Strona główna Urząd Aktualności Wiadomości Urzędu Miasta
13 Marzec 2019
kategoria:
Wiadomości i wydarzenia
W związku z masowym pojawieniem się owada - pluskwiaka na pniach drzew, na terenie miasta Racibórz, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz informuje, że owad został zidentyfikowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach i należy do gatunku Oxycarenus lavaterae.


Obecnie nie ma zarejestrowanych środków przeznaczonych do likwidacji tego szkodnika. Owady zimując tworzą skupiska na pniach i konarach drzew głównie lip. Zgodnie ze wskazaniami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zaleca się mechaniczną likwidację skupisk owadów w okresie zimowym i wczesno-wiosennym, które te tworzą gromadząc się na pniach drzew, np. przez ręczne zbieranie owadów lub stosowanie odkurzaczy przemysłowych.


Na wiosnę owady składają jaja w zagłębieniach kory, a latem przelatują na wyższe partie drzew, gdzie powodują uszkodzenia liści. Ze względu na fakt, że szkodnik ten występuje w bardzo dużych ilościach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie masowo wlatywał do mieszkań, dlatego prosimy o podjęcie działań w kierunku jego zwalczania.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H