Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Racibórz z kolejnymi milionami z Polskiego Ładu

Racibórz z kolejnymi milionami z Polskiego Ładu

2023-10-10

Miasto Racibórz skutecznie ubiega się o nowe dofinansowania w ramach programów rządowych. Właśnie ogłoszono wyniki ósmej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Kolejne trzy raciborskie inwestycje zyskają wsparcie na poziomie 90, 90 i 85%.

Środki przyznane w ramach Polskiego Ładu dla Miasta Racibórz pozwolą na zrealizowanie kluczowych inwestycji, o których mówi się w naszym mieście od dawna: parkingu wielopoziomowego, Rodzinnego Ogrodu Rekreacji i Brzeskiego Centrum Aktywności Społecznej.

Odetchnąć pełną piersią

Koncepcja parku vis a vis kościoła pw. Matki Bożej przedstawiona została już w 2021 roku. Zakłada ona powstanie dużego, zielonego terenu rekreacyjnego, w którym znalazłyby się łąki kwietne, ogród deszczowy, plac zabaw, czy górka saneczkowa. Nie bez znaczenia pozostają również nasadzenia nowych drzew, które pozwolą stworzyć zieloną oazę, gdzie każdy mieszkaniec będzie mógł odetchnąć pełną piersią.

W ramach Programu Inwestycji Strategicznych udało się pozyskać na realizację tego celu aż 8 mln zł, co stanowi 90% całości wydatków kwalifikowanych.

Zaparkuj w centrum

Problem dostępności miejsc parkingowym w ścisłym centrum Raciborza, to temat, który co jakiś czas pojawia się w dyskusji publicznej. W ostatnim czasie pojawiła się przedstawiona przez prezydenta Dariusza Polowego idea budowy wielopoziomowego parkingu przy ulicy Kowalskiej. Projekt zakład wkomponowanie parkingu w przestrzeń raciborskiego centrum tak, aby nie zaburzać estetyki starówki, a jednocześnie zagwarantować 240 nowych miejsc parkingowych dla samochodów.

Dzięki 85% dofinansowaniu ze środków rządowych (15 mln zł), Racibórz zyskuje szansę wybudowania ważnej z punktu widzenia dostępności komunikacyjnej centrum, inwestycji poprawiającej komfort zarówno mieszkańców jak i podróżnych spoza naszego miasta.  

Z myślą o wspólnocie

Na projekt w Brzeziu Miasto Racibórz otrzymało 90% dofinansowanie. Pozwoli to na realizację inwestycji, która poprawi jakość życia mieszkańców z obszarów byłego PPGR poprzez utworzenie bazy rekreacyjno-sportowej w Raciborzu-Brzeziu. Dzięki pozyskanej kwocie skorzystają zarówno sportowcy spod szyldu LKS Brzezie, ale również sami mieszkańcy.

7 zdjęć

Racibórz z kolejnymi milionami z Polskiego Ładu

 

do góry