Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Nowa edycja Nowych Horyzontów w Kinie Przemko

Nowa edycja Nowych Horyzontów w Kinie Przemko

2023-09-06

Raciborskie Centrum Kultury rozpoczyna zapisy na rok szkolny 2023/2024 do 18. edycji Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej - cyklu, który już od kilku dobrych lat realizuje w Kinie Przemko dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Co to jest?

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to filmy dostosowane do wszystkich poziomów edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To cykle tematyczne oparte na wyjątkowych filmach, uzupełnione prelekcją, omówieniem i propozycją warsztatów plastycznych, kartą pracy, scenariuszem lekcji oraz analizą psychologiczną do pobrania z naszej strony.

Przygotowane materiały dydaktyczne stanowią pomoc dla nauczycieli w realizacji podstawy programowej poszczególnych przedmiotów. Jednocześnie udział w NHEF wzbogaci programy wychowawczo-profilaktyczne szkoły, a filmy oglądane w domu z udziałem rodziny ucznia mogą stanowić inspirujący punkt wyjścia do działań wychowawczych zarówno w szkolnej klasie, jak i w domu.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozostają w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. W 2011 roku NHEF został włączony do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej oraz należą do Koalicji dla edukacji filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat nad programem ma organizacja Europa Cinemas.

Edukację filmową realizujemy od ponad 18 lat. Zaczynaliśmy od kameralnych spotkań w warszawskim kinie Muranów. Z czasem nasze comiesięczne projekcje dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zawitały do blisko pięćdziesięciu miast. Cykliczne spotkania NHEF-u to projekcje wyjątkowych filmów, które omawiamy podczas prelekcji i prezentacji multimedialnych. Filmy omawiamy również w materiałach dydaktycznych dla nauczycieli, proponujemy oparte na tematach i wątkach z filmów scenariusze lekcji.Największe zmiany zaplanowaliśmy dla najstarszych uczniów ze szkół ponadpodstawowych, dbając o to, aby nasza inicjatywa jeszcze bardziej wpisywała się w potrzeby nauczycieli oraz ich podopiecznych. Przygotowaliśmy dla tej grupy wiekowej dwa zupełnie nowe cykle: „Film na maturze” – mający na celu wsparcie uczniów w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości oraz „Ważne tematy” – stanowiący przyczynek do rozmów na aktualne, nurtujące współczesną młodzież zagadnienia. Cykl „Ważne tematy” oferujemy w dwóch wariantach – wersji rekomendowanej dla klas 1 i 2 szkoły ponadpodstawowej, gdzie koncentrujemy się na zagadnieniach istotnych dla młodzieży funkcjonującej w nowym zespole klasowym, oraz wersji rekomendowanej dla starszych roczników szkół ponadpodstawowych.

Jak to działa?

Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl (szczegółowe opisy cykli znajdują się w katalogu oraz na naszej stronie internetowej) i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina w swoim mieście na film lub wybierają seans online. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu. Nauczyciele dostają dostęp do interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu.

Dlaczego warto?

Projekt NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Honorowy patronat nad projektem ma organizacja Europa Cinemas.

 

Przedstawiamy program dla cykli:

FILMOWE PRZYGODY - przedszkola:

- 10 października godz. 9.30 - Kicia - Kocia (zestaw 3) - Rezolutna Kicia Kocia razem z wiernymi przyjaciółmi: Packiem, Adelką i Juliankiem odkrywa odważnie świat i stawia czoła wielu nowym sytuacjom. Przygody Kici Koci odzwierciedlają dziecięcą wrażliwość oraz ukazują pełną ciepła i radości codzienność.

- 7 listopada godz. 9.30 - Pettson i Findus - mały kłopot, wielka przyjaźń - Krnąbrny kocur przewraca życie Pettsona do góry nogami, a jego codzienność wypełnia się gwarem, śmiechem i przygodami. Szaleństwa Findusa to niemałe wyzwanie dla spokojnego Pettsona. Nagła zmiana i wybryki kota wystawiają ich przyjaźń na próbę. Czy tak różne charaktery się dogadają?

- 5 grudnia godz. 9.30 - Basia (zestaw 3) - Basia to 5-latka, która nie tylko uczy się świata wokół siebie, ale też go kształtuje. Rodzicom pozwala spojrzeć na życie z dziecięcej perspektywy i ma pozytywny wpływ na przyjaciół w przedszkolu. „Basia 3” to adaptacja książek z kultowej serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak.

- 9 stycznia godz. 9.30 - Przytul mnie. Poszukiwacze miodu - Gdzie się podział cały miód?! Mały Miś marzy o słodkim urodzinowym torcie, jednak zapasy ulubionego przysmaku przepadły. Wspólnie z Tatą Misiem wyruszają do Złotej Krainy, aby zdobyć najważniejszy składnik ciasta. Na rozbrykanego Misia i ostrożnego Tatę czeka wielka przygoda!

- 13 lutego godz. 9.30 - Wiking Tappi (zestaw 3) - Pewnego dnia podczas porannego spaceru Tappi z Chichotkiem spotykają wpadających znienacka do rzeki Gburka i Pasibrzucha. Zaskoczeni wyciągają ich z wody i dowiadują się, że przyczyną porannego lotu był wzburzony Olbrzym Grzmocich. Jak się o kazuje stracił on swoją magiczną misę.

- 12 marca godz. 9.30 - Klara Muu! - Młoda krowa Klara pragnie zostać sławną gwiazdą muzyki. Niestety nie wszyscy uważają, że ma talent… Kiedy trafia prosto z dużego miasta na farmę swojego ojca, czekają ją tam nie lada wyzwania.

Klara to młoda krowa mieszkająca razem ze swoją mamą w mieście. Jej największym marzeniem jest zostanie słynną gwiazdą muzyki. Klara od wielu lat nie widziała się z ojcem, więc gdy wreszcie otrzymuje od niego list, wyruszy na wieś, żeby się z nim spotkać. Podróż zamienia się w wielką przygodę… Klara musi pomóc ojcu – ratuje jego gospodarstwo przed chciwym biznesmenem. Na wsi poznaje przyjaciół i przekonuje się, że sława może przejawiać się na wiele różnych sposobów, a bycie gwiazdą nie jest zarezerwowane jedynie dla artystów.

- 16 kwietnia godz. 9.30 - Basia (zestaw 4) - Skrzące się humorem i urzekające wnikliwym spojrzeniem przygody pięcioletniej dziewczynki i jej przyjaciół pokazują świat bliski każdej rodzinie. Basia ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem i pluszowym przyjacielem Miśkiem Zdziśkiem.

 

FILMOWE SEKRETY - klasy I - III:

- 11 października godz. 10.00 - Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica - najnowszy film opowiada o serii zbiegów okoliczności, które doprowadziły do założenia biura detektywistycznego. Dzięki zgodnej współpracy Lasse i Maja odnajdą nie tylko skradzioną starożytną księgę rozwiązywania sporów, ale także inny niezwykle cenny skarb: prawdziwą przyjaźń na lata!

- 9 listopada godz. 10.00 - Sonia - siedmioletnia Sonia poznaje w szkole nową koleżankę, Celestynę. Celestyna intryguje swoim odmiennym wyglądem i zachowaniem. Kiedy zaprasza Sonię do siebie do domu, ta nie posiada się ze szczęścia. Nocowanie poza domem wydaje się niezwykle ekscytujące i może być początkiem pierwszej prawdziwej przyjaźni.

- 4 grudnia godz. 10.00 - Operacja Mumia - historia dwójki dzieci-detektywów, którzy szukając kolejnych zagadek do rozwiązania trafiają na tajemnicę klątwy prastarej mumii Tutenchamona. Do miasteczka Elvestad przybywa Mumia Tutenchamona, która razem ze złotą, pośmiertną maską faraona ma być najważniejszym eksponatem organizowanej tam wystawy o Egipcie.

- 12 stycznia godz. 10.00 - Klara Muu! - historia młodej, uroczej krówki Klary, która pragnie zostać sławną gwiazdą muzyki. Niestety nie wszyscy uważają, że ma talent… Kiedy trafia prosto z dużego miasta na farmę swojego ojca, czekają ją tam nie lada wyzwania. Najważniejszym okaże się ocalenie farmy taty przed chciwym biznesmenem.

- 15 lutego godz. 10.00 - Solan i Ludwik - Misja Księżyc - dzielnego astronautę Solana, który wraz z jeżem Ludwikiem rusza na podbój kosmosu. Wszystko wydaje się być przygotowane. Okazuje się jednak, że na pokładzie pojawiają się niezapowiedziani pasażerowie, a lot na księżyc przynosi kolejne niespodzianki i wyzwania, z którymi muszą radzić sobie nasi dzielni bohaterowie.

- 15 marca godz. 10.00 - Pamiętniki Tatusia Muminka - w odległej krainie leży Dolina Muminków, urzekające, przyprawiające o zdumienie miejsce pełne tajemnic. Spokojne wieczory sprzyjają snuciu niebywałych opowieści z przeszłości, a Tatuś Muminka ma ich całkiem sporo. On też był kiedyś małym Muminkiem i nie uwierzycie, co wtedy robił!

- 10 kwietnia godz. 10.00 - Filonek Bezogonek - kiedy w domu Birgitty pojawia się kotek – Filonek, dziewczynka nie posiada się z radości. Jednak Filonek, jak każdy kot, chodzi własnymi ścieżkami i pewnego dnia gubi się w lesie. Niebezpieczna wędrówka prowadzi go do wielkiego miasta, gdzie poznaje całą zgraję kolorowych postaci.

 

KINO WSPÓŁCZESNE - klasy IV - VI:

- 12 października godz. 10.00 - Cały świat Romy - 10-letnia Romy trafia pod opiekę babci – fryzjerki. Zawiązuje się pomiędzy nimi niezwykła więź. Wkrótce znikają pieniądze z kasy babci, a starsza kobieta zaczyna się dziwnie zachowywać… Romy – zbyt dojrzała jak na swój wiek 10-latka – oraz pełna rezerwy fryzjerka Stine są na siebie skazane.

- 8 listopada godz. 10.00 - Supa Modo - nagrodzona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale 2018, rozważna i delikatna filmowa próba oswojenia tematów związanych z odchodzeniem, a także opowieść o tym, jak marzenia mogą zmienić nasz los nawet w najtrudniejszych chwilach. Jo jest nadzwyczajną dziewczynką, obdarzoną przez los wielkimi mocami.

- 7 grudnia godz. 10.00 - Mirai - 5-letni Kun nie radzi sobie z zazdrością po pojawieniu się w domu młodszej siostry. Wbrew oczekiwaniom rodziców nie darzy małej Mirai miłością i nie kryje swojej frustracji. Niespodziewanie odkrywa, że ogród obok domu umożliwia podróże w czasie i spotkania z krewnymi z przeszłości lub przyszłości.

- 10 stycznia godz. 10.00 - Binti - Binti, nastoletnia imigrantka nielegalnie mieszkająca w Belgii, nie pamięta Konga, z którego pochodzi. Dziewczynka marzy o karierze vlogerki, bo chce „istnieć, a nie tylko żyć”. Gdy poznaje Eliasa, młodego obrońcę praw zwierząt, dostrzega dla siebie i swego ojca szansę na uzyskanie obywatelstwa.

- 12 lutego godz. 10.00 - Fritzi - przyjaźń bez granic - 12-letnia Fritzi tęskni za przyjaciółką, która przebywa na zachodzie kraju. Nastolatka nie zgadza się z wizją podzielonego świata i pełna wiary w ponowne spotkanie dołącza do pokojowej rewolucji. Przeżywa przy tym mnóstwo przygód, wykazuje się ogromną odwagą oraz zawiera nowe przyjaźnie.

- 8 marca godz. 10.00 - Drogi Panie Dyktatorze - 11-letni Felix wraz ze swoją koleżanką postanawiają wysłać wiadomość do Führera i położyć kres walkom. Niemcy. Rok 1945. Kiedy życie w Monachium, ze względu na wojnę, robi się coraz bardziej niebezpiecznie, Felix wraz ze swoją Mamą wyjeżdżają na wieś.

- 15 kwietnia godz. 10.00 - Obraz - trzy postacie z różnych warstw społecznych uciekają z niedokończonego obrazu w poszukiwaniu Malarza, mając nadzieję, że ukończy swoją pracę. Zamek, ogrody kwiatowe, groźny las – oto elementy obrazu, które Malarz z tajemniczych powodów pozostawił niedokończone w swoim dziele. Na obrazie pozostały również postacie ludzkie w formie szkiców, niewypełnione przez twórcę. Przekonani, że tylko Malarz może stworzyć harmonię dzieła poprzez ukończenie obrazu, Ramo, Lola i Plume postanawiają go odszukać. W trakcie swojej przygody będą próbowali odkryć:

Co się stało z Malarzem?

Dlaczego ich porzucił?

Dlaczego zaczął niszczyć niektóre ze swoich obrazów?

Czy pewnego dnia poznają tajemnicę Malarza?

 

OD OGLĄDANIA DO  CZYTANIA - klasy VII - VIII:

- 13 października godz. 10.00 - Żałuję! - kilkunastoletni Jochem jest stale dręczony i wyśmiewany przez rówieśników z klasy, ze względu na swoją otyłość. Prym w nękaniu chłopca wiedzie dziewczyna o imieniu Sanne, wraz z dwoma kolegami. David i Vera próbują stanąć w obronie Jochema, ale brakuje im odwagi, by przeciwstawić się stanowczo reszcie grupy.

- 13 listopada godz. 10.00 - Moje życie to cyrk - dwunastoletnia Laura, wychowywana wśród artystów cyrkowych, od zawsze w trasie koncertowej ze swoim tatą Billem, potajemnie marzy o innym, mniej szalonym życiu. W szkole dziewczynki pojawia się nowa nauczycielka, która dostrzega w Laurze potencjał i mocno wierzy w jej talent do nauki.

- 13 grudnia godz. 10.00 - Podróż księcia - woda wyrzuca starego księcia na brzeg. Rannego i nieco zagubionego rozbitka znajduje Tom – chłopiec, którego rodzice są naukowcami. W ich domu stary książę dochodzi do siebie, zaprzyjaźnia się z troskliwym opiekunem i dzięki niemu z zafascynowaniem poznaje krainę, o której nie miał pojęcia.

- 15 stycznia godz. 10.00 - Belle - to historia wrażliwej Suzu, która wraz ze swoim ojcem mieszka w japońskim mieście Kōchi. Dziewczyna w młodym wieku straciła mamę i porzuciła przez to ukochany śpiew, który przywoływał zbyt wiele bolesnych wspomnień. Miejscem, w którym jej smutki znajdują ujście okazuje się być wirtualna rzeczywistość U.

- 14 lutego godz. 10.00 - Maddy modelka - Madeline Stuart jest influencerką z zespołem Downa, która marzy o tym, aby zostać profesjonalną modelką. W spełnieniu pragnienia pomaga jej ukochana mama. Dzięki ciężkiej pracy i swojej rozpoznawalności w mediach społecznościowych, Maddy zostaje zaproszona do udziału w pokazie podczas nowojorskiego tygodnia mody.

- 14 marca godz. 10.00 - Lada dzień - 13-letni Ramin żyje z rodziną w fińskim ośrodku dla uchodźców. Rodzice robią wszystko, żeby chłopiec i jego siostra czuli się jak w przeciętnym, kochającym domu. Bohater dowiaduje się, że grozi im przymusowy powrót do Iranu. Powoduje to u niego niepokój, ale jednocześnie sprawia, że docenia każdą przeżywaną chwilę.

- 12 kwietnia godz. 10.00 - Dziewczyńskie historie - opowieść o dojrzewaniu dwóch nastolatek – 11-letniej Jagody i 13-letniej Zuzi. Obserwujemy, jak dziewczyny dorastają, jak przezywają swoje wzloty i upadki.

Jagoda i Zuzia to koleżanki z osiedla. Spotykają się na skwerku. Czasem idą na lody albo plac zabaw. I zawsze mają dużo do obgadania. Bycie dziewczynką to szczególne doświadczenie, a one właśnie wkraczają w okres dojrzewania. Biologia, hormony, pryszcze, pierwszy bunt, pierwsza miłość. Szkolne absurdy, niechciane zasady, dylematy do rozstrzygnięcia. Jagoda i Zuzia są świetnymi komentatorkami: przekorne, ironiczne, niezależne, wystraszone. Z wielkim apetytem na życie! Wprowadzają nas w dziewczyński świat, a każdy chłopak, który obejrzy film, będzie mógł wreszcie go poznać.

 

MATURALNE MOTYWY W FILMIE I W LITERATURZE - szkoły ponadpodstawowe:

- 9 października godz. 10.00 - Johnny - oparta na prawdziwej historii opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Gdy Patryk dostaje ją od ks. Jana Kaczkowskiego, nie podejrzewa nawet, jak odmieni to jego życie.

- 10 listopada godz. 10.00 - Ułaskawienie - historia o rodzicach żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.

- 8 grudnia godz. 10.00 - Bogowie - brawurowa biografia Zbigniewa Religi, kardiochirurga, który w 1985 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził udaną operację przeszczepienia mięśnia sercowego. Portret człowieka, który staje sam przeciw wszystkim. Zmaga się z medycznymi autorytetami, stawia czoła biurokracji, układa się z urzędnikami bez wyobraźni.

- 11 stycznia godz. 10.00 - Dziennik z podróży - niezwykła podróż starym kamperem przez Polskę w wykonaniu dwóch miłośników fotografii: 82-letniego Tadeusza Rolke i 15-letniego Michała. Fotografując przygodnie napotkanych ludzi, obaj doskonalą trudną sztukę fotografii i wzajemnie się poznają. Tadeusz Rolke to ikona polskiej fotografii. U kresu swej artystycznej i rzeczywistej podróży przez życie fotograf dzieli się z nami i młodym przyjacielem, adeptem tej sztuki, wiedzą na jej temat i spostrzeżeniami dotyczącymi własnego życia. Otrzymujemy intymny portret sędziwego artysty, człowieka głodnego doświadczeń, oraz obraz czasów, które swymi zdjęciami dokumentował. Obiektem zainteresowania dwóch podróżników są ludzie. Zwyczajni, interesujący, autentyczni. Autor dokumentu próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak uchwycić w zdjęciu prawdę i ocalić własną artystyczną wrażliwość. W Polsce XXI wieku relacja mistrz – uczeń nabiera nowych znaczeń.

- 16 lutego godz. 10.00 - Lunana. Szkoła na krańcu świata - mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej. Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Nie ma tam elektryczności, brakuje jakichkolwiek materiałów edukacyjnych, a w klasie, w której ma prowadzić zajęcia, obok swoich podopiecznych spotkać może… yaka.

- 18 marca godz. 10.00 - Jestem mordercą - psychologiczny thriller luźno oparty na prawdziwych wydarzeniach przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Seryjny morderca kobiet, siejący postrach wśród mieszkańców Śląska i w Zagłębia to cel numer jeden młodego i ambitnego porucznika Milicji Obywatelskiej.

W filmie Macieja Pieprzycy główny bohater to postać targana wewnętrznymi dylematami: z jednej strony chce rozwiązać trudną zagadkę kryminalną, w której czas pełni bardzo ważną rolę, z drugiej – rzeczywistość w której żyje, zmusza go do podejmowania trudnych moralnych wyborów. A wszystko to w atmosferze propagandy sukcesu komunistycznej Polski, gdzie osobiste ambicje bohatera i jego słabości niebezpiecznie flirtują z totalitarną władzą tamtych czasów. To także film o kłamstwie, wszechobecnym w obowiązującym autorytarnym systemie społeczno – politycznym, zawłaszczającym kolejne przestrzenie życia całego społeczeństwa polskiego.

- 11 kwietnia godz. 10.00 - Chłopi - na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny.

 

 

Wszystkie seanse odbywać się będą w Kino Przemko przy ul. Londzina 38 w Raciborzu.

Cena biletu: 10 zł

Zapisy chętnych grup internetowo tutaj: https://panel.nhef.pl/zgloszenie

Szczegółowych informacji udziela kierownik kina - Andrzej Śliwicki - pod nr tel. 32 415 32 14.

 

Serdecznie zapraszamy!

do góry