Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Flaga i nowy herb miasta

2013-12-20
 

Nowy herb przedstawia w polu czerwonym z prawej połuorła srebrnego, z lewej połukoło wozowe z pięcioma pełnymi szprychami, dzwonami i gwoździami, oraz dwiema połówkowymi szprychami i dzwonami w miejscu przepołowienia.

 W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców i interpelacjami radnych o flagę miejską, miejscy urzędnicy przesłali projekt flagi opracowany w oparciu o dotychczasowy wizerunek herbu do zaopiniowania przez Komisję Heraldyczną. Działanie takie spełniało wymogi ustawy z 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z 1998 r. nr 162 , poz 1126).

 Jedynie pozytywna opinia ministra właściwego do spraw administracji wydana w oparciu o stanowisko Komisji Heraldycznej, stwierdzająca, że wzór przedstawionego do zaopiniowania herbu, flagi jest zgodny z zasadami heraldyki, weksykologii i miejscową tradycją historyczną, daje podstawę organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego do podjęcia uchwały o ustanowieniu i posługiwaniu się flagą czy herbem Miasta.

 W odpowiedzi na złożony wniosek urząd miasta w Raciborzu otrzymał negatywną opinię. W korespondencji napisano, że głównym powodem odrzucenia projektu flagi był niewłaściwy rysunek herbu. Uzasadniono, że jego wizerunek jest niezgodny z regułami sztuki heraldycznej. W opinii zasugerowano również konieczność opracowania graficznego nowego herbu oraz projektu flagi zgodnych z arkanami sztuki heraldycznej.

 W urzędzie opracowano nowe projekty herbu oraz flagi. Nowy herb przedstawia w polu czerwonym z prawej połuorła srebrnego, z lewej połukoło wozowe z pięcioma pełnymi szprychami, dzwonami i gwoździami, oraz dwiema połówkowymi szprychami i dzwonami w miejscu przepołowienia. Flaga przedstawia płat o proporcji 5:8 (wysokość do szerokości), czerwony, z godłem herbu wysokości 8/10 wysokości płata, umieszczonym w części czołowej płata w taki sposób, że oś symetrii godła pokrywa się z linią przecinającą płat w 1/3 odległości od drzewca.

 Przedłożone ponownie do zatwierdzenia Komisji Heraldycznej projekty, przygotowane przez duet heraldyczny - Roberta Fidurę i Kamila Wójcikowskiego, po uwzględnieniu uwag przedstawicieli Komisji Heraldycznej, 5 lipca 2013 r. uzyskały pozytywną opinię Ministra Administracji i Cyfryzacji, stanowiąc tym samym podstawę do przygotowania stosownej uchwały w sprawie ustanowienia symboli Miasta Racibórz i zasad ich używania.

 Z zapisów uchwały wynika, że herb i flaga będą mogły być używane tylko w kształcie, proporcjach i kolorach zgodnych ze wzorami graficznymi określonymi w uchwale. Prawo do używania herbu i flagi przysługiwać będzie organom Miasta Racibórz,Urzędowi Miasta, jednostkom organizacyjnym Miasta Racibórz, radnym miejskim w sprawach związanych z wykonywaniem mandatu oraz osobom fizycznym, prawnym, jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej. Prezydent będzie wyrażał zgodę na piśmie w przypadkach, gdy herb i flaga używanie będą poprzez umieszczanie ich na przedmiotach przeznaczonych do obrotu gospodarczego. Taki pisemny wniosek powinien zawierać uzasadnienie, przewidywany cel wykorzystania herbu lub flagi oraz projekt graficzny materiałów, na których ma być umieszczony herb lub flaga. Prezydent będzie mógł żądać zaprzestania używania herbu i flagi, jeżeli podmiot uprawniony wykorzystuje herb lub flagę Miasta Racibórz w sposób nie zapewniający należytej czci i szacunku, naraża dobre obyczaje, prestiż lub interes Miasta Racibórz na szkodę.

Projekt uchwały precyzuje również okres używania materiałów zawierających herb w dotychczasowej symbolice. Materiały informacyjne (np. papier firmowy, wizytówki, foldery, ulotki) z dotychczasowym wizerunkiem herbu będą mogły być używane do wyczerpania zapasów przez okres nie dłuższy niż 3 lata od daty wejścia w życie niniejszej uchwały. Natomiast w przypadku elementów małej architektury i nawierzchni do momentu zużycia technicznego.

Zaproponowany okres przejściowy obejmuje w przypadku Miasta i jednostek mu podległych 3 lata budżetowe, a więc jest rozłożony w czasie i dzięki temu wszelkie konieczne zmiany będą mogły być sukcesywnie wdrażane.

 

do góry