Drzewko jabłoni na 30 lat współpracy Roth i Raciborza
W cieniu Dni Raciborza świętowaliśmy w ostatnich dniach okrągły jubileusz współpracy z miastem Roth. Za nawiązanym 19 września 1992 roku partnerstwem kryła się idea jednoczenia się narodów w jednoczącej się Europie. U podstaw tej współpracy leży wspólna historia, której symbolem jest zamek noszący nazwę naszego miasta - Ratibor położony w samym centrum niemieckiego Roth, a także nazwa leżącego w samym centrum Raciborza „parku łabędziowego”.
Historia zamku… Margrabia Jerzy Pobożny z Brandenburgii-Ansbach (1484-1543), budowniczy zamku Ratibor, był władcą nie tylko rozległych terytoriów we Frankonii. W tym czasie do jego domeny należało również księstwo Ratibor. Margrabia i zapalony myśliwy kazał zbudować zamek, którego budowę ukończono w 1538 r., jako pałacyk myśliwski i nadał mu nazwę pochodzącą od ziemi, z której pomógł go sfinansować: Ratibor. Budowniczego do dziś upamiętnia tablica fundacyjna z brązu umieszczona nad bramą wejściową do zamku Ratibor. Po burzliwej historii zamek Ratibor jest od około 80 lat własnością miasta Roth i obecnie mieści się w nim między innymi Muzeum Historii Lokalnej Zamku Ratibor oraz reprezentacyjne komnaty rady, a także sala posiedzeń rady miejskiej.
To właśnie w Roth odbywały się spotkania Raciborzan, których powojenne losy zaprowadziły na tereny południowych Niemczech. Zwolennikiem spotkań od początku był książę raciborski Franz Albrecht. Przez wiele lat dzięki jego hojnemu wsparciu finansowemu członkowie mniejszości niemieckiej z Ratibor w Polsce mogli brać udział w spotkaniach domowych w Roth, a następnie zawsze relacjonować z pierwszej ręki wydarzenia w kraju. Od 1985 r. spotkania odbywały się w Roth co dwa lata. Wraz z upadkiem Muru Berlińskiego dzielącego Wschód i Zachód władze Raciborza i Roth nawiązały kontakty, które zaowocowały podpisaniem 19 września 1992 r. przez burmistrzów Roth Hansa Weißa i prezydenta Raciborza Jana Kuligę traktatu o przyjaźni. Celem było i jest osiągnięcie wzajemnego zrozumienia i przyjaznych stosunków między mieszkańcami obu miast poprzez ożywioną wymianę. Przez długie lata Roth i Racibórz łączyły więzi sportowe oparte na rywalizacji piłkarskiej podczas międzynarodowych turniejów piłki nożnej dla młodzieży. Równie ważna była wymiana kulturalna podczas spotkań partnerskich. Pamiętny był wyjazd delegacji z Roth do Raciborza z burmistrzem Richardem Erdmannem na czele pod koniec lipca 2000 r. Towarzyszyła mu wycieczka rowerowa grupy mieszkańców Roth, którzy pokonali na jednośladach ponad 800 km. Współpraca rozkwitła jeszcze bardziej w czasach prezydentury Andrzeja Markowiaka. Wówczas rozszerzono ją o współpracę szkolną. Od 2011 r. grupy uczniów z Roth i Raciborza regularnie odwiedzają rodziny goszczące w drugim mieście, dbając o to, by nawiązane kontakty utrzymywały się przez pokolenia. Do dziś realizowane są wymiany szkolne i wycieczki do partnerskich miast, choć na drodze do ich realizacji w ostatnich latach stanęła sytuacja epidemiologiczna. Jedna z ostatnich wizyt partnerskich miała miejsce w październiku 2019 roku, kiedy to delegacja mieszkańców Roth zawitała do Raciborza podczas kilkudniowej wycieczki do miast partnerskich w regionie morawsko-śląskim.
„Choć z powodu epidemii zaplanowane działania i uroczystości w ostatnich 2 latach przebiegały w nieco skromniejszym wymiarze, to jestem przekonany, że będziemy mieli wiele okazji do wspólnego świętowania. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 30 - lecia współpracy składam serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia władzom samorządowym i całej wspólnocie mieszkańców. Dziękuję również za nieocenioną pomoc, wyrazy solidarności z Tyśmienicą i wsparcie naszego partnerskiego miasta w tym trudnym dla jego mieszkańców czasie. „- Tak za dotychczasową współpracę burmistrzowi Roth Andreasowi Buckreus, podczas wizyty w Raciborzu z okazji Dni Raciborza, dziękował prezydent Raciborza Dariusz Polowy.
„Kiedy w Roth obchodziliśmy 25-lecie naszego partnerstwa, zapewnialiśmy się nawzajem, jak bardzo zależy nam na ciągłości naszych osobistych więzi. Cieszymy się, że po przymusowej przerwie spowodowanej koronawirusem wracamy do współpracy. Dziękujemy za przyjaźń, otwartość, ciepło i gościnność. – mówił burmistrz Roth Andreas Buckers, dodając, że w żywym partnerstwie, takim jak nasze, tkwi nadzieja, że jako przyjazne miasta w zjednoczonej Europie wspólnie przezwyciężymy historyczny kryzys jakim jest wojna w Ukrainie i że nadal będziemy mogli dawać naszym dzieciom przykład siły, jaka tkwi w przyjaznym i pokojowym związku państw i ludzi”
Delegacja samorządowców z Roth gościła w Raciborzu w dniach 9-12 czerwca 2022 r. , uczestnicząc w wydarzeniach Dni Raciborza, a także zwiedzając miasto i jego atrakcje, m.in.: Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, Nadodrzańskie Bulwary, Zamek Piastowski i Arboretum Bramy Morawskiej, w którym to samorządowcy posadzili wspólnie drzewko podarowane przez partnerów z Niemiec. Jabłoń rośnie w strefie malucha przy mini ZOO. Mamy nadzieję, że szybko wyda pierwsze owoce, którymi będą się częstować raciborzanie i przyjezdni.