Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Kwiatki Agatki - zakładamy łąki

Kwiatki Agatki - zakładamy łąki

2021-03-25
Więcej łąk w Raciborzu. Ruszamy z akcją Kwiatki Agatki.
Więcej łąk w Raciborzu. Ruszamy z akcją Kwiatki Agatki.


Miasto Racibórz dba o edukację najmłodszych w zakresie bioróżnorodności, dlatego wspólnie z Fundacją Łąka oraz przy wsparciu Arboretum Bramy Morawskiej rozpoczyna akcję mającą na celu stworzenie miniłąk w sąsiedztwie przedszkoli i szkół podstawowych. Do udziału w akcji zachęcamy także inne placówki i stowarzyszenia. Na zgłoszenia czekamy do końca marca.


Poprosiliśmy placówki chętne do wzięcia udziału w akcji o wyznaczenie miejsca i podanie wymiaru przestrzeni pod mini-łąkę (minimalna przestrzeń: 4m2) oraz informacji czy ma to być łąka jednoroczna czy też wieloletnia. Na takie dane czekamy do 31 marca. Zgłoszenia do udziału w akcji można wysyłać jeszcze do końca tego miesiąca na adres WYŚLIJ WIADOMOŚĆ. Nasiona będzie można odebrać w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta od 06.04.2021 do 30.04.2021.

Zachęcamy aby łąki wysiewać w maju, a w proces przygotowania, obserwowania wschodzenia roślin i pielęgnację łąk zaangażować dzieci. Najdorodniejsze łąki zostaną zaopatrzone w domek dla owadów.

W razie jakichkolwiek pytań (m.in. konsultacja miejsca na łąkę, przygotowanie terenu, pielęgnacja) uczestnicy akcji mogą się kontaktować z ekspertem p. Piotrem Kolarczykiem inspektorem ds. kolekcji roślinnych Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu – tel.: 32 415 44 05.

Po co nam łąki?


Miejskie łąki kwietne poprawiają estetykę miasta i dają możliwość bliższego obcowania z naturą, jednak przede wszystkim wzbogacają ekosystem i mają wszechstronne korzystne działanie ekologiczne na środowisko. Absorbują zanieczyszczenia, ochładzają i spulchniają glebę sprawiając, że woda deszczowa wnika łatwiej i zostaje na dłużej. W porównaniu do tradycyjnego trawnika rzadziej trzeba je kosić, a to oznacza mniej spalin. To tylko kilka spośród wielu korzyści płynących z zakładania w miastach łąk kwietnych. Korzyści, z których czerpie także Racibórz.

W naszym mieście już od jakiegoś czasu wypracowywane są korzystniejsze rozwiązania dla raciborskiej zieleni. Sukcesywnie przez miejskie służby komunalne przygotowywane są nowe tereny pod łąki kwietne. Dodatkowo jesienią ubiegłego roku zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne dla mieszkańców i wysialiśmy łąkę na terenie zielonym przy cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Reymonta w Raciborzu. Łakę kwietną wraz z domem dla owadów założyliśmy także w Parku Jordanowskim.

Chcę wiedzieć więcej o łąkach kwietnych

do góry