Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/XV Otwarte Mistrzostwa Polski Jodo i Iaido na arenie przy (..)

XV Otwarte Mistrzostwa Polski Jodo i Iaido na arenie przy Łąkowej

2023-05-19
 

Zapraszamy na XV Otwarte Mistrzostwa Polski Jodo i Iaido, które potrwają do najbliższej niedzieli na arenie przy Łąkowej w Raciborzu. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności i daje możliwość bliższego poznania japońskich sztuk walki.

Iaido jest japońską odmianą szermierki prowadzonej przy użyciu miecza. Jest sztuką przewidywania ataku przeciwnika, obrony i własnego kontrataku. Opanowanie tej sztuki miało na celu skuteczną obronę przed nagłym atakiem z zaskoczenia. Skuteczność obrony w takiej sytuacji wymagała umiejętności operowania dystansem, wyczucia kierunku ataku przeciwnika, doskonałego opanowania chwytu własnej broni oraz połączenia wszystkich elementów pracy ciała i miecza w harmonijną całość. Ostateczny cel opanowania sztuki iaido polega na psychicznym panowaniu nad sytuacją, aby potencjalny agresor zrezygnował z zamierzonej akcji.

Informacje pochodzą ze strony www.kendo.pl

Jodo to kolejna odmiana japońskiej szermierki prowadzona przy użyciu kija zwanego "jo". Tradycyjne "jo" ma długość ok. 127,6 cm i średnicę 2,42 cm i jest wykonane z białego dębu japońskiego. Wynalezienie to przypisuje się Musi Gonnosuke. Jodo to bardzo skuteczny sposób walki z uzbrojonym przeciwnikiem ukierunkowany na zniechęcenie do dalszych ataków i kontrolowanie jego poczynań. Jodo wkroczyło na zawsze do licznych dojo w Japonii. Dla przypomnienia dojo to miejsca treningów sportów walki albo sali medytacji mnichów buddyjskich.

Informacje o programie znajdują się na stronie Polskiego Związku Kendo: https://ompij.kendo.pl/.

Mistrzostwa organizowane są przez Polski Związek Kendo, raciborski klub Butokukan oraz Urząd Miasta Racibórz i OSiR.

do góry