Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Akcja sadzenia krzewów z okazji Światowego Dnia Pszczoły

Akcja sadzenia krzewów z okazji Światowego Dnia Pszczoły

2023-05-15
 

Z okazji Światowego Dnia Pszczoły, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa we współpracy z Ekodoradcą organizują akcję „Sadzimy krzewy owocowe z przedszkolakami”.

W ramach akcji Urząd Miasta zakupi krzewy owocowe miododajne takie jak malina, porzeczka, agrest oraz jeżyna i borówka. Następnie od 22 do 31 maja br. ekodoradca wraz z pracownikiem Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa z Urzędu Miasta, wybiorą się do raciborskich przedszkoli, gdzie wspólnie z dziećmi posadzą zakupione rośliny.

Akcji towarzyszyć będzie pokaz stroju i narzędzi używanych przez pszczelarzy, oraz krótka prelekcja, w ramach której zostaną rozdane materiały dydaktyczne.

Światowy Dzień Pszczoły obchodzony jest corocznie 20 maja i ma na celu podkreślenie niezbędność ochrony pszczół oraz innych zapylaczy dla naszego ekosystemu. Pszczoły pełnią niezwykle istotną rolę w procesie zapylania roślin, co przyczynia się do produkcji owoców, nasion i zachowania różnorodności biologicznej. Ponadto są odpowiedzialne za zapylanie ponad 75% światowych upraw roślinnych. Ich praca ma ogromne znaczenie dla utrzymania równowagi ekologicznej i zrównoważonego rozwoju. Niestety, pszczelarstwo i populacje pszczół na całym świecie stają w obliczu wielu wyzwań, w tym utraty siedlisk, stosowania pestycydów i zmian klimatycznych.

do góry