Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Dla dzieci. Dla rodziców. Dla raciborskich rodzin. Nowy (..)

Dla dzieci. Dla rodziców. Dla raciborskich rodzin. Nowy żłobek - otwarcie.

2022-03-21
W piątek 25 marca otwarcie żłobka
W piątek 25 marca otwarcie żłobka

Już w najbliższy piątek, 25 marca, o godz. 12.00 odbędzie się oficjalne otwarcie nowego żłobka miejskiego przy ul. Bielskiej 4a w Raciborzu. Otwarcia wspólnie z prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym dokonają dzieci zapisane do placówki wraz z rodzicami.

W piątek będziemy świętować dłużej. Po uroczystym otwarciu od godziny 14.00 nową placówkę będzie mógł zwiedzić każdy chętny. Dni Otwarte, bo o nich mowa, odbędą się w piątek, 25 marca w godz. 14.00-17.00, oraz w sobotę, w godz. 9.00 – 17.00.

W dniach 28-31marca dla rodziców dzieci nowo przyjętych do placówki przy ul. Bielskiej 4a zorganizowane będą Dni Adaptacyjne. To czas na zapoznanie się i oswojenie zarówno dzieci jak i rodziców z nowym środowiskiem, i nową sytuacją.

Żłobek przy ul. Bielskiej 4a w Raciborzu swoją działalność w pełnym zakresie świadczonych usług rozpoczyna 1 kwietnia br. Będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 5.30 do 16.30.  

Nowy żłobek to jedna z najważniejszych inwestycji miejskich ostatnich lat. Stanowi realizację jednego z punktów programu wyborczego „10-tka Polowego”. Dzięki staraniom prezydenta w Raciborzu powstała nowoczesna, komfortowa placówka opiekuńczo-wychowawcza dla 110 dzieci.

Wartość inwestycji to 4,3 mln zł, z czego aż 3,3 mln zł stanowi dofinansowanie z programu Maluch+. Jest to najwyższa kwota dotacji w woj. śląskim i czwarta co do wielkości w skali kraju. Wykonawcą jest raciborska firma Borbud.

Placówka jest nowoczesna, wyposażona w sprzęty i pomoce dydaktyczne wspierające rozwój dzieci. Przystosowana jest także do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Obiekt posiada profesjonalną kuchnię, w której na bieżąco będą przygotowywane posiłki, odpowiednio dobierane przez dietetyka. Dzieci będą także pod opieką psychologa i logopedy. W obiekcie znajdują się sale dla czterech oddziałów, każda ma 80 m2 powierzchni i przynależny sobie taras. Pomieszczenia są klimatyzowane, posiadają ogrzewanie podłogowe. Budynek nowego raciborskiego żłobka jest wyposażony w panele fotowoltaiczne i zbudowany tak, by samobilansował się energetycznie. Tym samym realizacja inwestycji wpisuje się w działania miasta na rzecz zrównoważonego zarządzania środowiskiem, wspierania proekologicznych postaw i inicjatyw wśród mieszkańców Raciborza. Placówka uzupełni ofertę żłobka na Słonecznej.

- Da się! To hasło, które w związku z pomyślnym ukończeniem budowy nowego miejskiego żłobka wypowiadam z wyjątkową satysfakcją. Przede wszystkim dlatego, że realizacja tej inwestycji, tak ważnej, dużej i skomplikowanej logistycznie, odbywała się w bardzo trudnych czasach pandemii i związanych z tym ogromnych trudności na rynku budowlanym, m.in. w zapewnieniu rąk do pracy, ciągłości dostaw materiałów do budowy i wyposażenia obiektu. Nie ma rzeczy niemożliwych i trudności nie do pokonania. Żłobek jest gotowy: piękny, nowoczesny, wygodny, dostosowany do potrzeb dzieci i kadry. Stworzyliśmy w nim bezpieczne i komfortowe warunki dla Państwa pociech. Jest to zasługą wielu osób, które przyczyniły się do pomyślnego zakończenia tej inwestycji, za co serdecznie im dziękuję. - mówi  Dariusz Polowy, Prezydent Raciborza.

- To był bardzo intensywny czas, w którym niezwykle ważna była cała logistyka przedsięwzięcia. Równocześnie z pracami budowlanymi realizowane były zamówienia i zakupy całego wyposażenia, od zaplecza kuchennego, pomocy dydaktycznych, wyposażenia sal w zabawki, leżaczki, sprzęt potrzebny do opieki nad małymi dziećmi, po sprzęty na placu zabaw. Do tego prowadziliśmy nabór dzieci i kadry. - mówi Krzysztof Żychski, Naczelnik Wydziału Edukacji UM Racibórz.

Za realizację inwestycji odpowiedzialne były Wydział Edukacji i Wydział Inwestycji i Urbanistyki Urzędu Miasta Racibórz.

do góry