Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Kolejne etapy budowy żłobka na Ostrogu

Kolejne etapy budowy żłobka na Ostrogu

2021-11-10

Rozpoczął się kolejny etap budowy raciborskiego żłobka miejskiego na Ostrogu – mury budynku ozdobił już artystyczny mural, na dachu zamieszczono panele fotowoltaiczne, a obecnie trwają zakupy wyposażenia placówki.

- Oczekujemy na dostawę mebli, pomocy dydaktycznych do sal, w tym do sali terapeutycznej oraz wyposażenia kuchni. Mamy też już gotowe pomieszczenie, w którym znajduje się węzeł cieplny – mówi Krzysztof Żychski, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Racibórz.

Fachowa opieka i przyjazne warunki

Żłobek na Ostrogu to nowoczesna placówka, dostosowana także do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, budowana przez Miasto Racibórz. Wystrój i wyposażenie sal, zarówno w zabawki, jak i pomoce dydaktyczne oraz meble zaprojektowane zostały tak, by zachęcać walorami estetycznymi, ale także zgodnie ze wszystkimi normami bezpieczeństwa (pod względem zastosowanych materiałów czy też konstrukcji). Każda z sal, w których będą przebywać dzieci ma swój własny taras. Pomieszczenia są klimatyzowane, posiadają ogrzewanie podłogowe. Atutem żłobka będzie nowoczesna kuchnia, w której na bieżąco będą przygotowywane posiłki dla dzieci. Nad jadłospisem czuwać będzie dietetyk. Dzieci będą pod opieką doświadczonej i profesjonalnej kadry żłobka, będą uczyć się języka obcego, oczywiście w formie zabawy, dostosowanej do ich możliwości. Ponadto będą miały zapewniony dostęp do psychologa i logopedy.

Sztuka na fasadzie budynku

Zakończyły się roboty ziemne na zewnątrz. W związku z tym ruszyły prace związane z uporządkowaniem terenu i aranżacją przestrzeni wokół budynku. Widocznym elementem, jaki od razu rzuca się w oczy jest kolorowy mural, zdobiący fasadę żłobka. Wykonała go Agula Swoboda, artystka malarka, która jest uznaną w środowisku autorką tego typu sztuki użytkowej. Prowadzi Szkołę Sztuki i Myślenia w Cieszynie. Spod jej pędzla wyszły murale m.in. na chorzowskim ZOO. - Projekt inspirowany jest sztuką lat 70-tych, książkami dla dzieci, ilustracjami, pochodzącymi z tamtych czasów. Chmury, drzewa, ptaki, liście są bardzo kolorowe, proste w swej formie a przez to piękne. Dzieci lubią detale, ale przede wszystkim najważniejszy jest da nich prosty, wyrazisty kształt. I taki też jest projekt muralu na żłobku. - mówi Agula Swoboda. Tym samym przestrzeń miejska zyska nie tylko funkcjonalny budynek ale też ciekawie komponujący się z otoczeniem element sztuki użytkowej.

Żłobek ekologiczny

Warto zauważyć, że budynek nowego raciborskiego żłobka jest wyposażony w panele fotowoltaiczne i zbudowany tak, by samobilansował się energetycznie. Tym samym realizacja inwestycji wpisuje się w działania miasta na rzecz zrównoważonego zarządzania środowiskiem, wspierania proekologicznych postaw i inicjatyw wśród mieszkańców Raciborza.

Odpowiedź na społeczne potrzeby

- Nowy żłobek odpowiada na ważne społecznie potrzeby, takie jak zapewnienie odpowiedniej opieki małym dzieciom. To wiąże się z kolejnymi pozytywnymi czynnikami, takimi jak aktywizacja zawodowa rodziców, wspieranie powrotu kobiet na rynek pracy, poprawa sytuacji ekonomicznej rodzin. Ma to także znaczenie dla lokalnych przedsiębiorców, gdyż w ten sposób zyskują oni pracowników. Dostosowanie żłobka do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, m.in. przez zapewnienie im dostępu do sali terapeutycznej, to kolejny ważny atut tej placówki. Widzimy w tym misję, jaką jest realizacja działań w duchu odpowiedzialności społecznej samorządu   – wylicza K. Żychski.

Nowy miejski żłobek powstaje w Raciborzu przy ul. Bielskiej, obok Przedszkola nr 24. Stanowi realizację jednego z punktów programu wyborczego „10-tka Polowego”. Na budowę placówki miasto pozyskało 3 mln 300 tys. zł dofinansowania z programu Maluch +, co stanowi najwyższą kwotę dotacji w woj. śląskim i czwartą, co do wielkości w skali kraju.

Łącznie w obydwu miejskich żłobkach opiekę znajdzie ok. 200 dzieci. Zapisy już trwają. Siedzibą dyrekcji i administracji jest budynek przy ul. Słonecznej.  Zainteresowane osoby powinny pobrać kartę zgłoszenia dziecka ze strony www.zlobek.raciborz.pl w zakładce „BIP – druki do pobrania” lub bezpośrednio w żłobku przy Słonecznej, gdzie należy składać wypełnione karty. Informacje na temat zapisów można uzyskać także telefonicznie pod numerem 32 415 52 97.

Przypominamy, że od 18 października obowiązują nowe karty zgłoszeń do żłobka i powinni je złożyć także ci rodzice, którzy już to zrobili wcześniej, na starych formularzach. Kolejność zgłoszeń się nie zmieni. Wypełnione nowe karty zgłoszeń należy dostarczyć do dnia 12.11.2021 r. do żłobka przy ul. Słonecznej 9 w Raciborzu. Brak dostarczenia nowego formularza skutkuje skreśleniem z listy oczekujących.

 Adventure Media

* * *

Żłobek na Ostrogu to nowo budowany żłobek miejski przy ul. Bielskiej 4a w Raciborzu. Inwestycja realizowana jest przy wsparciu finansowym z programu Maluch +, w wysokości 3 mln 300 tys zł. Będzie to drugi żłobek miejski w Raciborzu. Siedziba dyrekcji i administracji mieści się w żłobku przy ul. Słonecznej 9 w Raciborzu.

 

do góry