• Język migowy
  • BIP

Miasto ubrane w kolory jesieni

2020-11-05
W wielu punktach miasta zrobiło się kolorowo. Sadzimy chryzantemy.
W wielu punktach miasta zrobiło się kolorowo. Sadzimy chryzantemy.

"Ubieramy" miasto w jesienne barwy chryzantemami. Miejskie skwery, zieleńce, klomby, ronda przybrały kolorowe barwy.  Przestrzeń miasta zyskała na estetyce, a przedsiębiorcy, którzy w wyniku decyzji o zamknięciu cmentarzy pozostali z niesprzedanym towarem, otrzymali wsparcie miasta. 

Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy tę decyzję podjął  w sobotę 31 października - Czekaliśmy na zgłoszenia raciborskich przedsiębiorców, którzy w związku z zamknięciem cmentarzy ponieśli straty na sprzedaży chryzantem. Po rozmowach z trzema raciborskimi firmami, ostatecznie, tylko jedna z nich potwierdziła swoją trudną sytuację i potrzebę wsparcia. – wyjaśniał prezydent Dariusz Polowy.

W efekcie miasto poprzez swoją spółkę - Przedsiębiorstwo Komunalne zakupiło 1600 sztuk chryzantem. Kwiaty siłami pracowników zieleni miejskiej są sadzone na terenach zielonych, donicach i klombach.

Systemowa pomoc dla posiadaczy chryzantem udzielana jest przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wniosek o pomoc należy złożyć najpóźniej do jutra tj.6 listopada. Podstawowe informacje:

Pomoc przysługuje posiadaczom:

  • co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości
  • co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości.

Chryzantemy muszą być przeznaczone do sprzedaży na dzień złożenia wniosku.

Stawki pomocy:

  • chryzantema doniczkowa –20 zł za sztukę,
  • chryzantemy cięte – 3 zł za sztukę.

Co należy zrobić, by otrzymać wsparcie:
– wypełnić wniosek pobrany ze strony, podać w dokumencie m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania;
– do 6 listopada 2020 r. złożyć wniosek w biurze powiatowym ARiMR właściwym ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem. Jeśli o pomoc ubiega się posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, musi wraz z wnioskiem złożyć również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis; Tymczasem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dzisiaj rano ogłosiła procedurę wsparcia mikroprzedsiębiorstw, małych albo średnich przedsiębiorstw, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada poniosły straty.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie Agencji.

do góry