Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/"Laur Wolontariatu 2015" przyznany

"Laur Wolontariatu 2015" przyznany

2015-12-07
Zdjęcie nadesłane przez wnioskodawcę
Zdjęcie nadesłane przez wnioskodawcę

Wolontariusz to człowiek, który bezinteresownie pomaga innym. Poświęca swój czas, trud, a nierzadko także własne pieniądze, by ulżyć słabszemu, biedniejszemu, choremu. W czasach, gdy dobra materialne stanowią o pojęciu sukcesu, a czas jest niezwykle cennym dobrem są oni niezwykle cennym dobrem. Niestety, wciąż jest ich stanowczo za mało. Działalność wolontariuszy obejmuje przeróżną działalność - wspieranie inicjatyw pokojowych, pomoc humanitarną i medyczną, promowanie i monitoring przestrzegania praw człowieka, działalność charytatywną, społeczną oraz wspieranie organizacji pożytku publicznego. Ich praca, poświęceni, gotowość do wyrzeczeń powinna stanowić dla wielu wzór dla naśladowania. Dostrzegła to Organizacja Narodów Zjednoczonych, która zarezerwował dla nich w kalendarzu datę – 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (Decyzję o ustanowieniu tego dnia podjęło Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1985 roku) .

 Również w Raciborzu możemy spotkać wolontariuszy. Działają w kilkudziesięciu organizacjach pozarządowych. Pomagają tym, którzy nie potrafią, lub nie mogą dać sobie rady samemu. Niosą nadzieję, życzliwość i konkretną pomoc dla chorych, wykluczonych społecznie, zmagającym się z demonami nałogów, opuszczonym i zrozpaczonym. Pomagają zarówno dzieciom, jak i seniorom. 4 grudnia ich trud uhonorowano w czasie gali wręczenia wyróżnienia „Laur Wolontariatu 2015”. W tym roku Komisja złożona z wolontariuszy, którzy sięgnęli po tę nagrodę w ubiegłych latach była wyjątkowo zgodna, co do osoby laureata. Komisja w składzie: Beata Wysoczańska Skroban (Beata Wysoczańska Skroban (Wolontariusz Roku 2014), Tomasz Trzęsiński (Wolontariusz Roku 2014), Elżbieta Wojdała (Wolontariusz Roku 2014) oraz Prezydent Miasta Racibórz Mirosław Lenk i Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych – Iwona Trzeciakowska podjęła jednogłośną decyzję, że laur powinien trafić do Pana Andrzeja Tomczyka. Oprócz kandydatury Pana Andrzeja do kapituła rozpatrywała jeszcze 6 innych kandydatur: Dariusza Białego, Beaty Szyjki, Krystiana Pilszaka, Małgorzaty Kampik, Anny Cieślii i siostry Jolanty Henryki Radomyskiej. Również i oni zostawili olbrzymi ładunek swojego zaangażowania na rzecz potrzebujących w Raciborzu. Komisja oceniała wnioski koncentrując się na działalności dobroczynnej i społecznej o tych, którzy na ochotnika i bez wynagrodzenia pracowali w roku 2015 na rzecz mieszkańców Raciborza.

Wręczenie nagrody miało miejsce 4 grudnia w RCK Racibórz. Program obejmował wręczenie wyróżnienia Laur Wolontariatu 2015 wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2000 zł. oraz wręczenie statuetek dla osób nominowanych do wyróżnienia. Po spotkaniu uczestnicy oglądnęli spektakl „Tango Argentyna”.

Sylwetka zdobywcy wyróżnienia „Laur Wolontariatu” Andrzeja Tomczyka

Andrzej Tomczyk pomaga potrzebującym m.in. dzięki udziałowi w stowarzyszeniu "Piękne Anioły" (zdjęcie ze strony ZPiSdN).

Andrzej Tomczyk jest wolontariuszem w Stowarzyszeniu „Piękne Anioły”. Ma 42 lata. Jest dyrektorem szkół w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu. Wśród swoich wychowanków krzewi postawę empatyczną wobec osób, które nie dostały od losu tylu darów, co inni. Skutecznie promuje resocjalizację przez pracę i kontakt z osobami niepełnosprawnymi, ubogimi i w inny sposób wykluczonymi z ogółu społeczeństwa. Jest osobą skromną, bardzo empatyczną i ciepłą w stosunku do wychowanków i dzieci. Zawsze gotowy do pomocy, służący radą.

 Andrzej Tomczyk poprzez pracę na rzecz potrzebujących promuje nowoczesną formę resocjalizacji, która przynosi obopólne korzyści.

Od kwietnia 2015 r. wraz z wychowankami Zakładu Poprawczego w Raciborzu, remontował siedzibę jak i ogród wraz z placem zabaw dla stowarzyszenia „Spektrum”, które pod swoją opieką ma dzieci i dorosłych niepełnosprawnych. Poświęcał na to swój prywatny czas: popołudnia i wieczory, a także weekendy. Szukał sponsorów i darczyńców, wziął na siebie remont łazienki, która cała jest jego dziełem. To człowiek, który uczy przez przykład oraz który spełnia marzenia innych; podczas uroczystego otwarcia siedziby Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Otoczenia „Spektrum” zaśpiewał publicznie z autystycznym chłopcem jego ulubioną piosenkę. Równolegle z remontem siedziby „Spektrum” remontował z chłopcami inne pokoje ubogich dzieci na terenie Raciborza.

 Zapraszając do zakładu poprawczego znanego niepełnosprawnego kierowcę rajdowego chciał pokazać swoim wychowankom, że w nawet, wydawałoby się, beznadziejnej sytuacji życiowej ciężką pracą i determinacją można spełniać swoje marzenia i odnosić sukcesy. Jeździł z wychowankami na szkolenia, na których to nabywali umiejętności praktycznych związanych z obsługą profesjonalnych urządzeń oraz ogólnie pojętą budowlanką. Ma ogromną świadomość tego, że dla wychowanków jest to ogromna szansa na to, aby po wyjściu z Zakładu Poprawczego nie wrócili na „złą” drogę, a wkroczyli w nowe życie z nabytymi doświadczeniami i bagażem nowych umiejętności, które pozwolą im podjąć pracę i prowadzić uczciwe życie.

 Andrzej Tomczyk swoją pomocą jako wolontariusz objął ok. 100 osób.

 

 

 

do góry