Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Arkana pracy miejskiej konserwator zabytków. Za nami (..)

Arkana pracy miejskiej konserwator zabytków. Za nami spotkanie W PUNKT z Marią Olejarnik

2025-05-15

Kolejnym gościem cyklu RCK „W PUNKT” była Maria Olejarnik. Miejska konserwator zabytków jest nie tylko urzędnikiem wykonującym tę funkcję od 2017 roku, ale też historykiem sztuki i pasjonatką dziedzictwa kulturowego naszej Małej Ojczyzny. Spotkanie, które miało miejsce w Domu Kultury „Strzecha” poprowadziła Anna Kokolus, wicedyrektor Raciborskiego Centrum Kultury. Sala kameralna Strzechy wypełniła się licznie publicznością, wśród której znaleźli się pasjonaci lokalnej historii.

Spotkanie rozpoczęto od opowiedzenia o arkanach pracy konserwatora zabytków. Maria Olejarnik wyjaśniła czym jest zabytek, jakie są formy ochrony zabytków, jakie narzędzia ma do dyspozycji miejski konserwator zabytków, a jakie wojewódzki. Podkreśliła, że cały czas jest zbyt mała wiedza na temat ochrony zabytków, stąd np. wiele osób kupując nieruchomości nie sprawdza, czy jego własność nie znajduje się na stanowisku archeologicznym, albo też czy nie jest w gminnej ewidencji lub rejestrze zabytków. Często wynikają z tego problemy. Dlatego, między innymi, ważne jest popularyzowanie tej tematyki.

Miejska konserwator na konkretnych przykładach pokazała ostatnie prace konserwatorskie w mieście, m.in. spichlerz w Sudole - unikatowy zabytek chłopski będący częścią zabudowy frankońskiej, bardzo charakterystycznej dla naszego regionu i niespotykany w innych częściach Polski. Omówiono renowację kolumny Maryjnej i jej historię ufundowania przez Marię Elżbietę von Gaschin, a także przydrożnych kapliczek na polach Płoni czy też przed blokami przy ul. Mariańskiej. Za każdą renowacją, odbudową skrywa się nie tylko historia danego obiektu, jego powstania, funkcja, ale także historia pozyskania środków potrzebnych do zrealizowania odbudowy czy renowacji, a także odkryć jakie przy tej okazji dokonano na miejscu – np. wykopaliska czy inskrypcje w kamieniu dotychczas niewidoczne. Nie zabrakło też przykładu raciborskiego sądu i jego wyjątkowej sali, którą dzisiaj chętnie podziwiamy i prezentujemy przyjezdnym. Była też mowa o pomieszczeniu w dawnym Labiryncie, w którym odkryto fragment muru średniowiecznego i dzisiaj jest zabytkiem archeologicznym przeznaczonym do prac konserwatorskich, które zabezpieczą to miejsce i pozwolą na udostępnienie go dla zwiedzających.

W trakcie spotkania pojawiły się liczne pytania i komentarze od publiczności żywo reagującej na przytaczane przykłady, co sprawiło, że wywiązała się bardzo interesująca i merytoryczna rozmowa, która z pewnością zaciekawiła zgromadzonych pasjonatów lokalnej historii.

do góry