Informacja aerosanitarna
Powiadomienie
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 21.03.2016 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.
W dniu 20.03.2016 r.:
nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
ośmiogodzinnych poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3),
wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach: w Zabrzu o 16%, Dąbrowie Górniczej o 10%, Wodzisławiu o 10%, Rybniku o 2%.
Na podstawie krótkoterminowej prognozy pogody opracowanej przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Krakowie oraz po dokonaniu analizy dostępnych informacji meteorologicznych, Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 21-22.03.2016 r.
W dniu 21.03.2016 (poniedziałek) województwo śląskie znajduje się na skraju klina Wyżu Azorskiego. Z kierunków zachodnich napływa chłodniejsza polarno-morska masa powietrza. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C do 8°C, w rejonach podgórskich od 4°C do 6°C. Wiatr umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego będzie umiarkowana. Lokalnie w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i górnośląskiej oraz miejscami w strefie południowej województwa jakość powietrza może być niekorzystna, wystąpią wtedy przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.
W dniu 22.03.2016 (wtorek) województwo śląskie znajdzie się w strefie obniżonego ciśnienia związanego z niżem znad Białorusi, w tej samej chłodnej polarnomorskiej masie powietrza. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C do 8°C, w rejonach podgórskich od 4°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego będzie korzystna. W aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz lokalnie w aglomeracji górnośląskiej, a także lokalnie w strefie południowej województwa, jakość powietrza będzie umiarkowana. Miejscami w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej jakość powietrza może być niekorzystna, wystąpią wtedy przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.
dr Jerzy Kopyczok
Z-ca Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska
Format | Data publikacji / aktualizacji | Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Pobierz | Zobacz |
---|---|---|---|---|
Kategoria: Aktualności | ||||
doc | 2016-03-21 |
WCZK 2016.03.21.doc
ilość pobrań: 297
|
WCZK 2016.03.21.doc 105KB | - |