• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Żłobek Polowego w standardach Żychskiego otwarty

Żłobek Polowego w standardach Żychskiego otwarty

2022-03-25

Mniej niż rok trwała budowa nowego miejskiego żłobka w Raciborzu przy ul. Bielskiej. Pierwszego wpisu w dzienniku budowy dokonano 6 kwietnia 2021 roku. Dzisiaj, 25 marca, obiekt oddano w ręce personelu żłobka i 110 jego podopiecznych.

„Termin realizacji budowy był rzeczywiście bardzo ambitny. Zadanie zostało zrealizowane zgodnie z planem, bez kompromisów w kwestii jakości i bezpieczeństwa. To budynek wybudowany i wykonany w najlepszej dostępnej technologii zgodnie z najwyższymi standardami. To Rolls Royce wśród miejskich placówek opiekuńczych i oświatowych.  Jedyny taki w mieście. Placówka jest nowoczesna, wyposażona w sprzęty i pomoce dydaktyczne wspierające rozwój dzieci. Przystosowana jest także do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Obiekt posiada profesjonalną kuchnię, w której na bieżąco będą przygotowywane posiłki, odpowiednio dobierane przez dietetyka. Dzieci będą także pod opieką psychologa i logopedy. W obiekcie znajdują się sale dla czterech oddziałów, każda ma 80 m2 powierzchni i przynależny sobie taras. Pomieszczenia są klimatyzowane, posiadają ogrzewanie podłogowe. Budynek wyposażony jest w panele fotowoltaiczne i zbudowany tak, by samobilansował się energetycznie.” - mówił podczas uroczystości otwarcia naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krzysztof Żychski, któremu chwilę wcześniej prezydent Raciborza w sposób szczególny podziękował za doprowadzenie do szczęśliwego finału tę inwestycję.

„ Dzisiejszy dzień to dotrzymane słowo dane raciborzanom. Dziś oddajemy w Państwa ręce, państwa dzieciom ten wspaniały, nowoczesny obiekt. Stworzyliśmy w nim bezpieczne i komfortowe warunki dla Państwa pociech. Żłobek to także nowe, bezpieczne miejsca pracy dla personelu. Warto podkreślić, że jest to jedna z najważniejszych inwestycji miejskich ostatnich lat. Jej wartość to 4 mln 300 tys. złotych, czego 3 mln 3 tys. zł pozyskaliśmy z budżetu państwa, z programu Maluch +  mówił prezydent Dariusz Polowy, dodając – „Hasło Da się! wypowiadam z wyjątkową satysfakcją. Przede wszystkim dlatego, że realizacja tej inwestycji, tak ważnej, dużej i skomplikowanej logistycznie, odbywała się w bardzo trudnych czasach pandemii i związanych z tym ogromnych trudności na rynku budowlanym. Jak widać, nie ma rzeczy niemożliwych. Ale szanowni Państwo, ambitne plany nie realizują się same. Ja mam to szczęście mieć do dyspozycji wspaniałych pracowników, którzy wykonali fantastyczną pracę. Części z Państwa dziękowałem dziś z samego rana. Teraz w sposób szczególny dziękuję jednej osobie. Bohaterowi, który wziął na siebie rolę lidera w tym przedsięwzięciu, pozyskał środki, skoordynował pracę, wykazał się niezwykłą determinacją, skutecznością i ogromnym zaangażowaniem. Tym człowiekiem jest Krzysztof Żychski.”- Kontynuował prezydent, wręczając naczelnikowi atrybut superbohatera - czerwoną pelerynę.  - "Współpraca z Panem to prawdziwy zaszczyt i przyjemność" - tymi słowami prezydent Polowy zakończył swoje przemówienie.

Gośćmi zaproszonymi na dzisiejszą uroczystość otwarcia byli: senator Ewa Gawęda, Jarosław Szczęsny radny Sejmiku Województwa Śląskiego, wykonawca budowy żłobka Ryszarda Bortel (firma BorBud), kierownik budowy Bartosz Głowacki, projektant Bernard Łopacz, radni Rady Miasta Racibórz, mieszkańcy i media.

Uroczystości oficjalne ograniczone zostały do absolutnego minimum, po to aby nie nadwyrężać cierpliwości najmłodszych uczestników otwarcia. Po krótkich przemówieniach, poświęceniu obiektu przez ks. Jerzego Hetmańczyka - proboszcza tutejszej parafii Jana Chrzciciela, a także rozwiązaniu wstęgi, którego wspólnie z rodzicami i dziećmi dokonał prezydent Dariusz Polowy rozpoczęły się dni otwarte. Dzieci i rodzice mieli okazję wejść do swoich sal i poznać personel żłobka. Był też okolicznościowy tort i dodatkowe atrakcje dla najmłodszych. Dni otwarte dla wszystkich zainteresowanych potrwają dzisiaj do godz. 17:00, a także w sobotę w godzinach 09:00 -17:00.  

W dniach 28-31 marca dla rodziców dzieci nowo przyjętych do placówki przy ul. Bielskiej 4a zorganizowane będą Dni Adaptacyjne. To czas na zapoznanie się i oswojenie zarówno dzieci jak i rodziców z nowym środowiskiem, i nową sytuacją.

Żłobek przy ul. Bielskiej 4a w Raciborzu swoją działalność w pełnym zakresie świadczonych usług rozpocznie 1 kwietnia br. Będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 5.30 do 16.30.  

Nowy żłobek to jedna z najważniejszych inwestycji miejskich ostatnich lat. Stanowi realizację jednego z punktów programu wyborczego „10-tka Polowego”. Dzięki staraniom prezydenta w Raciborzu powstała nowoczesna, komfortowa placówka opiekuńczo-wychowawcza dla 110 dzieci.

Wartość inwestycji to 4,3 mln zł, z czego aż 3,3 mln zł stanowi dofinansowanie z programu Maluch+. Jest to najwyższa kwota dotacji w woj. śląskim i czwarta co do wielkości w skali kraju. Wykonawcą jest raciborska firma Borbud. Placówka uzupełni ofertę żłobka mieszczącego się przy ul. Słonecznej. 

do góry