• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Solidarni z Ukrainą/Rusza Raciborski Magazyn Pomocy Humanitarnej

 

Rusza Raciborski Magazyn Pomocy Humanitarnej

2022-04-26
 


Podstawowe produkty spożywcze: mąki, kasze, mleko, konserwy, dżemy oraz chemia gospodarcza tj.: płyny do mycia, prania, papier toaletowy – to produkty pierwszej potrzeby, po które zgłaszają się przebywający w Raciborzu uchodźcy z Ukrainy. Od dzisiaj dzięki współpracy miasta Racibórz z wolontariuszami wydawane są one w nowym Raciborskim Magazynie Pomocy Humanitarnej zlokalizowanym przy ul. Opawskiej 81 (w budynku B dawnego Gimnazjum nr 5 w Raciborzu). Apelujemy do darczyńców o wsparcie i przynoszenie pod wskazany adres potrzebnych produktów. Bez Was ten projekt się nie uda!


Od 24 lutego, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyły już 3 miliony uchodźców z Ukrainy, to głównie kobiety i dzieci. Uchodźcy osiedlają się także w Raciborzu. Wydział spraw obywatelskich raciborskiego magistratu wydał dotąd 824 numery PESEL dla uchodźców zza wschodniej granicy. Większość z nich znalazła schronienie u znajomych, rodziny, przyjaciół, a także w prywatnych domach raciborzan. Z miejskiej bazy noclegowej na ten moment korzysta 216 osób (stan na 25.04). Większość z nich potrzebuje dodatkowego wsparcia. To właśnie dla nich, wystartował projekt „Raciborskiego Magazynu Pomocy Humanitarnej”.

- To nowa inicjatywa, choć uruchomiona siłami znanej i sprawdzonej w boju ekipy pod dowództwem Anny Cieśli i Tomasza Kuryłowicza oraz Radosława Tomczaka i Samsona Mackiewicza. Magazyn powstał dzięki nawiązaniu współpracy pomiędzy Miastem Racibórz, a zespołem wolontariuszy prowadzących dotychczas magazyn społeczny najpierw przy ul. Szewskiej, potem przy ul. Kozielskiej. Od dzisiaj magazyn ma nową siedzibę. Raciborski Magazyn Humanitarny znajduje się przy ul. Opawskiej w budynku B dawnego G5 (wcześniej SP 11). Jest to obecnie główne i centralne miejsce w którym udzielana jest pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy trafili do Raciborza. Wiemy, że są w dobrych i doświadczonych rękach! – zapewnia wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk. Wolontariusze założyli grupę na Facebooku pn. Raciborskie Centrum Pomocy i Wsparcia - Warto śledzić tę grupę, gdyż jej energia wykracza daleko poza „prowadzenie magazynu”. Tutaj na pewno przydasz się jako wolontariusz, darczyńca, człowiek pomocny bliźniemu! – dodaje i zachęca do wspierania tej inicjatywy wiceprezydent Dawid Wacławczyk.


Raciborski Magazyn Pomocy Humanitarnej to miejsce w którym mieszkający w Raciborzu uchodźcy z Ukrainy mogą zaopatrzyć się w potrzebne im produkty. Żywność, ubrania, środki czystości.  Miasto zapewnia lokal oraz opłaty związane z funkcjonowaniem magazynu, ale aby spełniał on swoją rolę, niezbędne jest wsparcie i zaangażowanie mieszkańców.

- Wyznaczyliśmy reguły zgodnie z którymi udzielana jest pomoc. Żywność wydawana jest każdemu potrzebującemu raz w tygodniu, chemia raz na dwa tygodnie. Przynoście do naszego magazynu podstawowe produkty takie jak kasza, ryż, makaron, mleko, olej, mąka, herbata, kawa, dżemy, nabiał, wędliny, konserwy, podpaski, papier toaletowy, płyny i szampony do kąpieli. My zajmiemy się ich dystrybucją. Pomagamy, ale z głową. Nie jesteśmy w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb uchodźców. Zachęcamy ich do usamodzielniania się i  poszukiwania pracy. To się dzieje na naszych oczach. – wyjaśnia Tomasz Kuryłowicz, który w ramach Stowarzyszenia Pracownia Przyszłości razem z innymi wolontariuszami od dwóch miesięcy pomaga Ukraińcom. Aktywnie szuka darczyńców. Obdzwania i odwiedza raciborskie firmy prosząc o wsparcie. Choć masowa chęć niesienia pomocy wśród mieszkańców nieco wygasła, wolontariusze z Opawskiej będą dalej szukać nowych darczyńców. - Jesteśmy i będziemy na posterunku. – zapewnia Tomasz Kuryłowicz.

- Podziwiam Państwa zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy od pierwszych dni. Dzięki Waszemu wsparciu, razem możemy pomagać innym. Nadal potrzebujemy Waszego zapału i współpracy w działaniach, które uzupełniają pomoc niesioną przez miasto i  państwo polskie. Taka, oparta na współpracy pomoc ma największą wartość. – uważa Dariusz Polowy, prezydent Raciborza.

- Tu łzy radości mieszają się ze łzami rozpaczy. Każdego dnia spotyka nas wiele dobra. Niezmiernie i niezmiennie cieszy nas pomoc darczyńców. Spotykamy się z wdzięcznością uchodźców. Z drugiej strony, każda z osób, która przychodzi do nas po pomoc ma za sobą trudną historię - historię ucieczki i porzucenia wszystkiego co mieli. Wystarczy spojrzeć w oczy tych ludzi. Wierzę, że dobro wraca. Dobro zwycięży wszystko. To jedna z niewielu rzeczy, które się mnożą, gdy je się dzieli. - mówiła dziś Anna Cieśla, od samego początku zaangażowana w niesienie pomocy uchodźcom.

Raciborski Magazyn Pomocy Humanitarnej czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12.00 do 18.00 oraz w soboty od 10.00 do 13.00.

Dary można przekazywać także w sklepach PSS Społem w Raciborzu, które wspiera naszą akcję pomocową.

Kategoria: Powiązane pliki [4]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2022-03-21 Ulotka informacyjna_EN_17.03.pdf
ilość pobrań: 1081
Ulotka informacyjna_EN_17.03.pdf 506.28KB zobacz
pdf 2022-03-21 Ulotka informacyjna_RU_17.03.pdf
ilość pobrań: 1051
Ulotka informacyjna_RU_17.03.pdf 512.62KB zobacz
pdf 2022-03-21 Ulotka informacyjna_PL_17.03.pdf
ilość pobrań: 1160
Ulotka informacyjna_PL_17.03.pdf 432.44KB zobacz
pdf 2022-03-21 Ulotka informacyjna_UA_17.03.pdf
ilość pobrań: 1145
Ulotka informacyjna_UA_17.03.pdf 489.62KB zobacz
do góry