• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Dzieci żołnierzy z partnerskiej Tyśmienicy w Raciborzu

Dzieci żołnierzy z partnerskiej Tyśmienicy w Raciborzu

2023-06-13
 

Racibórz na blisko dwa tygodnie stał się nowym domem dla młodych mieszkańców partnerskiej Tyśmienicy. Miasto zaprosiło 30-osobową grupę młodzieży i opiekunów na obóz wypoczynkowo-krajoznawczy. Wizyta była okazją do poznania Raciborza i okolic, skorzystania z oferty kulturalno-sportowej miasta, skosztowania polskiej kuchni i poznania naszych zwyczajów, a także odwiedzenia atrakcji turystycznych w regionie.
Pobyt grupy rozpoczął się oficjalnym spotkaniem z władzami miasta. Upominki i życzenia udanego wypoczynku przekazali prezydent Dariusz Polowy oraz zastępca Dawid Wacławczyk. W trakcie obozu goście dogłębnie zwiedzili miasto, jego największe atrakcje, najciekawsze miejsca, przemierzyli je w szerz i wzdłuż pieszo i komunikacją miejską,  uczestniczyli w wydarzeniach organizowanych m.in. w trakcie tegorocznych Dni Miasta oraz w licznych zajęciach przygotowanych przez miejskie jednostki.

O sportowo-rekreacyjne akcenty zadbał Ośrodek Sportu i Rekreacji. Czas rekreacji i zabawy obejmował m.in. zawody na kręgielni, konkurs darta, wodne atrakcje Aquaparku H20, spływ kajakowy do Ciechowic czy integracyjne ogniska.
Goście odwiedzili m.in. Muzeum i poznali historię miasta, poznali turystyczny szlak miejski, wzięli udział warsztatach malowania autorskich toreb płóciennych w Raciborskim Centrum Kultury oraz zwiedzili placówkę. Miejska Biblioteka przygotowała warsztaty tworzenia makramy, a do dyspozycji grupy były konsole xbox, PlayStation, gry planszowe oraz długopisy 3D. Samodzielne odkrywanie i eksperymentowanie umożliwiła raciborska SOWA.
W średniowieczne klimaty grupę przenieśli Drengowie znad Górnej Odry, którzy przygotowali animacje i aktywności z poprzednich epok. Na liście turystycznych perełek nie zabrakło Zamku Piastowskiego w Raciborzu oraz Rud.  Dzięki gościnności gminy Kuźnia Raciborska młodzież zwiedziła Stację Kolei Wąskotorowej w Rudach, tamtejsze muzeum multimedialne, udała się w przejażdżkę do Stanicy oraz skorzystała z zaproszenia i odwiedziła tamtejszą Szkołę Podstawową.

Tyśmieniczanie odwiedzili także nowoczesne centrum symulacji medycznej Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu i wraz z pracownikami zgłębili wiedzę z zakresu medycyny ratunkowej. Dzięki pomocy sponsorów w programie pobytu znalazły się też wycieczki do Wisły, gdzie rolę przewodnika górskiego pełnił Dawid Wacławczyk, oraz do Energylandii.  
Podczas pobytu grupę odwiedziła także trzyosobowa delegacja oficjalna z Tyśmienicy na czele z mer Tatianą Hradiuk. Delegacja przybyła do miasta na tegoroczne Dni Raciborza.  

W organizację przyjazdu i obozu włączyło się wiele instytucji, organizacji, przedsiębiorstw oraz osób dobrej woli. Za okazaną pomoc i wielkie serce dziękujemy sponsorom: Dariusz Łukoszek z firmy Dartour Sp. z o.o., Tokai Cobex Sp. z o.o., Gmina Kuźnia Raciborska (Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej W Rudach i Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rudach), Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka „TĘCZA”, Drengowie znad Górnej Odry, Bego Mag S.j. Hurtownia Nabiałowo – Spożywcza w Raciborzu, Administrator Hurtownia art. spożywczych w Raciborzu, Brax-ton – Makulik Sp. J., Iglomen, Węglowski Krzysztof. Art. rolno-spożywcze, hurt, detal, Racibórz , Salon Fryzjerski „Anush”, Tomasz Fiegler, Ferma drobiu Janiczek z Bukowa oraz spółkom i jednostkom miejskim:
OSiR Racibórz, Muzeum w Raciborzu, SOWA Racibórz, VISIT Racibórz, Wodociągi Raciborskie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, Raciborskie Centrum Kultury, Raciborskie Centrum Recyklingu R3, Przedsiębiorstwo Komunalne w Raciborzu, a także miejskim placówkom szkolnym.

 

do góry