• Język migowy
  • BIP

Raciborskie święto za nami

2023-06-05
 

Od 31 maja do 4 czerwca miasto zalała fala dobrej zabawy. Wzorem roku ubiegłego, każdy mógł znaleźć coś dla siebie podczas pięciodniowego wydarzenia. Warunki pogodowe były idealne, co dodatkowo podgrzało atmosferę letniej fety!

Studentem być…

W tym roku, by zacząć z wysokiego C, Dni Raciborza otwarte zostały przez studentów Akademii Nauk Stosowanych. Juwenalia Raciborskie, które rozpoczęły tegoroczne świętowanie, przyciągnęły na Plażę Miejską nie tylko raciborskich żaków, ale każdego spragnionego dobrej zabawy. Koncerty zespołów, The Zebers, Heart&Rest, D2O i Furriera zapewniły energiczną zabawę do późnych godzin nocnych. Atmosfera była iście elektryzująca.

Dzień dziecka, nie tylko dla dzieci

Kolejnego dnia, czyli 1 czerwca, w Ogródku Jordanowskim odbył się Zakręcony Dzień Dziecka w Ogródku Jordanowskim. Przez całe popołudnie można było skorzystać z animacji, fotobudki, oraz ekscytować się pokazami cyrkowców i szczudlarzy. Dzieci miały również okazję zapoznać się z fascynującym nauki dzięki firmie Henkel i przygotowanej przez nich Strefie Małych Badaczy, oraz odwiedzić miasteczko sportowe Unii Racibórz. O muzyczną oprawę zadbały zespoły Mamy Śpiewamy i zespół W Sam Raz.

Nieco starsi raciborzanie mogli zanurzyć się w dźwiękach muzyki klasycznej w nowoczesnym wydaniu. W siedzibie Wodociągów Raciborskich odbył się niesamowicie klimatyczny koncert. Artystyczne połączenie klasyki z elektronicznym kopem, które zapewnili nam SIDOR i S-AGE z pewnością dostarczyło niezapomnianych emocji wszystkim obecnym.

Sport, hip-hop, muzyka klasyczna i dancing pod Tęczową

W piątek, 2 czerwca młodzi fani sportu zgromadzili się na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji, w Miasteczku Sportowym Młodych Mistrzów. Sporo pozytywnych wrażeń dostarczyły warsztaty taneczne oraz pokazy mistrzów Breakingu, Graffiti i Muzyki Hip-Hopowej. Tego samego dnia Ogrody Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Raciborzu wybrzmiały muzyką zespołu The Teacher's Band, który dostarczył emocji na najwyższym poziomie.

Wspomnienia starych dobrych czasów zapewniła zorganizowana na placu Ofki potańcówka. Taneczna impreza przy muzyce zespołu Kurcbend i Joanny Skowyry przeniosła nas do epoki sławnych w całym mieście dancingów w „Tęczowej”.

Gorące rytmy na miejskiej plaży

Pierwszy dzień weekendu zapewnił rodzinną atmosferę wszystkim odwiedzającym raciborską bibliotece. Zorganizowany tam Dzień Dziecka oraz Festiwal Gier Planszowych pozwolił na oderwanie się od trosk życia codziennego i odprężenie przy świetnej zabawie.

Dla spragnionych mocniejszych wrażeń zorganizowano zawody Breaking pod Muzeum.  Młodzi b-boye i b-girls dali prawdziwy pokaz energii, talentu i pasji. Taneczny klimat podsycił dodatkowo pokaz zespołu Salsation. Nie mniej ciekawy był festiwal muzealny zorganizowany w tym samym miejscu w godzinach popołudniowych.

Zwieńczeniem dnia była seria koncertów na miejskiej plaży. W radosny klimat Funu nad Odrą wprowadzili nas swoim koncertem Ada Tril i Humes. Muzyczne szaleństwo trwało do czwartej nad ranem za sprawą takich artystów jak: Novika & Mr. Lex, Andrea Fiorino, Petri Herzanen, Andres Poveda czy doskonale znany Furrier.

Piraci i rockowy abordaż

Niedziela godnie zwieńczyła tegoroczne obchody Dni Raciborza. Dla chcących odnaleźć równowagę, spokój i wyciszenie w niedzielny poranek na plaży odbyły się zajęcia jogi. Instruktorki zadbały o to, aby każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania czy mobilności mógł zaczerpnąć coś dla siebie.

Po południu, zanim w klimat energicznych rockowych rytmów wprowadził nas Orliński Cover Band, młodsi raciborzanie mogli wziąć udział w pirackiej przygodzie podczas przedstawienia zorganizowanego przez Raciborskie Centrum Kultury.

Ostatni dzień miejskiej fiesty ukoronowały koncerty Wojtka Szumańskiego, oraz zespołu Coast Patrol.

 

To były wspaniałe dni, pełne słońca, zabawy i energii. Dziękujemy wszystkim biorącym udział w świętowaniu. Za rok widzimy się ponownie!

do góry