Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Młodzieżowa Rada Miasta wybrała przewodniczącą

Młodzieżowa Rada Miasta wybrała przewodniczącą

2022-03-03
 

Wczoraj (2.03) odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranej Młodzieżowej Rady Miasta Racibórz. Podczas, którego wybrano przewodniczącą rady oraz jej zastępcę. W obradach uczestniczył również Przewodniczący Rady Miasta Racibórz Marian Czerner oraz Zastępca Prezydenta Miasta Dawid Wacławczyk.

Podczas posiedzenia podkreślano jak istotny w samorządzie jest głos młodego pokolenia. Członkowie młodzieżowej rady są przedstawicielami zarówno swoich szkół jak i środowiska młodych. Daje to duże możliwości do tworzenia międzypokoleniowego dialogu na forum samorządowym oraz szanse do owocnej współpracy.

Najważniejszym punktem wczorajszych obrad było wybranie w głosowaniu tajnym prezydium nowej rady. Przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta została Olivia Kwiatkowska, natomiast na stanowiska jej zastępców wybrano Julię Pacharzynę oraz Mateusza Dyrszkę. Sekretarzem Rady został Tomasz Klohsek.

Głównym celem jaki przyświaca Młodzieżowej Radzie Miasta jest wspieranie oraz upowszechnianie idei samorządowej. Rada ta ma charakter konsultacyjny, doradczy i incajtywny. Do głównych jej zadań należą:

  • opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży;
  • udział w opracowaniu dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży;
  • monitorowanie realizacji dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży;
  • podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej, na zasadach określonych przez radę gminy.

Jestem przekonany, że Ci młodzi ludzie dostarczą nam wiele inspiracji między innymi przy tworzeniu oferty kulturalnej Miasta Racibórz. Świeże spojrzenie z perspektywy młodzieży szkolnej na sprawy samorządowe może wnieść wiele dobrego do dyskursu społecznego i echem odbić się podczas obradowania nad kluczowymi dla miasta i jego mieszkańców sprawami. Liczę, że nowowybrana Młodzieżowa Rada Miasta Racibórz wykaże się sporą inicjatywa i będzie brała aktywny udział w życiu samorządu - mówił wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

 

 

do góry