Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Kulisy warsztatów z Gigantami

2024-02-02

Jak co roku o tej porze trwa akcja Koduj z Gigantami, czyli bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży. Największa tego typu inicjatywa w Polsce co roku gromadzi tysiące uczestników, którzy dzięki warsztatom mają szansę spróbować swoich sił w kodowaniu całkowicie za darmo.

W poprzedniej edycji udział w warsztatach wzięło ponad 30 tysięcy osób w Polsce, co pokazuje, jak bardzo zajęcia podnoszące poziom cyfryzacji są dziś potrzebne. Edukatorzy z Gigantów wierzą, że dzięki kolejnym edycjom wydarzenia, tematyka związana z kodowaniem dotrze do nowych uczestników i pozwoli im rozwinąć swoje umiejętności.

Jak wyglądają bezpłatne warsztaty z programowania?

Każde zajęcia trwają półtorej godziny, w trakcie tego czasu trenerzy pokazują uczniom, jak wygląda świat programowania. Koduj z Gigantami to często pierwsza przygoda ucznia z programowaniem, dlatego podczas lekcji trenerzy skupiają się na wprowadzeniu dziecka stopniowo w tajniki kodowania. Dzięki wykorzystaniu środowisk dziecięcych i gier, które dzieci i młodzież znają, dużo łatwiej przekazać im wiedzę. Takie gry jak Minecraft, Fortnite czy Angry Birds, które zwykle kojarzą się z godzinami grania na komputerze, podczas zajęć zyskują charakter edukacyjny.

Podczas zajęć praca odbywa się w sposób projektowy — zawsze jest czas na burzę mózgów, aby każde dziecko mogło się poczuć częścią zespołu. Najważniejsze jednak dzieje się na koniec, czyli podczas testów. To moment, w którym każdy może przetestować swój projekt i razem z innymi uczniami rywalizować poprzez organizowane konkursy i zabawy.

Po zajęciach uczniowie dostają nagranie z lekcji i materiały powtórzeniowe, żeby utrwalić sobie wiedzę zdobytą na zajęciach i jeszcze lepiej poznać świat programowania. Wszystkie projekty, które powstają w trakcie zajęć, nawiązują do świata dzieci i ich zainteresowań. Dzięki takim rozwiązaniom znacznie łatwiej jest trafić do młodych umysłów z odpowiednią dawką wiedzy.grafika

Zajęcia w ramach akcji Koduj z Gigantami polegają na stworzeniu własnego projektu programistycznego, gry komputerowej, strony internetowej lub aplikacji mobilnej (w zależności od wybranej tematyki). Każdy z warsztatów został zaplanowany i dostosowany przez doświadczonych trenerów do wieku dzieci i młodzieży:

7-9 lat

  • zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch
  • zajęcia z wykorzystaniem Minecraft Education

10-12 lat

  • zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch
  • zajęcia z wykorzystaniem Minecraft Education
  • zajęcia z wykorzystaniem App Inventor

13-18 lat

  • zajęcia z wykorzystaniem języka programowania C#
  • zajęcia z wykorzystaniem języka programowania C+ +
  • zajęcia z wykorzystaniem języka programowania Python

Zalety bezpłatnych warsztatów z programowania

W świecie zdominowanym przez technologię kompetencje cyfrowe stają się bardzo istotnym elementem edukacji. Zdobycie umiejętności na wczesnym etapie daje dzieciom i młodzieży większą elastyczność w doborze dalszych zainteresowań. Dodatkowo poprzez nauczanie programowania, uczestnicy warsztatów rozwijają umiejętności rozwiązywania problemów, komunikowania się, współpracowania z innymi, a także wykonywania zadań w sposób kreatywny i — co ważne w cyfrowym świecie zagrożeń — etyczny. Tworząc własne projekty, każdy jest w stanie nauczyć się elastycznego i kreatywnego podejścia nie tylko do nauki, ale również pracy w grupie.

Bezpłatne warsztaty już wystartowały

Warsztaty stacjonarne w wybranych miastach w Polsce oraz online z dowolnego miejsca na świecie odbywają się do 03.03.2024 r. Zajęcia w placówkach Gigantów odbywają się na terenie każdego z województw. Podczas zapisów opiekun może wybrać dogodne dla siebie miejsce i termin.

W Raciborzu warsztaty odbędą się 17 i 18 lutego oraz 3 marca 2024 r.  przy ul. Nowej 1 w biurowcu Społem na ostatnim piętrze.

Zapisy na warsztaty odbywają się w formie on-line, wyłącznie poprzez formularz zapisowy znajdujący się na stronie internetowej: https://info.kodujzgigantami.pl/press2.

Organizatorem akcji są Giganci Programowania.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Centrum GovTech, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Minister Edukacji oraz NASK.

Patronami mediowymi są: Radio Nowy Świat, Android.com.pl, Komputer Świat i Miasto Dzieci.

 

do góry