Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/W dwa dni dookoła świata z wycieczką Biblioteka Bez (..)

W dwa dni dookoła świata z wycieczką Biblioteka Bez Barier

2021-09-23
 

Wycieczka dla osób z niepełnosprawnościami w ramach projektu „Biblioteka Bez Barier” zapewniła uczestnikom dwa dni intensywnych wrażeń w miłej, sympatycznej atmosferze i przede wszystkim przy bezdeszczowej pogodzie.

Pierwszego dnia wycieczka odwiedziła Park Rozrywki w Ochabach. Uczestnicy odbyli ekspresową podróż dookoła świata w Parku Miniatur, uwieczniając pamiątki spod wieży Eiffla, egipskiej piramidy, opery w Sydney czy Tower Bridge w Londynie. Nie wszyscy mieli odwagę zwiedzić dom do góry nogami, jednak labirynt luster okazał się świetną rozrywką zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników. Niemałych emocji dostarczyły prehistoryczne oceanarium i spotkanie z rekinem. Grozę potęgowały efekty specjalne: ruszająca się podłoga i krople wody. Po obejrzeniu filmów w technice 6D, wycieczka udała się w dalszą podróż – do Cieszyna.

Cieszyn to urokliwe miasto przy granicy z Czechami, którego historię i tajemnice uczestnicy poznawali podczas spaceru z przewodnikiem. Finał nastąpił na Wzgórzu Zamkowym, skąd można było podziwiać panoramę polskiego i Czeskiego Cieszyna. Po południu wycieczka dotarła do bazy noclegowej w Bielsku-Białej. Niektórzy od razu udali się do strefy SPA, gdzie można było relaksować się na basenie o charakterystycznym, orientalnym wystroju wnętrza. Pozostali zażywali kąpieli i relaksu w grocie solnej już po uroczystej kolacji.

Kolejny dzień przyniósł nowe atrakcje. Jeszcze przed południem kolejka linowa na Szyndzielnię, szczyt w Beskidzie Śląskim. Podczas jazdy można było podziwiać przepiękną panoramę Bielska-Białej. A potem spacer po mieście i spotkanie pod pomnikiem Reksia, jednego z bohaterów szlaku bajkowych postaci. Największe jednak wrażenie (nie tylko na uczestnikach płci męskiej) wywarły zabytkowe samochody zgromadzone w Muzeum Motoryzacji, gdzie w jednym rzędzie stają m.in.: Mercedes-Benz cabrio z 1938 r., Opel z 1934 r., Citroën 2CV z 1982 r., Chevrolet Corvette a także nasza rodzima Warszawa i Syrenka.

Wspólnie spędzony podczas wycieczki czas sprzyjał rozmowom i wymianie doświadczeń. Pełni wrażeń, zadowoleni i wypoczęci uczestnicy wrócili do Raciborza. Z pewnością już niedługo zobaczą się ponownie podczas warsztatów i innych spotkań organizowanych przez bibliotekę.

Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu „Biblioteka Bez Barier” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

do góry