Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Dożynki wróciły do Raciborza

2023-09-18

Dożynki, które odbyły się w Raciborzu-Markowicach 17 września, były niezwykłym wydarzeniem, które zgromadziło lokalną społeczność i licznych gości. Rozpoczęły się one piękną i wzruszającą mszą świętą w kościele pw. Świętej Jadwigi, podczas której ksiądz dziekan dr Marian Obruśnik wygłosił poruszające kazanie, stanowiące odpowiedni wstęp do korowodu.

W korowodzie brali udział prezydent miasta i jego zastępcy oraz radni, zaangażowali byli także parafianie, strażacy, uczniowie szkoły oraz członkowie miejscowego klubu.

Gospodarzami tej wyjątkowej imprezy byli Miasto Racibórz i miejscowa parafia. Godność starostów pełnili państwo Aniela i Hubert Sławikowie, którzy zarządzają 32-hektarowym gospodarstwem rolnym o wielopokoleniowej tradycji. Ich dom wyróżniał się pięknym koszem z kwiatami przed posesją, co było widoczne, gdy wjeżdżało się do dzielnicy od strony Babic. To właśnie w ich domu stworzono imponującą dożynkową koronę.

Koronę dożynkową stworzyli i pięknie udekorowali: Helena Kalyciok, Gertruda Rzotki, Aniela Sławik, Gertruda Kalusek, Gizela Sanetra, Krystyna Mroczka, Justyna Henek-Wypior i Zuzanna Wypiór.
O bezpieczny transport korony zadbał Sebastian Rzotki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Markowicach.

W uroczystym ceremoniale święta plonów starostowie przekazali chleby dożynkowe gospodarzowi miasta, Dariuszowi Polowemu, oraz gospodarzowi parafii, księdzu proboszczowi. Pani Justyna Henek-Wypior, która stała na czele komitetu organizacyjnego, przekazała chlebek na ręce przedstawiciela dzielnicy Brzezie, gdzie za rok miały odbyć się dożynki miejsko-powiatowe.

Na uroczystość przybyli także delegaci z koroną z Markowic, którzy reprezentowali swoją społeczność. Koronę niosły osoby bierzmowane w tym roku, a byli to Justyna Lasak, Zuzanna Wypiór, Dawid Henek i Marek Czebotar.
Drugą delegację stanowili przedstawiciele Brzezia, którzy również przyczynili się do uczczenia dożynek swoją obecnością i aktywnością.

Po tym uroczystym akcie rozpoczęła się biesiada dożynkowa, która była prawdziwym festynem dla wszystkich uczestników. Wśród licznych atrakcji, które czekały na gości, znalazły się niezapomniane występy zespołu tanecznego "Zara", pokazy artystyczne dzieci ze szkoły oraz występ zespołu tanecznego "Spec Babcie", który z pewnością rozbawił i zachwycił wszystkich obecnych.

Świętowanie to zakończyło się w atmosferze radości i integracji, pozostawiając w sercach uczestników wiele ciepłych wspomnień. O godzinie 20:00 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, Toby z Monachium, który swoim występem dostarczył niezapomnianych wrażeń muzycznych. Następnie rozpoczęła się zabawa taneczna, w której udział wziął zespół FUEGO.

To wydarzenie było nie tylko okazją do świętowania obfitych plonów, ale także do budowania więzi społecznych i wspólnego przeżywania chwil radości.
Dożynki w Raciborzu na pewno pozostaną w pamięci uczestników jako wyjątkowy i niezapomniany dzień.

do góry