• Język migowy
  • BIP

Kapliczka nieopodal ul Grobla

Kapliczka powstała prawdopodobnie w połowie XIX w. przy ówczesnej drodze z Raciborza do Markowic. Drogę tę zlikwidowano po utworzeniu kanału Ulgi. Według podania ustnego szedł nią zakonnik i został zamordowany lub zginął w inny sposób.
Z powodu tego zdarzenia wzniesiono kapliczkę przydrożną. Nie wiadomo jakiego była powołania, nie zachowały się oryginalne obrazy ani figury. W szczycie kapliczki obecnie mieści się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, podobnie wewnątrz.

 

Z obiektem związana jest historia związana z powstaniami śląskimi. W 1921 r. w kapliczce schowało się dwóch powstańców walczących za przyłączeniem tych ziem do Polski. Byli ostrzeliwani przez Niemców z cegielni przy ul. Rudzkiej. Powstańcy przeżyli, choć odnieśli obrażenia w postaci poparzeń – jedna z kul wpadła do lufy ich broni powodując wybuch. Kapliczka została w części zniszczona. Wyremontowano ją staraniem rodziny Komor zamieszkującej w pobliżu obiektu. Za obrazem na ścianie można przeczytać napis upamiętniający to wydarzenie:

„Rok Powstania 1921 Zniszczona kapliczka Odnowiona Rok 1922 K. Komor” a także informację zapisaną poniżej, innym pismem, że kapliczka została cała odnowiona w 1959 r. staraniem Jerzego Komora.



Ciekawym elementem tego obiektu są drewniane drzwi – ze względu na sposób ich zamocowania ich wyjęcie wiązałoby się z rozbiórką części ścian lub sklepienia. Dzięki temu zachowały się na miejscu i stały się swoistym świadkiem losów tego obiektu. Są na nich wyryte rożne inicjały i daty, np.: „JP. 1916” a także prawdopodobnie dość wczesna data: „P. Ph 18 †18” z krzyżykiem, który umiejscowiony w takiej formie w dacie zwykle symbolizuje datę śmierci… Inicjały (prawdopodobnie) „P. Ph” powtarzają się w innych miejscach na drzwiach, pojawiają się także inne: „JW” czy „AB”.

Kapliczka usytuowana jest wśród pól, za gospodarstwem rolnym, przy cieniutkiej dróżce za ciekiem wodnym Łęgoń nieopodal ulicy Grobla. Staraniem władz Miasta Racibórz w 2019 r. wymieniono jej dach i przywrócono dachówkę karpiówkę.

Od kilku lat organizowane są przy kapliczce nabożeństwa majowe.

Kapliczki takie są bardzo ważnym elementem krajobrazu ziemi raciborskiej.

 

 

do góry