Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Otwarcie Zielonej Pracowni w ZSP2 Mobilne pracownie (..)

Otwarcie Zielonej Pracowni w ZSP2 Mobilne pracownie komputerowe dla raciborskich szkół

2023-09-20

Dziś odbyła się uroczystość otwarcia „Zielonej pracowni” pracowni w ZSP2, nazwana "Badacze przyrody na start!".

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy. Podczas wydarzenia obecny był także Naczelnik wydziału Edukacji Krzysztof Żychski.

Ta innowacyjna pracownia powstała dzięki wsparciu finansowemu o wartości 48 000 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostałą część środków na inwestycję przekazało Miasto Racibórz. Koszt całkowity utworzenia nowej pracowni to 60 000 zł.

"Zielona pracownia" została kompleksowo wyposażona, aby stworzyć odpowiednie warunki nauki dla uczniów i nauczycieli. Wyposażenie obejmuje krzesła i stoliki dla 26 uczniów, biurko i krzesło dla nauczyciela, zestaw mebli oraz tablicę białą suchościeralną ceramiczną. Ponadto pracownia została zaopatrzona w różnorodne pomoce dydaktyczne, takie jak Profesjonalna Stacja Pogody, zestawy kompasów, lornetki, lupy oraz zestaw skał i minerałów. To nie tylko umożliwi uczniom praktyczne eksperymentowanie, ale także zachęci ich do zgłębiania nauk przyrodniczych. Nowoczesny monitor interaktywny z uchwytem, który również znalazł się na wyposażeniu, zapewni możliwość wprowadzenia interaktywnych elementów do procesu nauki i jeszcze bardziej angażuje uczniów.

Otwarcie kolejnej "Zielonej pracowni" jest częścią szerszej inicjatywy, która ma na celu promowanie nauk przyrodniczych i ekologicznych wśród szkół województwa śląskiego. Przypomnijmy, że konkurs "Zielona Pracownia_Projekt’2023" był skierowany do szkół podstawowych i średnich z tego regionu, a jego tematem było tworzenie pracowni służących naukom przyrodniczym, biologicznym, ekologicznym, geograficznym, geologicznym oraz chemiczno-fizycznym.

Wspaniałą dla raciborskiej oświaty wiadomością podzielił się dziś także minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, ogłaszając wyniki konkursu „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”, w którym nagrodą są w pełni wyposażone mobilne pracownie komputerowe.

Takie pracownie będzie posiadać aż pięć raciborskich szkół. Trafią one do szkół w Brzeziu, Markowicach, Studziennej, Ocicach oraz do SP 15. Każda z nich będzie wyposażona w 16 laptopów wraz z przenośną szafą. Oprogramowanie w nowych pracowniach umożliwi zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor. Konkurs, w którym mogły brać udział wszystkie szkoły w Polsce, został ogłoszony na początku czerwca.

Konkurs „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” był współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego organizatorem był Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Gratulujemy szkole i wszystkim zaangażowanym osobom w powstanie "Zielonej pracowni"!

10 zdjęć

Zielona pracownia

do góry