Strona główna Urząd Aktualności Wiadomości Urzędu Miasta
29 Listopad 2019
kategoria:
Wiadomości i wydarzenia
2. odsłona konferencji o zabytkach, fot. Grzegorz Nowak
2. odsłona konferencji o zabytkach, fot. Grzegorz Nowak

W czwartek 28 listopada w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego odbyła się II edycja raciborskiej konferencji poświęconej zabytkom „Zobacz/Znaj/Zachowaj”.

Całość rozpoczęła się o godz. 10.00 prezentacją Marii Olejarnik Miejskiego Konserwatora Zabytków na temat kamienia granicznego Herrschaft Ratibor. Następnie kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Katowicach, Agnieszka Olczyk, opowiedziała o szczególnej formie nobilitacji zabytku jaką jest uznanie za Pomnik Historii. Kolejnym wystąpieniem była prelekcja dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim, Marioli Jakackiej, o obiekcie którym zarządza. Warto w tym miejscu przypomnieć, ze trwają prace przygotowawcze do złożenia wniosku o uznanie za Pomnik Historii Kaplicy Św. Tomasza Becketa na Zamku Piastowskim.

W bloku popołudniowym (od godz. 17.00) Małgorzata Mokrosz, historyk sztuki związana z raciborszczyzną, przedstawiła zapomnianą postać fundatora Andreasa Floriana Scodoniusa, którego epitafium nagrobne znajduje się w raciborskim kościele farnym. Na koniec Ewa Mackiewicz prowadząca fundację na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im. H. Himmla zaprezentowała trwające prace przy otrzymującym właśnie nowe życie pałacu w Rzuchowie.

Konferencję zorganizowały: Miasto Racibórz oraz Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w ramach działań Starostwa Powiatowego. Celem organizacji konferencji było podkreślenie wagi zachowania dziedzictwa materialnego oraz stworzenie przestrzeni do rozmowy na temat zabytków.

Zobacz/Znaj/Zachowaj

29 listopad 2019 28 zdjęć

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H