości oferuje również doradztwo, w tym dla studentów i studentek Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu w postaci konsultacji biznesowych. Nie zabraknie także cennych wskazówek dotyczących tego, jak stworzyć przewodnik po własnym biznesie bazując na Business Model Canvas.

Wszyscy zainteresowani nową perspektywą finansową i pozyskaniem unijnych środków dla swoich firm mogą korzystać ze wsparcia ekspertów Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. Punkt jest czynny przez pięć dni w tygodniu - w poniedziałek w godz.: 7:00-17:00, od wtorku do piątku w godz.: 7:30-15:30.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące prowadzenia firmy skontaktuj się z Raciborskim Inkubatorem Przedsiębiorczości. Zapisz się korzystając z formularza na stronie: https://app.evenea.pl/event/rip2023/

 

 

 

do góry