Kocioł 5 klasy, czyli co oznacza norma PN-EN 303-5:2012?
Uchwała antysmogowa woj. śląskiego nakazuje wymianę tzw. „kopciuchów” na kotły minimum 5 klasy, spełniające normę PN-EN 303-5:2012 do końca 2021 r. Właścicielom gospodarstw domowych, którzy nie zastosują się do przepisu, grozi kara do 5000 zł. Co w praktyce oznacza norma tzw. 5 klasy?
Dzięki rozwojowi technologicznemu prymitywne, działające okresowo urządzenia są zastępowane takimi, które umożliwiają rzeczywiste sterowanie procesem w sposób ciągły i jego optymalną kontrolę. W przypadku urządzeń grzewczych przekłada się to na wyższą sprawność i niższe wskaźniki emisji zanieczyszczeń, a także większy komfort użytkownika.
Wśród urządzeń systemów indywidualnego ogrzewania zasilanych węglem najwyższą sprawność spalania oraz najniższe wskaźniki emisji zanieczyszczeń mają obecnie kotły 5 klasy spełniające normę PN-EN 303-5:2012. Obowiązująca od 2017 r. tzn. „Uchwała antysmogowa” woj. śląskiego nakazuje użytkowanie kotła minimum klasy 5, co wynika z faktu, że bardzo zła jakość powietrza w województwie śląskim wymusza ograniczenie emisji do poziomu możliwie najniższego.
Norma PN-EN 303-5:2012 wyznacza następujące wymagania dla kotłów 5 klasy na paliwa stałe:
a) z automatycznym załadunkiem paliwa:
- maksymalna wartość emisji pyłu –40mg/m3,
- maksymalna wartość emisji lotnych związków organicznych –20mg/m3,
- maksymalna wartość emisji tlenku węgla –500mg/m3.
b)z ręcznym załadunkiem paliwa:
- maksymalna wartość emisji pyłu –60mg/m3,
- maksymalna wartość emisji lotnych związków organicznych –30mg/m3,
- maksymalna wartość emisji tlenku węgla –700mg/m3.
Wymagana 5 klasa kotła nadawana jest na podstawie badań urządzenia pod kątem spełnienia wymagań normy PN-EN 303-5:2012. Takie badanie może wykonać jedynie jednostka posiadająca aktualną akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) lub innej jednostki akredytującej w Europie. Potwierdzeniem przeprowadzenia badań na zgodność z normą jest certyfikat wydany przez jednostkę akredytowaną i tylko takie kotły dopuszczone są do użytkowania.
Od 1 stycznia 2022 r. prezydenci, burmistrzowie i wójtowie w samorządach będą mogli przeprowadzać kontrole prywatnych gospodarstw domowych w zakresie posiadanych instalacji grzewczych w celu sprawdzenia, czy stosowane urządzenia spełniają wymagane normy i przewidziane uchwałą antysmogową przepisy. Oczywiście przedstawiciele władz samorządowych nie będą przeprowadzać kontroli osobiście, gdyż mogą je delegować – np. do straży miejskiej bądź do innego pracownika urzędu. Osoby wydelegowane do kontroli będą mogły w tym zakresie współpracować np. z policją. Właściciele gospodarstw domowych, którzy po 31 grudnia 2021 r. będą nadal korzystać z mających powyżej 10 lat, bezklasowych kotłów, tzn. kopciuchów, będą mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 5000 zł.
Opracowano na podstawie: „Uzasadnienie do projektu uchwały antysmogowej woj. śląskiego” z dnia 30.03.2017 r.
***
Stowarzyszenie Zielony Racibórz, Raciborski Alarm Smogowy
Newsletter powstał w ramach programu „Nasze Powietrze” realizowanego przez Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, który jest finansowany przez Clean Air Fund.