Strona główna Invest in Raciborz Aktualności gospodarcze
31 Maj 2019
kategoria:
Aktualności Gospodarcze
 

W czeskim Boguminie odbyło się Forum Odrzańskie. To Polsko-Czeska platforma dyskusyjna dotycząca wydłużenia Odrzańskiej Drogi Wodnej. W tym roku jednym z prelegentów Forum był prezydent Raciborza, Dariusz Polowy.


Forum Odrzańskie jest organizowane od pięciu lat. W tym roku odbyło się 29 maja. W Boguminie spotykają się specjaliści z zakresu gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej oraz przedstawiciele rządów Polski i Czech. W tym roku patronat nad konferencją objęli: Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP, Dan Ťok, Minister Transportu RCz oraz Miroslav Toman, Minister Rolnictwa RCz.

Głównym wątkiem Forum jest połączeniem drogą wodną Ostrawy z Kędzierzynem Koźlem przez Racibórz. Nie sposób jednak o tym mówić, nie mając na względzie tła wielkich inwestycji, dzięki którym debata ma sens.

Plany samorządów, które chcą skorzystać na wielkich inwestycjach wodnych w swoim regionie, wymagają współpracy ze stroną rządową, która nadzoruje te zadania. Rząd Polski zapowiedział rozbudowę dróg wodnych, rozpoczynając od użeglownienia Odry. Strona czeska opracowała studium wykonalności dla kanału Odra – Dunaj – Łaba (DOL). Pod Raciborzem kończą budowę Zbiornika Racibórz. W świetle tych inwestycji potrzeba współpracy i koordynacji ze stroną samorządową. M.in. takie postulaty zostały sformułowane podczas Konwentu Odrzańskiego, który zorganizował prezydent Raciborza, dzień przed Forum w Boguminie.

Podczas bogumińskiego Forum dyskusja oraz prezentacje dotyczyły również aspektów środowiskowych planowanej drogi wodnej, jej wpływu na świadomość społeczną, czy też problemów jakie mogą wpłynąć na postęp inwestycji. Prezydent Dariusz Polowy mówił o geopolitycznym i lokalnym znaczeniu korytarza wodnego, ze wskazaniem na szanse i korzyści dla lokalnych społeczności.

Kolejną okazją do spotkania i rozmów w gronie specjalistów będzie opolski Kongres Żeglugi Śródlądowej, którego Miasto Racibórz jest partnerem, a który zaplanowano na wrzesień.

Forum Odrzańskie w Boguminie

31 maj 2019 9 zdjęć

29 maja w czeskim Boguminie odbyło się Forum Odrzańskie. To Polsko-Czeska platforma dyskusyjna dotycząca wydłużenia Odrzańskiej Drogi Wodnej. W tym roku jednym z prelegentów Forum był prezydent Raciborza, Dariusz Polowy.

 

kategoria: Powiązane pliki [1]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Mapa planowanego korytarza wodnego Ostrawa - Racibórz - Kędzierzyn Koźle 19-05-31 08:26 7.88MB pobierz plik: Mapa planowanego korytarza wodnego Ostrawa - Racibórz - Kędzierzyn Koźle

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H