• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/„Marsz dla Odry” czyli forma wsparcia ochrony rzeki

„Marsz dla Odry” czyli forma wsparcia ochrony rzeki

2023-04-26
 

„Marsz dla Odry” rozpoczął się 20 kwietnia 2023 roku, podczas nowiu. Jego celem jest nagłośnienie możliwości uznania Odry za osobę prawną, co ma pomóc w uniknięciu kolejnej katastrofy ekologicznej i zwrócić uwagę na potrzeby rzeki.

Akcja powstała z inicjatywy Plemienia Odry, czyli nieformalnej grupy wolontariuszy, którą utworzył Robert Rient – dziennikarz, pisarz. Do powstania tej grupy przyczyniła się w głównej mierze ostatnia katastrofa ekologiczna, która zatruła Odrę i żyjące w niej organizmy żywe.

Trasa „Marszu dla Odry” rozpoczyna się u źródła rzeki i przebiega aż do jej ujścia, do Bałtyku. W dniu dzisiejszym tj. 26 kwietnia 2023 r. uczestnicy marszu dotarli do Raciborza z Chałupek. Aktualnie przeszli 141 km, podczas gdy trasa liczy łącznie 1000 km. Robert Rient, jako jeden z 9 liderów, towarzyszy uczestnikom od granicy Polsko – Czeskiej. W wędrówce na ten moment bierze udział 170 osób, ale liczba ta może wzrosnąć nawet do 200. Trasa marszu jest podzielona na 44 odcinki. Uczestnicy, będą poruszać się w tempie około 23 km/dzień. Marsz będzie trwać 45 dni, a jego finał przewiduje się na dzień 3 czerwca.

 

do góry