Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Racibórz rozpoczyna przygotowania do Świąt Wielkanocnych

Racibórz rozpoczyna przygotowania do Świąt Wielkanocnych

2024-02-21

Przygotowania do tegorocznych Świąt Wielkanocnych w Raciborzu ruszyły pełną parą. W pracę nad strojeniem miasta zaangażowały się jednostki i spółki miejskie oraz placówki oświatowe. W ramach akcji upiększania Wydział Edukacji Urzędu Miasta Racibórz zorganizował dla Szkół Podstawowych konkurs na stworzenie najpiękniejszej instalacji wielkanocnej. Ponadto w pierwszy dzień Jarmarku Wielkanocnego, czyli 15 marca w godz. 10.00-13.00, raciborzanie będą mieli okazję zaangażować się osobiście w tworzenie rozmaitych dekoracji.

Zające i pisanki raciborskie w nowym wydaniu

Na terenie Raciborza pojawi się tradycyjnie pięć malinowych zajęcy w nowym wydaniu. W stworzenie unikatowych strojów dla trzech z nich zaangażowali się wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących, Szkoła Dobra oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Pozostałe dwa malinowe zające zostały ubrane przez panią Magdalenę Franicę – malarkę zaangażowaną w tworzenie dekoracji dla Miasta.

Jak co roku miasto zdobić też będą kolorowe giga-pisanki, które w pierwszej kolejności pod swoją opiekę wzięli wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu. Zeszlifowali oni zeszłoroczne malunki i oczyszczone pisanki trafią do raciborskich placówek edukacyjno-wychowawczych, gdzie wzorem lat ubiegłych zostaną pomalowane przez dzieci i następnie wystawione w wybranych lokalizacjach.

Zarówno malinowe zające jak i pisanki będzie można podziwiać już od połowy marca. W przestrzeni miasta pojawią się również nowe obiekty dekoracyjne, nad którymi pracują m.in. Wodociągi Raciborskie.

Szkoły Podstawowe stworzą piękne instalacje wielkanocne

W celu wzbogacenia naszego miasta o kolejne wyjątkowe dekoracje Wydział Edukacji UM Racibórz zorganizował dla Szkół Podstawowych konkurs na najpiękniejszą instalację wielkanocną. Ocenie będzie podlegać przede wszystkim kreatywność, innowacyjność oraz wykorzystanie materiałów z recyklingu. Gotowe instalacje wielkanocne zostaną zamontowane i zabezpieczone przez pracowników Raciborskiego Centrum Recyklingu R3 w wyznaczonych przez organizatora lokalizacjach znajdujących się w pobliżu szkół. O tym, które dekoracje zwyciężą zadecydują użytkownicy facebooka, którzy poprzez „lajki” wybiorą trzy najpiękniejsze. Dla zwycięskich placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Konkurs został objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta Racibórz.

Bogata oferta warsztatów dla mieszkańców

Na raciborskim Rynku nie zabraknie Jarmarku Wielkanocnego, który potrwa od 15 do 17 marca.

Podczas pierwszego dnia jarmarku (15 marca) raciborzanie będą mogli dołożyć swoją cegiełkę do upiększenia przestrzeni miasta na okres Świąt Wielkanocnych.

Szereg interesujących warsztatów z tworzenia ozdób przeprowadzą:

  • Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA,
  • Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu,
  • Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu,
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu,
  • Magdalena Franica,
  • oraz pracownicy UM Racibórz.

W specjalnie przygotowanych stanowiskach mieszkańcy będą tworzyć m.in: najdłuższy łańcuch wielkanocny, ozdabiać łuki wiosenne i jaja z metalowych prętów, czy stroić drzewka pisankami i kolorowymi wstążkami. Powstanie też klimatyczny kącik wielkanocny, który będzie stanowić idealne tło do zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Święta Wielkanocne w Raciborzu zapowiadają się niezwykle barwnie i radośnie. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz współpracy różnych instytucji i placówek, miasto już teraz przygotowuje się na ten wyjątkowy czas. Wspólne tworzenie dekoracji, konkursy, warsztaty — to wszystko sprawia, że atmosfera świąt już unosi się w powietrzu.

15 zdjęć

Racibórz rozpoczyna przygotowania do Świąt Wielkanocnych

8 zdjęć

Zeszłoroczne dekoracje świąteczne

 

 

do góry