• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Grażyna Drobek-Bukowska z medalem Zasłużony dla Kultury (..)

Grażyna Drobek-Bukowska z medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej

2024-01-25

Poetka, działaczka społeczna i matka. Zwykła w swojej niezwykłości postać raciborskiej kultury – Grażyna Drobek-Bukowska przez całe życie łączyła bogatą twórczość poetycką z równie bogatym życiem dobroczynnym. Wychowała 27 dzieci, w tym 24 jako rodzina zastępcza. Od lat związana z biblioteką – jako gość i inicjatorka wydarzeń promujących poezję, w tym poezji z tak nieoczywistych kierunków jak Albania. Jej wiersze były tłumaczone na 7 języków: serbski, niemiecki, włoski, chorwacki czeski, albański i hiszpański.

24 stycznia w murach raciborskiej biblioteki została uhonorowana medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Medal został przyznany na wniosek Rady Głównej Stowarzyszenia Autorów Polskich. Ceremonii wręczenia medalu dopełnili sekretarz SAP Ryszard Grajek i Prezydent Miasta Racibórz, Dawid Wacławczyk. W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina laureatki, spotkanie poprowadziła Małgorzata Drobnicka, bibliotekarka i redaktorka poezji pani Grażyny Drobek-Bukowskiej. Biblioteczna Galeria Gawra stała się sceną poetyckiej laudacji, na której wybrzmiały najpiękniejsze wiersze autorki m.in. tomów „Uwięziona w kropli bursztynu”, „Życie jak bukiet kwiatów”, „Trudna miłość”.

Biblioteka jeszcze raz gratuluje pani Grażynie Drobek-Bukowskiej i dziękuje za lata współpracy przy szerzeniu piękna poezji. Tomiki wierszy można wypożyczyć w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12.

12 zdjęć

Grażyna Drobek-Bukowska z medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej

do góry