Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Rozpoczęła się VIII edycja budżetu obywatelskiego

Rozpoczęła się VIII edycja budżetu obywatelskiego

2023-04-13

13 kwietnia 2023 r. ruszył pierwszy etap VIII edycji budżetu obywatelskiego. Zapraszamy do zgłaszania swoich pomysłów i zapoznania się z najważniejszymi informacjami TUTAJ. Wystarczy wejść w zakładki po prawej stronie, gdzie znajdują się również pliki do pobrania.

Budżet Obywatelski daje mieszkańcom realny wpływ na zagospodarowanie miasta, dlatego gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej edycji. W razie potrzeby służymy pomocą i zapraszamy do Wydziału Rozwoju, gdzie pracownicy pomogą doprecyzować pomysły, wprowadzić korekty oraz dokonają szacunkowej wyceny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://bo.raciborz.pl/

Zapraszamy do obejrzenia spotu promującego VIII edycję budżetu obywatelskiego.

Czym jest Budżet Obywatelski?

Budżet obywatelski to mechanizm partycypacyjny, w ramach którego mieszkańcy miasta mają prawo zgłaszać projekty zadań do realizacji z wydzielonej części budżetu, a następnie wybierać w trybie głosowania te projekty, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji.

Podstawowe regulacje związane z budżetem obywatelskim określone zostały w ustawie o samorządzie gminnym (art. 5a), która mówi, że Budżet Obywatelski jest szczególną formą konsultacji społecznych, a zasady i wymagania co do realizacji zadań publicznych w ramach budżetu obywatelskiego określa Rada Miasta w drodze uchwały.

Budżet obywatelski powstał w Raciborzu w 2015 roku i od początku miał na celu zaangażowanie mieszkańców Raciborza w sprawy miasta. Każdy pełnoletni mieszkaniec (który ukończył 18 lat i ma pełną zdolność do czynności prawnych) może w ramach tej procedury zgłosić swój pomysł do realizacji, a co za tym idzie mieć realny wpływ nie tylko na wydatki budżetowe, ale przede wszystkim na to co się w jego mieście dzieje.

Corocznie na realizację budżetu obywatelskiego z budżetu Miasta Racibórz wydzielane jest 1.500.000,00 zł,
a o rozdysponowaniu tej kwoty decydują wyłącznie Raciborzanie.

Mieszkańcy Raciborza od początku funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego wykazali się bardzo dużą aktywnością zarówno na etapie naboru projektów, jak również w procesie wyłaniania tych najlepszych w ramach głosowania. Wszystkie te projekty wybrane przez mieszkańców i zrealizowane dotychczas w ramach Budżetu Obywatelskiego można zobaczyć na MAPIE PROJEKTÓW, a jeśli interesuje kogoś konkretna edycja BO - zapraszamy na zakładkę POPRZEDNIE EDYCJE.

 

 

do góry