Pomoc uchodźcom w Raciborzu. Lista potrzeb. Grupa na FB „Ukraińcy w Raciborzu”
1 marca do Raciborza przybyła pierwsza grupa uchodźców z Ukrainy, na którymi opiekę roztoczyło miasto. Dołączają do nich kolejni. Obywatele Ukrainy są także przyjmowani w prywatnych domach. Trwają zbiórki darów. Co warto wiedzieć? Na jakie wsparcie można liczyć?
Pomoc dla uchodźców przybyłych do Raciborza
Prezydent Dariusz Polowy wyznaczył miejsca zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Są to m.in. : Pokoje przy Hali Arena Rafako przy ul. Łąkowej 31 oraz Kemping na Oborze przy ul. Markowickiej 1.
Uchodźcom udzielamy schronienia, zabezpieczamy posiłki i niezbędną pomoc. Warunkiem udzielenia takiej pomocy jest zapisanie się do systemu pomocy humanitarnej Urzędu Miasta. Zapisami zajmuje się Wydział Spraw Obywatelskich. Pokój nr 7.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wojewodę 1.03 do gmin województwa śląskiego przyjechało blisko 400 obywateli Ukrainy szukających pomocy i zakwaterowania. Nieznana jest liczba Ukraińców którzy w ramach samoewakuacji przyjechało do swoich bliskich, rodziny, przyjaciół.
Kluczowa jest kwestia weryfikacji osób przybywających zza wschodniej granicy i starających się o pomoc – chodzi o pieczęć w paszporcie lub dowodzie osobistym z datą 24.02 lub późniejszą. Uchodźcy od tej daty wskazanej w dokumencie mogą przebywać w naszym kraju całkowicie legalnie. Osoby te mogą bez obaw o koszty korzystać z pomocy i świadczeń medycznych NFZ. Są objęci wsparciem państwa.
Mechanizmy wsparcia. Ważne numery telefonów.
Ważna informacja dla tych, którzy zdecydowali się pod swój dach przyjąć obywateli Ukrainy. Informujemy, że na dziś nie funkcjonuje żaden instrument gwarantujący odpłatność za przyjęcie osób uciekających przed wojną do prywatnych domów.
Osobom należy się jednak refundacja kosztów wyżywienia. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania wsparcia rzeczowego dla uchodźców z Ukrainy z darów składanych przez mieszkańców.
Magazyn Społeczny
Jeśli jesteś uchodźcą i potrzebujesz ubrań, podstawowych produktów do mycia, pampersów dla dzieci lub innych przedmiotów pierwszej potrzeby zgłoś się do magazynu społecznego przy ul. Kozielskiej 17 w Sali gimnastycznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Magazyn czynny jest od pn – pt w godz. 12:00 -18:00 oraz w soboty w godz. 10:00 -13:00. Do magazynu dojedziesz autobusem miejskim linii 15. Wysiądź na przystanku „Kozielska-Kościół”.
Bezpłatna komunikacja
Bez obaw korzystaj z komunikacji miejskiej i PKS. Główne przystanki znajdziesz na Placu Konstytucji i Dworcu Autobusowym. Autobusy dla uchodźców są całkowicie bezpłatne.
Pomoc psychologiczna
Jeśli potrzebujesz wsparcia psychologa, zadzwoń do Ośrodka Interwencji Kryzysowej pod numer 722 304 453
Jest jeszcze jeden ważny numer telefonu, który powinniśmy wszyscy znać i w razie potrzeby móc go przekazać osobom dotkniętym wojna w Ukrainie. Jest to śląska infolinia dla uchodźców. Numer telefonu to: 32 606 32 32
Więcej informacji na temat tego jak można pomóc, a także informacje dla osób tej pomocy potrzebujących znajdują się na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl
Ukraińcy Ukraińcom. Grupa na facebooku
Jedno z ostatnich, najświeższych działań jakie podjęliśmy jako miasto – to utworzenie grupy na facebooku Ukraińcy w Raciborzu. Wyszliśmy z założenia, że nikt tak dobrze nie pomoże się odnaleźć w naszym mieście przybyłym obywatelom Ukrainy, jak…. mieszkający tu już od lat Ukraińcy. Do grupy zapraszamy zarówno osoby narodowości ukraińskiej, jak i aktywistów gotowych oferować swoją pomoc, zwłaszcza długodystansową. Prosimy o składanie tu ofert pomocy w tłumaczeniu, w odnalezieniu się w mieście, wizycie w urzędzie, poszukiwaniu pracy, opiece nad dziećmi etc. Liczymy na to, że w przyszłości grupa ta stanie się miejscem integracji środowiska Ukraińców oraz nieformalnym kanałem kontaktu z przedstawicielami Gminy Racibórz oraz innymi aktywnymi członkami wspólnoty naszego miasta.
Koordynacja pomocy na poziomie powiatów
Warte podkreślenia jest, że zgodnie z poleceniem wojewody koordynacją pomocy oddolnej zajmuje się powiat raciborski. Dlatego też wszyscy mieszkańcy chcący udzielić schronienia osobom przybywającym z Ukrainy lub w inny pomóc przyczynić się sprawie proszeni są o zgłoszenie się na adres mailowy WYŚLIJ WIADOMOŚĆ. Wczoraj, 1 marca, województwo śląskie uruchomiło także praktyczne narzędzie pomocne dla skojarzenia Mieszkańców naszego Regionu oferujących pomoc mieszkaniową dla obywateli Ukrainy. Pod adresem www.slaskiedlaukrainy.pl prowadzona jest dwujęzyczna polsko ukraińska z baza noclegowa dla obywateli Ukrainy.
Dary dla uchodźców można składać w magazynach w Liceum Ogólnokształcącym nr 2, a także w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Mechaniku). Tam z zebranymi darami powinny kierować się także firmy i instytucje organizujące swoje akcje pomocowe.
Racibórz pomaga Tyśmienicy
Natychmiast po tym jak świat obiegła informacja o inwazji Rosji na Ukrainę, w czwartek, prezydent Raciborza nawiązał bezpośredni kontakt z wicemerem Tyśmienicy Rusłanem Farmusem. Już wtedy zgłosiliśmy chęć i gotowość niesienia pomocy partnerskiemu miastu, dopytując o bieżące potrzeby i możliwy zakres wsparcia. Nazajutrz otrzymaliśmy od władz Tyśmienicy listę potrzeb. Uruchomiliśmy zbiórkę darów.
Organizowaną przez Urząd Miasta zbiórkę darów i środków finansowych dla uchodźców i mieszkańców ukraińskiej Tyśmienicy wsparły setki mieszkańców, firmy i instytucje. Dary zebrane w urzędzie miasta i raciborskich szkołach podstawowych trafiły już na Ukrainę.
Nasza akcja trwa jednak dalej. Rozszerzamy ją o kolejne punkty zbiórek i nowy, szerszy katalog potrzebnych środków i produktów. Liczymy na Waszą Pomoc i dalsze zaangażowanie.
Przekazane przez mieszkańców Raciborza dary w sobotę rano dotarły do Tyśmienicy.
„Kochani przyjaciele z Polski serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie w najtrudniejszych chwilach dla Ukrainy! Razem wygramy! Chwała Ukrainie!” tak za tę pomoc dziękowali nam tyśmieniczanie - Mieszkańcy naszego partnerskiego miasta w Ukrainie ( link do materiału video: https://fb.watch/bBKY-8Z5JL/
Z pomocą partnera społecznego Stowarzyszenia Przyjaciół Tęcza uruchomiliśmy i prowadzimy nadal zbiórkę środków finansowych na zakup specjalistycznego sprzętu: pontonów, agregatów prądotwórczych oraz urządzeń komunikacji radiowej dla naszego miasta partnerskiego – Tyśmienicy.
Dane do przelewu:
Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka "TĘCZA"
ul. Wojska Polskiego 8
47-400 Racibórz
nr konta 65 1050 1344 1000 0090 8155 0403
Konto walutowe w Euro:
IBAN: PL 94 1050 1344 1000 0090 8156 5401
SWIFT: INGBPLPW
tytuł przelewu: Ukraina
W weekend do Tyśmienicy zawieźliśmy kartony pełne opatrunków, środków czystości, żywności gotowej do spożycia, śpiworów, karimat i rzeczy pierwszej potrzeby dla dzieci. W busach były też zakupione z Państwa wpłat m.in.:
- agregat prądotwórczy,
- ponad 100 kompletów bielizny termoaktywnej i 2 tys. m siatki maskującej - potrzebnych dla ochotników gotowych bronić swojego miasta i kraju w ogarniętej wojną Ukrainie.
Dziękujemy Państwu.
- To nie może być jednorazowa akcja. Zbieramy dalej, do czego gorąco Państwa zachęcam. - apeluje wiceprezydnet Raciborza Dawid Wacławczyk.
Zaktualizowaliśmy listę potrzebnych darów zgodnie z zapotrzebowaniem jakie otrzymaliśmy dzisiaj od władz Tyśmienicy. Oprócz zbieranych dotychczas produktów partnerzy z Tyśmienicy zwracają się do nas dodatkowe sprzęty dla Sił Zbrojnych:
Na liście znajdują się:
- opaski uciskowe i bandaże medyczne, apteczki
- nakolanniki
- ochraniacze na łokcie
-rękawice taktyczne
- cyfrowe stacje radiowe o zasięgu powyżej 3 km
- latarki z wymiennymi bateriami
- powerbanki
-buty wojskowe
- bielizna męska
- bielizna termiczna
-karimaty
- śpiwory
-czapki z polaru
- rękawiczki polarowe
- kominiarki
- żywność do długotrwałego przechowywania
Zbieramy nie tylko dla Tyśmienicy. Prowadzimy także zbiórkę produktów pierwszej potrzeby głównie dla kobiet i dzieci. Dla tych obywateli Ukrainy, dla których to Racibórz od teraz jest nowym domem. Na jak długo? Tego nie wiemy. Pomoc i wsparcie będą jeszcze potrzebne.
Zdecydowaliśmy o rozszerzeniu liczby miejsc zbiórki o jednostki kulturalne: Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną, Muzeum w Raciborzu, SOWĘ - w SP 18, Ośrodek Sportu i Rekreację oraz Raciborskie Centrum Kultury. Dary można składać także nadal w raciborskich przedszkolach, szkołach podstawowych i w urzędzie miasta. Wszędzie w godzinach pracy tych jednostek, a w Urzędzie Miasta do godz. 18:00
Format | Data publikacji / aktualizacji | Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Pobierz | Zobacz |
---|---|---|---|---|
Kategoria: Aktualności | ||||
2022-03-21 |
Ulotka informacyjna_EN_17.03.pdf
ilość pobrań: 1156
|
Ulotka informacyjna_EN_17.03.pdf 506.28KB | zobacz | |
2022-03-21 |
Ulotka informacyjna_RU_17.03.pdf
ilość pobrań: 1107
|
Ulotka informacyjna_RU_17.03.pdf 512.62KB | zobacz | |
2022-03-21 |
Ulotka informacyjna_PL_17.03.pdf
ilość pobrań: 1232
|
Ulotka informacyjna_PL_17.03.pdf 432.44KB | zobacz | |
2022-03-21 |
Ulotka informacyjna_UA_17.03.pdf
ilość pobrań: 1204
|
Ulotka informacyjna_UA_17.03.pdf 489.62KB | zobacz |