• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Partnerstwo z Ostravą Porubą oficjalnie zawarte

Partnerstwo z Ostravą Porubą oficjalnie zawarte

2022-06-10
 

W poczet partnerów zagranicznych Raciborza wstąpiła Ostrava Poruba. To już drugi, od teraz oficjalny, czeski partner miasta Racibórz. Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy miastami Racibórz i Ostravą Porubą odbyło się 10 czerwca, w Urzędzie Stanu Cywilnego. Podpisy pod dokumentem złożyli primator Ostravy poruby Lucie Barankowa Vilamova i prezydent miasta Racibórz Dariusz Polowy.

W uroczystości udział wzięły delegacje innych partnerskich miast: Opavy, Zuglo i Roth. Z tym ostatnimw tym roku świętujemy 30-lecie współpracy.
„Partnerstwo to coś więcej niż: wymiana doświadczeń, wzajemne wizyty, realizowane wspólnymi siłami projekty kulturalne, czy sportowe. To nie tylko spotkania z ciekawymi ludźmi i możliwość poznania odmiennych od naszych perspektyw na podobne problemy i wyzwania naszych wspólnotn samorządowych. W czasach pokoju można by na tym rzeczywiście poprzestać. Ale dzisiaj, te, dotychczasowe działania okazują się niewystarczające. – mówił prezydent Dariusz Polowy, dodając:

Dzisiaj, mieli tutaj być z nami merowie Tyśmienicy - Pani Tatiana Hradiuk i jej zastępca Rusłan Farmus. Niestety sytuacja w Ukrainie nadal jest delikatnie mówiąc niespokojna. A dla nas przyszedł czas egzaminu. Szanowni Państwo, w obliczu próby nie zostawiamy przyjaciół samych. Wspieramy i pomagamy Tyśmienicy od pierwszych dni wojny. Gwarantuję, że każdemu z Was, gdy znajdziecie się w potrzebie, powiemy to samo: Jesteśmy! I zadamy to samo pytanie: Jak możemy pomóc?


Współpraca z Ostravą ma już swoją 10 letnią historię. Zaczęło się od wspólnego projektu dotyczącego rozwiązania problemu braku miejsc parkingowych na pograniczu polsko-czeskim. Później, na poziomie urzędów i miejskich jednostek, był czas na wymianę wiedzy, doświadczeń i procedur, a urzeczywistnieniem tych działań stały się realizowane po obu stronach granicy wspólnie jarmarki świąteczne: Wielkanocne, Bożonarodzeniowe, św. Marcelego i imprezy na „Pożegnanie lata”. Współpracę utrudniła nieco sytuacja pandemiczna, ale i na to znaleziono rozwiązania. Prezydent wyraził nadzieję, że partnerskie miasta zrealizują wspólnymi siłami wiele inicjatyw. „Dziś
przystępujemy do sformalizowania tej współpracy, z przekonaniem, że dzięki temu wspólnie otwieramy nowe drzwi dla dalszego rozwoju i dobra naszych społeczności” mówił prezydent Polowy.

Wizyta delegacji miast partnerskich Raciborza połączona jest z obchodami Dni Miasta. Piątkowe spotkanie było także okazją do świętowania jubileuszu 30-lecia partnerstwa z miastem Roth.


- To lata owocnej współpracy, na co wskazuje realizacja wielu wspólnych inicjatyw i projektów. Choć, sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że wszelkiego rodzaju zaplanowane działania i uroczystości w ostatnich 2 latach przebiegały w nieco skromniejszym wymiarze, to jestem przekonany, że będziemy mieli wiele okazji do wspólnego świętowania – powiedział prezydent Polowy, składając na ręce Andreasa Buckreus – burmistrza miasta Roth podziękowania, za wyrazy solidarności z Tyśmienicą i wsparcie naszego partnerskiego miasta w tym trudnym dla jego mieszkańców czasie.


Władze Tyśmienicy odwołały zaplanowany do Raciborza przyjazd. Publikujemy treść pisma przesłanego przez mer Tyśmienicy Tatianę Hradiuk:

Шановні друзі!
На жаль, делегація з Тисмениці прибути до Рацібужа не зможе. Нам дуже прикро, що така довгоочікувана й важлива для нас зустріч з Вами не зможе відбутись в зв’язку з непередбачуваними обставинами, які склались у нас. Дякуємо, що присвятили нам свій дорогоцінний час. Впевнені, що святкування Днів Рацібужа будуть чудовими і незабутніми.
Сподіваємось, що після перемоги України та всього цивілізованого світу ми
обов’язково відвідаємо Ваше місто.
Висловлюємо впевненість у збереженні сформованих дружніх відносин і сподіваємося на подальшу плідну співпрацю та допомогу Тисменицькій громаді під час війни.

Tłum. Drodzy przyjaciele! Niestety delegacja z Tyśmienicy nie będzie mogła przyjechać do Raciborza. Bardzo nam przykro, że tak długo oczekiwane i ważne spotkanie z Państwem nie będzie mogło się odbyć z powodu nieprzewidzianych okoliczności. Dziękujemy za poświęcenie nam swojego cennego czasu. Jesteśmy pewni, że obchody Dni Raciborza będą cudowne i niezapomniane. Mamy nadzieję, że po zwycięstwie Ukrainy i całego cywilizowanego świata odwiedzimy Wasze miasto. Mamy nadzieję na utrzymanie nawiązanych przyjaznych stosunków i liczymy na dalszą owocną współpracę i pomoc społeczności Tyśmienicy w czasie wojny.

 

do góry