• Język migowy
  • BIP

Zero waste w Bibliotece

2023-03-29
 

Zasada zero waste, czyli modowy recykling w raciborskiej Bibliotece.

Na razie pogoda nas nie rozpieszcza, ale to już dobry moment, by przewietrzyć szafę i przygotować ją na wiosnę i lato. W tym pomaga już po raz trzeci Filia nr 2 na Ostrogu.

Zero waste opiera się na założeniu maksymalnego redukowania ilości wytwarzanych odpadów. Ten cel próbuje się osiągnąć poprzez racjonalne decyzje zakupowe, niemarnowanie żywności, a także, wykorzystywanie resztek, surowców i możliwości tkwiących w pozornych odpadach. 

Za nami trzecia edycja „Ciuchowiska” czyli darmowej wymiany ubrań w Bibliotece. Czy wiesz, że odzież używana jest eko? Dlaczego wymiana ubrań jest przyjazna środowisku? Ponieważ ubrania dostają drugie życie, zamiast tego wylądowałyby zapewne na śmietniku. Zamiast kupować tony nowych rzeczy, napędzając tylko coraz bardziej produkcję, robimy coś dobrego
dla naszej planety, zapobiegając jej nadmiernemu zaśmieceniu.

Jest to także sposób na zdobycie ubrań bez toksycznej chemii. Decydując się na ciuchy z drugiego obiegu mamy pewność, że były wyprane kilka albo nawet kilkanaście razy i w ten sposób usunięte zostały z nich szkodliwe dla nas pestycydy.

Kolejna edycja już w czerwcu.

 

do góry