• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/3 x E. Ekologia, ekonomia, estetyka. Zobacz jak (..)

3 x E. Ekologia, ekonomia, estetyka. Zobacz jak modernizujemy zasób komunalny miasta.

2022-04-22
Miejskie kamienice pięknieją
Miejskie kamienice pięknieją

Modernizacja mieszkań komunalnych z myślą o komforcie mieszkańców, czystym powietrzu i poprawie estetyki miasta to jeden z priorytetów w działaniach władz Raciborza. Tylko w ubiegłorocznym budżecie na zadania związane z poprawą efektywności energetycznej zasobu komunalnego zabezpieczono 5,5 mln zł. Zobaczcie efekty przeprowadzonych prac.


– Zakończyliśmy prace modernizacyjne i remontowe w kamienicach przy ulicach Fabrycznej, Mysłowickiej i Marii Skłodowskiej-Curie, w których znajduje się 47 mieszkań komunalnych. Przeprowadziliśmy także modernizację kamienicy przy ul. Hulczyńskiej – wylicza prezydent Raciborza Dariusz Polowy. - Ten kierunek to konsekwentne realizowanie mojego programu wyborczego „10-tki Polowego, jak i wdrażanie wniosków wypracowanych przez miejską komisję ds. czystego powietrza. Zgodnie z moim poleceniem Miejski Zarząd Budynków w 2020 roku wykonał dokumentacje techniczne wraz z kosztorysami dla kilkunastu raciborskich kamienic. Sukcesywnie, każdego roku, sięgamy po te projekty i modernizujemy kolejne budynki. - informuje prezydent.

To czego nie widać z ulicy, a co ma niebagatelny wpływ na komfort życia mieszkańców to także wymiana samych systemów grzewczych na ekologiczne. Takich inwestycji – przeprowadzonych przez Miejski Zarząd Budynków niezależnie od wskazanych powyżej – w 2021 roku było 49. Na ten rok planowanych jest kolejnych 68 lokali mieszkalnych.

Nie tylko za swoje. Zadania z dofinansowaniem.


Inwestycje przy ulicach: Fabrycznej 4, Skłodowskiej Curie 15-17 i Mysłowickiej 1c-2c, których łączny koszt wyniósł ponad 6 i pół miliona złotych, finansowane były przy udziale środków zewnętrznych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości 3 325 000  zł (wartość zgodnie z umową, inwestycja w trakcie rozliczania).
Zakres prac obejmował docieplenie ścian, stropów, dachu, wymianę okien i drzwi zewnętrznych i części instalacji. Kluczowa dla ochrony powietrza i jakości życia mieszkańców była wymiana pieców węglowych na ogrzewanie gazowe, to w przypadku ul.Fabrycznej, a na ul. Skłodowskiej i Mysłowickiej przyłączenie do miejskiego PECu.  

Również w 2021 roku zmodernizowano kamienicę przy ul. Hulczyńskiej 134. Na tę inwestycję przeznaczono 713 000 zł. Zadanie dofinansowane było ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w wysokości 525 tysięcy zł (wartości zgodnie z umową, inwestycja w trakcie rozliczania).
Prace obejmowały docieplenie budynku, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, wymianę źródła ciepła z węglowego na gazowe wraz z instalacjami c.o. i gazową. Ponadto przeprowadzono wymianę instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz drenaż opaskowy.

Dla czystego powietrza


Inwestycje te mają istotne znaczenie dla Raciborza gdyż poza poprawą komfortu mieszkaniowego, wpisują się w walkę o czystsze powietrze. Termomodernizacja budynków komunalnych pozwola skutecznie i znacząco obniżyć zużycie energii cieplnej. W ślad za tym idzie, poprzez minimalizowanie strat ciepła, zmniejszona emisja CO2 i zanieczyszczeń, będących pochodną procesu produkcji energii cieplnej.

Modernizacja nieefektywnych energetycznie, zaniedbanych i kosztownych w utrzymaniu kamienic to jeden z frontów walki z niską emisją i sposób na poprawę warunków mieszkaniowych raciborzan. Choć rozpisany na lata, sprawia, że nieszczelne okna, przestarzałe instalacje centralnego ogrzewania i stare kotły węglowe powoli odchodzą w niepamięć. Korzystają na tym wszyscy: mieszkańcy i środowisko.


do góry