• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/I etap Konkursu na zagospodarowanie rynku w Raciborzu (..)

I etap Konkursu na zagospodarowanie rynku w Raciborzu zakończony

2023-03-23
 

Ogłoszony w ubiegłym miesiącu konkurs na zagospodarowanie przestrzeni raciborskiego rynku, zorganizowany przez Katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz, wzbudza duże zainteresowanie wśród architektów.

 

Zakończył się pierwszy etap konkursu, czyli weryfikacja wniosków o dpouszczenie do udziału w Konkursie. W sumie wpłynęło 60 wniosków ale z powodu błędów formalnych kapituła odrzuciła 5 z nich. Do udziału w konkursie zostało zatem dopuszczonych 55 uczestników. Tak duże zainteresowanie stworzeniem projektu płyty Rynku daje gwarancję wysokiego poziomu i wyboru bardzo dobrego projektu, uwzględniającego wszystkie wymogi ujęte w regulaminie.

Na składanie prac konkursowych wyznaczono czas do 15 maja 2023 roku. Termin obrad sądu konkursowego został zaplanowany na 24-25 maja 2023 roku.

Głównym celem konkursu jest ograniczenie ilości betonu i zazielenienie miast. Jest to duży krok do utworzenia w Mieście Racibórz parku kulturowego. W trakcie tworzenia projektu raciborskiego rynku, należy pamiętać o zachowaniu jego historycznego i zabytkowego charakteru. Uczestnicy konkursu powinni w swoich projektach uwzględnić nawierzchnie, latarnie, ławki, ogródki gastronomiczne i kosze na śmieci. Elementy te muszą być ze sobą spójne. Nawiązując do historycznego układu rynku od architektów będzie wymagane zaprojektowanie nasadzeń drzew na owalnej linii wokół kolumny maryjnej i odtworzenie współczesnej wersji zdroju wodnego na wzór historycznej rorkastli.

 

do góry