Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Marek Szołtysek z wizytą w raciborskiej bibliotece

Marek Szołtysek z wizytą w raciborskiej bibliotece

2024-02-07

Marek Szołtysek – pisarz, dziennikarz, historyk i znawca śląskiej kultury regionalnej – gościł 7 lutego w raciborskiej bibliotece. Spotkanie odbyło się w ramach Śląskich Ferii z Biblioteką.

Marek Szołtysek wprowadził słuchaczy, wśród których były zarówno dzieci, jak i dorośli, w świat śląskich zabaw i zabawek.

Gość podkreślił pomysłowość dzieci, które dawniej musiały najpierw zrobić sobie zabawki, aby mieć się czym bawić. Przykładowo, żeby pograć w "fusbal", to trzeba było samemu wykonać piłkę ze szmat i trocin. Marek Szołtysek do biblioteki przyjechał z walizką wypchaną takimi starymi graczkami. Pojawiły się więc: drewniana flinta, szmaciana lalka, flet z patyka, drewniane łyżwy zaopatrzone w drut dla podkręcenia prędkości, „kliklaki” i bączek. Dzieci dowiedziały się też, że muzykantom wystarczył grzebień i woreczek foliowy, a "nachtopf" mógł służyć jako megafon dworcowy i żołnierski hełm. Z "tachentucha" można było zrobić latające myszy, którymi zabawiano małe dzieci.

Już w najbliższy piątek Biblioteka zaprasza na ostatnie spotkanie Śląskich Ferii z Biblioteką. Tym razem uczestnicy udadzą się z wizytą do Muzeum w Raciborzu. Tradycyjnie na zakończenie ferii zaplanowano również tort.

9 lutego, godz. 11.00
EUREKA – Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12

 

do góry