Strona główna Urząd Aktualności Wiadomości Urzędu Miasta
05 Listopad 2019
kategoria:
Wiadomości i wydarzenia
Zakończyła się odbudowa zwieńczeń elewacji Domu św. Notburgii.
Zakończyła się odbudowa zwieńczeń elewacji Domu św. Notburgii.

Ozdobne kwiatony na elewacji frontowej Domu św. Notburgi zniszczone przez wiosenną wichurę zostały odtworzone ze środków Miasta Racibórz.


    W marcu tego roku podczas wichur stłukły się dekoracyjne zwieńczenia na szczycie elewacji frontowej Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez SS. Maryi Niepokalanej przy Placu Władysława Jagiełły 3 w Raciborzu. Jeden z kwiatonów cały spadł na plac Władysława Jagieły, z innych odczepiły się fragmenty stylizowanych liści. Stwierdzono także osłabienie mocowań tych detali, co mogłoby skutkować dalszym ich spadaniem. Na wniosek dyrektor DPS Miasto Racibórz udzieliło dotacji na rekonstrukcje zniszczonych dekoracji w kwocie 26 000 zł. Detale zostały odtworzone z nadających się do tego odspojonych elementów oraz z nowych, wykonanych z modyfikowanego betonu barwionego w masie. Wzmocniono także mocowania kwiatonów.

Ozdobne kwiatony odtworzone

5 listopad 2019 11 zdjęć

Zniszczone podczas wiosennych wichur dekoracyjne zwieńczenia na szczycie elewacji frontowej Domu Pomocy Społecznej św Notburgi zostały odtworzone ze środków Miasta Racibórz

 Plac Władysława Jagiełły, dawny Notburgaplatz jest jednym z najpiękniejszych miejsc w raciborskim śródmieściu. Jest tak między innymi dzięki zabudowie pierzei Domem Pomocy Społecznej prowadzonym przez SS. Maryi Niepokalanej. Znany powszechnie ze swojej pierwszej nazwy Dom Św. Notburgi jest kompleksem wzniesionym w latach od 1889 – 1914 r. w jednorodnym, neogotyckim stylu. Od początku miał funkcję domu opieki, najpierw jako miejsce zamieszkania dla biednych kobiet, służących i pracownic fabryk, później mieścił też żłobek i przedszkole dla dzieci oraz sierociniec. W czasie I Wojny Światowej pełnił funkcję szpitala polowego. Nieprzerwanie do dziś jest prowadzony przez SS. Maryi Niepokalanej. Obecnie jest Domem Pomocy Społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie.

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H