Projekty i inwestycje unijne
 • Język migowy
 • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Baw się z nami na festiwalu. Kręć kilometry dla Raciborza

Baw się z nami na festiwalu. Kręć kilometry dla Raciborza

2021-06-02

 

Miasto Racibórz po raz kolejny rywalizuje o miano Rowerowej Stolicy Polski. Oficjalna rywalizacja ruszyła 1 czerwca. Aktualnie zajmujemy 18 miejsce na 53 miasta biorące udział we współzawodnictwie. Zachęcamy! Dołącz do nas. Pobierz aplikację Aktywne miasta i kręć razem z nami kilometry dla Raciborza. Akcja trwa do końca czerwca, a stawką jest Tytuł i puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do wygrania są też nagrody dla uczestników, którzy wykręcą największą liczbę kilometrów. Dodatkowe zachęty przewidzieliśmy dla uczniów raciborskich szkół. Dowiedz się więcej.

Im więcej aktywnych rowerzystów w naszej okolicy, tym większa szansa na rozsławienie naszego miasta.

Link do pobrania aplikacji  znajduje się TUTAJ

Dołącz do nas

Aby dołączyć do rywalizacji trzeba pobrać aplikację „Aktywne Miasta” z właściwego dla siebie sklepu. Dla systemu Android będzie to sklep Google Play, a dla systemu IOS sklep App Store. Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy ją ściągnąć, zainstalować i uruchomić.

W formularzu podajemy podstawowe dane, zaznaczamy dla jakiego miasta będziemy kręcić kilometry i włączamy się do zabawy. Jeżeli chcemy dodatkowo rywalizować w mniejszych grupach np. w szkołach, klasach, zakłądach pracy, wystarczy wyszukać te istniejące i się do nich zapisać lub zaproponować własną i zachęcić swoich znajomych, współpracowników lub rodzinę do wspólnej rywalizacji.

Zachęcamy do udziału w tej sportowej rywalizacji!

Sięgnij po nagrody

W tym szczególnym roku postanowiliśmy zaprosić szkoły podstawowe do współzawodnictwa. Podczas pandemii dzieci spędzają prawie pół dnia przed komputerem, czy też ze smartfonem w dłoni, dlatego tak ważnym zadaniem dla nas jest zachęcanie ich do aktywności fizycznej. Szkoły podstawowe uczestniczące w rywalizacji mogą liczyć na atrakcyjne nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Raciborza o wartości: za I miejsce - 3000 zł, drugie - 2000 zł i 1000 zł za trzecie miejsce. Każda szkoła ma szansę wygrać, gdyż ilość przejechanych kilometrów będzie dzielona przez liczbę uczniów, a tym samym nagroda trafi do najaktywniejszej szkoły, a nie największej!
Dorośli uczestnicy, którzy będą brali udział w rywalizacji, także mają szanse na atrakcyjne nagrody. Otrzymają je Ci, którzy wykręcą największą liczbę kilometrów.

Racibórz Kocha Rower – Przyjdź na festiwal 12.06 na Plac Dominikański

W sobotę, 12 czerwca, odbędzie się trzecia edycja Raciborskiego Festiwalu Rowerowego. Udowodnijmy wspólnie, że Racibórz kocha rower przybywając na Plac Dominikański. Przyjedźcie w południe i zostańcie do wieczora po to, by razem z nami wyruszyć na 5. Raciborską Nockę Rowerową.

 


Podczas festiwalowego dnia 12 czerwca na Placu Dominikańskim (przy Rynku) od 10:00 do 17.00 będzie na Was czekać szereg atrakcji:

 • Tor Pumptrack, czyli tor przeszkód dla wszystkich, którzy chcą się sprawdzić na specjalnie profilowanych zakrętach, hopkach i garbach. Przeszkody ułożone są w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania.
  Wyrabia on u użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję.
 • Miasteczko ruchu drogowego – gdzie małoletni kandydaci przygotują się do zdania egzaminu na kartę rowerową.  Jazda po miasteczku ma nauczyć bezpiecznego poruszania się rowerem, wykorzystywania wiedzy teoretycznej w rozpoznawaniu i przestrzeganiu znaków drogowych. Poza tym uczy integracji i jazdy z innymi rowerzystami.
 • #RowerToPower - akcja Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu. Idea jest prosta - Wy przynosicie rowery, których nie potrzebujecie. Podopieczni zakładu je  odnawiają i oddają tym, dla których są wymarzone i bezcenne :)
 • akcja znakowania rowerów - na rower nanoszone jest tzw. syntetyczne DNA z numerem identyfikacyjnym, dzięki któremu w przypadku kradzieży bądź utraty roweru po informacji przekazanej przez właściciela łatwiej będzie zidentyfikować i odnaleźć pojazd.
 • bezpłatny serwis rowerowy – w serwisie rowerowym raciborzanie dokonają nie tylko przeglądu technicznego swoich jednośladów, ale także podstawowych napraw i regulacji. Warto pamiętać, że właściwa konserwacja rowerów ma wpływ nie tylko na ich sprawność, ale także nasze bezpieczeństwo i innych użytkowników ruchu drogowego.
 • prezentacja rowerów dziwnych i nietypowych
 • Young Ninja Force Kids - zawody małych wojowników z grupy Raciborki OCR  I.Mistrzostwa Ninja OCR Raciborza kids
 • Stoisko Eventu ROWERON 2021 - o szczegółach przeczytacie tutaj
 • konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży – konkurencje sportowe i sprawnościowe przeprowadzą pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji

Nie zabraknie stoiska z pyszną Raciborzanką i dodatkowych atrakcji dla dzieci.


O 19:00 zaplanowaliśmy start 4. Raciborskiej Nocki Rowerowej.  Meta nocki tym razem na OSIRze przy ul. Zamkowej, gdzie na uczestników czekać będzie ognisko z kiełbaskami.


Organizatorami wydarzenia są Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji. Nieocenionymi partnerami festiwalu są: Rower to Power, Raciborki OCR, Nowiny RowerOn, Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu, Raciborskie Wodociągi i Straż Miejska w Raciborzu.

 

Dlaczego warto przesiąść się na rower i wziąć udział w rywalizacji?

Zrób to dla zdrowia

Największą korzyścią, jaką odniesiemy z regularnej jazdy na rowerze jest poprawa kondycji i stanu naszego zdrowia. Nie tylko wyrzeźbimy sylwetkę, ale i zwiększymy pojemność płuc, dotlenimy krew, zwiększy się pojemność wyrzutowa serca oraz jego objętość, spadnie również tętno spoczynkowe.

Zrób to dla środowiska

Wybierając rower jako środek komunikacji, nie będziemy emitować CO2 i dzięki temu przyczynimy się do ochrony środowiska. A świadomość, że w czasach Covid 19 podróżowanie rowerem jest najbezpieczniejszą formą przemieszczania, pozwoli wielu osobom na podjęcie właściwej decyzji.

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności - rzecznik
pdf 2021-06-02 Raciborz kocha rower 2021 plakat.pdf
ilość pobrań: 131
Raciborz kocha rower 2021 plakat.pdf 1.06MB zobacz
jpg 2021-06-02 Raciborz kocha rower 2021 plakat.jpg
ilość pobrań: 169
Raciborz kocha rower 2021 plakat.jpg 2.07MB zobacz

do góry