• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Gruzińskie Tseruli oraz ukraińska Galicka Wiesiełka na (..)

Gruzińskie Tseruli oraz ukraińska Galicka Wiesiełka na scenie RCK

2023-06-28
Zespół ludowy Tseruli zaprezentował tradycyjne tańce gruzińskie
Zespół ludowy Tseruli zaprezentował tradycyjne tańce gruzińskie

W ramach finału Festiwalu Śląsk Kraina Wielu Kultur na jednej scenie Raciborskiego Centrum Kultury wystąpiły dwa goszczące w Raciborzu zespoły ludowe: Tseruli z Gruzji oraz Galicka Wiesiełka z Ukrainy.

Tradycyjne tańce gruzińskie i ukraińskie

Do południa miał miejsce koncert dla uczniów raciborskich szkół, natomiast wieczorem odbył się koncert galowy.

Tseruli pochodzi z miasta Grurjaani w Kachetii i liczy 50 tancerzy, których reprezentacja w liczbie ponad trzydziestu przepięknie zaprezentowała narodowe tańce gruzińskie, w tym słynny górski taniec Khevsuruli, w którym tancerze wykonywali imponujące skoki. Słowo „tseruli”, jak wytłumaczyła zebranej licznie publiczności, organizatorka Festiwalu Śląsk Kraina Wielu Kultur Aldona Krupa-Gawron, oznacza taniec na palcach, który jest charakterystyczny dla tańców gruzińskich. Tancerze z Gruzji przyjechali wraz z ich opiekunami autokarem i spędzili w podróży pięć dni. Kolejnym przystankiem zespołu był Ełk, w którym występowali podczas Festiwalu „Tęcza”.

Natomiast Galicka Wiesiełka to 20-osobowy dziecięco-młodzieżowy zespół folklorystyczny z Iwano-Frankiwska, który na scenie RCK zaprezentował się w wykonaniach wokalnych jak i tanecznych, prezentując tańce różnych regionów Ukrainy. Dzieci i młodzież z tego zespołu mają obecnie utrudnione możliwości prób, gdyż odbywają się one w małych pomieszczeniach i cały czas w atmosferze nasłuchiwania syren alarmowych. Koncertując w Polsce, mogły, choć na chwilę oderwać się od wojny, która toczy się w ich kraju. Podczas tras koncertowych uczestnicy zespołu oddają opiekunom swoje telefony i urządzenia mobilne, aby nie martwić się sytuacją wojenną w ich kraju.

Po koncercie obie grupy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie w przystanku „Raciborskie Centrum Kultury”, który od czasu wernisażu towarzyszy wystawie „Przystanki” Wojtka Kukuczki.

 

do góry