Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

W Wodach Polskich o Blue Velo

2024-01-31

Przebieg Odrzańskiej Trasy Rowerowej „Blue Velo” na terenie Raciborza, Krzyżanowic oraz Rudnika, a także określenie zasad współpracy pomiędzy poszczególnymi gminami a Państwowym Przedsiębiorstwem Wodnym „Wody Polskie” - stały się tematem spotkania, do jakiego doszło dzisiaj w Gliwicach. Z dyrektorem tamtejszego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Mirosławem Kurzem spotkali się Prezydent Raciborza Dariusz Polowy wraz ze swoim zastępcą Dawidem Wacławczykiem i urzędnikiem odpowiedzialnym za projektowanie tras rowerowych Grzegorzem Kawalcem, a także wójtowie: Piotr Rybka z Rudnika i Grzegorz Utracki z Krzyżanowic wraz z pracownikami merytorycznymi swoich urzędów. W spotkaniu brał udział także projektant trasy pan Tobiasz Nykamowicz.

 

Blue Velo, czyli międzynarodowa trasa rowerowa nr 3 to szlak, który docelowo pozwoli rowerzystom przejechać całą zachodnią granicę Polski wzdłuż rzeki Odry (około 1000 km), a na terenie naszego powiatu połączy tereny gmin Krzyżanowice, Racibórz i Rudnik. Odcinek z Chałupek do Zabełkowa jest już gotowy, są to tzw. Meandry Odry. Projektowany dalszy szlak wieść będzie wałami Zbiornika Racibórz Dolny przez Krzyżanowice, Tworków i Bieńkowice aż do Raciborza. Na terenie naszego miasta wiódłby prawym brzegiem rzeki przez Płonię, pod mostem na ulicy Piaskowej, dalej istniejącym odcinkiem obok zakładu Tokai Cobex, przez Park Zamkowy, obok zamku i przystani, przez bulwary nadodrzańskie do kładki, a następnie lewym brzegiem rzeki obok Szkoły Mistrzostwa Sportowego i ogrodów działkowych i dalej nad samą rzeką aż do Miedoni, gdzie trafiłby na teren Gminy Rudnik. Tutaj po zachodniej stronie rzeki wiódłby przez Brzeźnicę, Łubowice aż do Grzegorzowic, do granicy z powiatem kędzierzyńsko-kozielskim.

 

Koncepcja projektowa szlaku oraz jego późniejsze wykonanie planowane jest w oparciu o środki pozyskane ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych „Fundusze Europejskie dla Śląskiego”.

4 zdjęcia

W Wodach Polskich o Blue Velo

4 zdjęcia
do góry