Racibórz pomaga Ukrainie. Dołącz do akcji!
Strona główna Urząd Aktualności Wiadomości Urzędu Miasta
10 Grudzień 2020
kategoria:
Wiadomości i wydarzenia
Czas na inwestycje z myślą o najmłodszych. Nowy żłobek.
Czas na inwestycje z myślą o najmłodszych. Nowy żłobek.W 2021 roku w Raciborzu powstanie nowy publiczny żłobek. Stworzymy w nim komfortowe warunki dla 100 dzieci, a rodzicom umożliwimy powrót na rynek pracy. Na budowę żłobka miasto pozyskało 3 miliony 300 tys. zł dofinansowania z programu Maluch+. To najwyższe dofinansowanie przyznane w województwie śląskim i czwarta co do wielkości kwota w skali całego kraju. Budowa drugiego publicznego żłobka w Raciborzu jest spełnieniem kolejnego punktu programu wyborczego „10-tka Polowego”.

Mając na uwadze fakt, że zakładanie i utrzymanie żłobków należy do zadań gminy inwestycja ta jest: celowa, uzasadniona ekonomicznie i odpowiada potrzebom społecznym. W kolejce do żłobka czeka 83 dzieci. Jednocześnie miasto dopłaca przedsiębiorcom prowadzącym tzw. punkty opieki dziennej. Wysokość dopłaty to 500 zł na dziecko. Na dziś korzysta z tego 160 raciborskich dzieci. Pomoc ta zostanie utrzymana po wybudowaniu nowego żłobka.

- Najważniejsze są dzieci. Ich bezpieczeństwo i szczęśliwy rozwój. Natomiast dla młodych rodziców ważna jest możliwość powrotu na rynek pracy. Raciborzanie potrzebują drugiego publicznego żłobka, a rodzice mają prawo wyboru, komu zdecydują się powierzyć opiekę nad swoim dzieckiem – podkreśla prezydent Dariusz Polowy.

Decyzję o budowie drugiego publicznego żłobka prezydent Dariusz Polowy podjął w 2020 roku. Została ona poprzedzona analizami pod kątem dostępności miejsc żłobkowych oraz wyliczeniami finansowymi. Niebagatelną rolę odegrały także działania radnych. - Magdalena Kusy, Anna Ronin, Zuzanna Tomaszewska, Anna Wacławczyk i Jarosław Łęski to grupa radnych, którzy od samego początku dopingowali mnie w działaniach nad utworzeniem nowych miejsc dla maluchów. Miałem także pełne wsparcie tej inicjatywy radnych Leona Fiołki i Zygmunta Kobylaka. - akcentuje Dariusz Polowy.  

W tym roku zwiększono poziom dofinansowania do tworzenia nowych miejsc żłobkowych w ramach programu Maluch + z dotychczasowych 25 na 30 tys. zł na każde nowo utworzone miejsce. Pozyskane dofinansowanie w wysokości 3 mln 300 tys zł pozwoli miastu na wybudowanie, przy wkładzie własnym nie większym niż 2 mln zł – nowego, komfortowego dla dzieci, dobrze wyposażonego, pozbawionego barier architektonicznych budynku z własną kuchnią, placem zabaw, tarasami i ekologicznymi systemami pozyskiwania energii. Dodatkowo przez 5 kolejnych lat będziemy sięgać po kolejne środki z programu Maluch + na dofinansowanie do utrzymania miejsc w żłobku co obniży koszty funkcjonowania jednostki.Nowy żłobek wybudujemy na Ostrogu przy ul. Bielskiej w bezpośrednim sąsiedztwie Przedszkola nr 24. Stworzymy w nim komfortowe warunki dla 100 dzieci w 4 oddziałach. Budynek żłobka będzie obiektem parterowym o powierzchni 740 m2. Każdy z czterech oddziałów będzie miał 80 m2 powierzchni i przynależny sobie taras. Placówka uzupełni ofertę żłobka na Słonecznej. Lokalizacja miejskich żłobków po przeciwległych stronach Raciborza pozwoli zapewnić dogodny dostęp do nich rodzinom z różnych części miasta.- Wiem, że rodzice już pytają, czy mogą zapisać dziecko do żłobka na Ostrogu. Pojawiają się także pytania o pracę w nowej placówce.  Informacje o naborach zarówno dzieci do żłobka jak i opiekunów i pozostałego personelu (planujemy zatrudnienie ok. 25 osób) będziemy podawać w przyszłym roku. Na teraz proszę Raciborzan o pełne wsparcie tej inicjatywy. Jednocześnie informuję, że decyzja o budowie żłobka będzie musiała być przegłosowana przez Radę Miejską. Szanowni raciborzanie uprzejmie proszę o dopingowanie swoich radnych, tak aby ten projekt został zatwierdzony w budżecie na rok 2021 - apeluje prezydent Dariusz Polowy.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H